تهیه بانک اطلاعاتی تروما؛بیمارستان پورسینا ۰۱۱

شمال ما: در ایران پس از بیماری‌های قلبی وعروقی، تروما دومین علت مرگ و میر در تمامی سنین است؛ در علم پزشکی به هر نوع ضربه، جراحت، آسیب و حادثه وارد شده به بدن انسان «تروما» گفته می‌شود.
با توجه به آمارهای موجود، ترومای جاده‌ای بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است  و هر ساله بسیاری از افراد جامعه در تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند. در واقع تروما در اصطلاح پزشکی به ضربه، جراحت یا شوک بر بدن، گفته می‌شود، به نحوی که عامل درونی، سبب ایجاد آن نباشد.گیلان به دلیل گردشگرپذیر بودن و مهیا نبودن زیرساخت‌های جاده‌ای، نسبت به دیگر استان‌های کشور از مناطق آسیب‌پذیر در زمینه تروماست. به همین دلیل مرکز تحقیقات ترومای جاده‌ای گیلان در سال ۸۳ به عنوان تنها مرکز تحقیقات فعال در کشور در مرکز آموزشی و درمانی پورسینای رشت فعالیت خود را شروع کرد.
برای آشنایی با نتایج تحقیقات ۱۰ ساله این مرکز با دکتر «شاهرخ یوسف‌زاده چابک» رئیس مرکز آموزشی و درمانی پورسینای رشت که ریاست مرکزتحقیقات ترومای جاده‌ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان را نیز به عهده دارد، به گفت‌و‌گو پرداختیم.
بازسازی بخش ترومای بیمارستان پورسینا
رئیس بیمارستان پورسینای رشت با اشاره به بازسازی و تجهیز ۱۰تخت ICU  با هزینه یک میلیارد و ۵۰۰ هزارتومان به همشهری گفت: این بخش با تامین اعتبار توسط دانشگاه علوم پزشکی گیلان ، موسسه خیریه امید که در بیمارستان پورسینا مشغول به فعالیت است و جمعی از خیران در بهمن ماه نوسازی شد. این بخش توسط خیرین موسسه امید بازسازی و وسایل و تجهیزات آن توسط دانشگاه علوم پزشکی گیلان تامین شده است.
دکتر یوسف‌زاده با بیان این‌که ۶۵ میلیون تومان از کل هزینه این پروژه عمرانی صرف بهسازی شده است، تصریح کرد: در حال حاضر مسافرخیز بودن گیلان و بالا بودن آمار تصادفات، نیاز این استان را به بخش‌های تخصصی مانند ICU دو چندان کرده است. این درحالیست که تخت‌های بخش‌های ویژه (ICU، CCU، NICU) و دیالیز کفاف بیماران نیازمند این استان را نمی‌دهد.
رئیس مرکز تحقیقات ترومای جاده‌ای دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان درباره پذیرش بیماران در بخش تروما به همشهری بیان کرد: بیماران با سطح هشیاری پایین و آنهایی که آسیب‌های جدی دیده‌اند، در مرحله اول به جای بخش اورژانس در این بخش پذیرش می‌شوند و تحت مراقبت‌های ویژه قرارمی‌گیرند. وی افزود: در واقع استقرار این بخش در مرکز آموزشی و درمانی پورسینا از جمله تمهیداتی است که مسئولان این مرکز برای خدمات رسانی به بیمارانی که نیازمند بخشICU هستند، ارائه کرده‌اند.
یوسف‌زاده با بیان این‌که ۲ فوق تخصص مراقبت‌های ویژه در مرکز ترومای بیمارستان پورسینا مشغول به فعالیت هستند، تصریح کرد: اکثر بیمارانی که در این مرکز بستری می‌شوند، تصادفی و بدحال هستند که نیاز به توجه خاص و رسیدگی اورژانسی برای حفظ حیات خود دارند.
وی با بیان عملکرد مطلوب مرکزتحقیقات ترومای جاده‌ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: در راستای دستیابی به اهداف تