محیط زیست ایران رو به نابودی است،محیط زیست 042

به گفته یک مقام مسئول در سازمان جنگل ها در کمتر از ربع قرن حدود دو سوم جنگل های کشور از بین رفته است؛ بخش قابل توجهی از جنگل های شمال که قدیمی ترین جنگل های دنیاست…

 

 

شمال ما؛ حفظ محیط زیست یک وظیفه حاکمیتی است که باید با تهیه سندملی محیط زیست و پیوست زیست محیطی برای همه طرح های عمرانی و صنعتی و همچنین جرم انگاری تخریب محیط زیست، به این وظیفه بسیار مهم عمل شود.» این بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در دیداری است که مسئولان حوزه محیط زیست و منابع طبیعی در روزهای پایانی سال گذشته با ایشان داشتند، مقام معظم رهبری چالش زیست محیطی را چالشی فراگیر در سراسر جهان قلمداد و با اشاره به آثار بلندمدت مسائل زیست محیطی خاطرنشان کردند: تجربه های کشورهای مختلف نشان می دهد بسیاری از مشکلات محیط زیستی قابل پیشگیری و دارای راه حل است. حضرت آیت ا… خامنه ای در بخش دیگری از سخنانشان نقش آفرینی مردم برای حفظ محیط زیست و فرهنگ سازی در جامعه به وسیله رسانه ملی را مهم ارزیابی کردند.

آثار تخریبی محیط زیست آن قدر با اهمیت است که بی توجهی به محیط زیست باعث شد که در فاصله سال های 2008 تا 2012 رتبه ایران در این حوزه 36 پله سقوط کند که این مسئله ناشی از عوامل متعددی نظیر آلودگی هوا، پدیده ریزگردها و دست اندازی به جنگل ها، مراتع و … است به طوری که دکتر مجید مخدوم استاد دانشگاه و مدیر گروه برنامه ریزی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران درباره شاخص های محیط زیست ایران و جهان گفته است، شاخص های جهانی بر مولفه هایی استوار است که یکی از مولفه های مهم آن محیط زیست است.

در نتیجه باید بررسی شود که این شاخص چه وضعیتی دارد ، چقدر تخریب شده، دارای چه میزان فرسایش است، چه اتفاقات ناگوار انسانی بر محیط زیست فشار وارد کرده و همچنین چقدر مردم می توانند در برابر ناهنجاری هایی که در محیط زیست رخ می دهد با آن سازگار باشند و خود را با شرایط زیست محیطی تطبیق دهند تا بتوانند مشکلات را حل کنند، از طرفی چقدر مردم آمادگی دارند به کنوانسیون جهانی که روی مسائل محیط زیست در دنیا منعقد می شود دسترسی داشته باشند تا بتوانند حق خود را بگیرند، ایران دارای محیط زیست و طبیعت بسیار عالی است و از تنوع زیست محیطی بالایی برخوردار است اما متاسفانه میزان تخریب در کشور ما فوق العاده زیاد است.

.

خشکسالی 041

.

یک استادیار دانشکده محیط زیست نیز به خراسان گفت: به طور کلی ما جزو کشورهایی هستیم که پایداری را رعایت نمی کنیم، هنوز گزارش وضعیت زیست محیطی را هم نداریم در صورتی که در سال 1993 قرار داد امضا کردیم که باید در این باره گزارشی تهیه شود. از وضعیت منابع هنوز اطلاعات کافی نداریم. در آبخیزداری و جنگل و مرتع مشکل داریم. بررسی ها نشان می دهد مولفه های غیرمستقیم همانند آب و هوا ، رشد جمعیت و عوامل اقتصادی در تخریب زمین موثرند.

تغییر کاربری اراضی یکی از عوامل تخریب محیط زیست است. مهاجرت روستاییان به شهرها ، افزایش جمعیت در شهرها و تبدیل روستاها به شهرها و احداث جاده ها و راه های ارتباطی از عوامل موثر در تخریب محیط زیست است.

جنگل از مهم ترین ثروت های طبیعی هر کشور و نیز از مهم ترین سامانه های حیات وحش به شمار می رود. طبق برآوردهای انجام شده درباره سطح جنگل های کشور متاسفانه ظرف 45سال حدود 35 درصد کل پوشش جنگلی نابود شده است.

در سال 58 بیش از 18 میلیون هکتار جنگل در کشور وجود داشته اما آمار رسمی آن هم اکنون 12میلیون هکتار برآورد می شود اما فائو براساس عکس های فضایی که در اختیار دارد میزان جنگل های ایران را تنها 7میلیون هکتار برآورد می کند که به گفته یک مقام مسئول در سازمان جنگل ها در کمتر از ربع قرن حدود دو سوم جنگل ها از بین رفته است؛ بخش قابل توجهی از جنگل های شمال کشور که قدیمی ترین جنگل های دنیاست 3 میلیون سال قدمت دارد. از این رو ایران تنها با دو دهم درصد از سهم اقتصاد جهانی جایگاه دهمین تخریب کننده محیط زیست را دارد.

.

جنگل 042

.

اما یک مدرس دانشکده محیط زیست نیز مشکلات محیط زیست در ایران را فراتر از بحران و تبدیل شده به بیماری دانست و گفت: مسئله اکو سیستم در کشورمان فراتر از بحران و به مرحله یک بیماری رسیده است. مشکلات محیط زیست در ایران به برخی مناطق و استان ها محدود نمی شود اما تخریب و معضلات اکوسیستمی در برخی مناطق نظیر خوزستان بیشتر از استان های دیگر خود را نمایان می کند و از میان 146 کشور وضعیت ایران در این زمینه در رتبه 132 قرار دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز به صراحت اعلام کرد: محیط زیست ایران رو به نابودی است، ابتکار گفته است تاثیر ایران از تغییرات آب و هوایی و گرمایشی زمین کشور را با بحران محیط زیستی مواجه کرد، که اثراتی همچون کم آبی، خشک شدن تالاب ها و افزایش دما را به همراه داشته است و نمی توان به راحتی از آن ها عبور کرد.

طبق برآورد بانک جهانی تخریب محیط زیست کاهش 5 تا 10درصدی تولید ناخالص داخلی را به دنبال دارد. سازمان جنگل ها در اواسط سال 2013 اعلام کرد که بیش از دو سوم خاک ایران در حدود 118 میلیون هکتار به سرعت در حال تبدیل شدن به بیابان است که این مشکل کشور ما را تهدید می کند.

برخی فعالان محیط زیست، مشکل فرهنگی و ضعف فرهنگ سازی را علت مهمی در حفاظت نشدن از منابع طبیعی می دانند و معتقدند هم اکنون در ایران مشکل مدیریتی وجود ندارد. قائم مقام پیشین سازمان محیط زیست کشور مهم ترین مشکل محیط زیست ایران را مشکل فرهنگ سازی دانست و به خراسان گفت: برای حل مشکلات محیط زیست نیاز به مشارکت مردم داریم و اگر مردم دانش زیست محیطی بالا و آگاهی کافی و رویکرد صحیح نسبت به محیط زیست داشته باشند قطعا نسبت به تخریب آن حساسیت نشان می دهند.

به هر حال محیط زیست فقط یک واژه نیست، یک زندگی است که آب و هوا، خاک و … آن را شکل می دهد . کلاف زیست انسان و طبیعت چنان در هم گره خورده اند که هر آسیب و صدمه ای بر محیط زیست تاثیر مستقیم و اثرات منفی بر حیات انسان ها و نسل های آینده خواهد گذاشت ، پس باید محیط زیست را بیش از پیش با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی پاس بداریم زیرا با آن نفس می کشیم.

مهم ترین نکات پرونده

در فاصله سال های 2008 تا 2012 رتبه ایران در محیط زیست 36 پله سقوط کرد

متاسفانه ظرف 45سال حدود 35 درصد کل پوشش جنگلی نابود شده است

وقتی طبیعت را از بین می بریم در واقع زمین زیرپای خود را سست می کنیم

جریمه کردن متخلفان می تواند از تخریب محیط زیست جلوگیری کند

سرانه جنگل در ایران 2/0 درصد است و روند تخریب جنگل ها به سرعت پیش می رود

 

منبع: روزنامه خراسان


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *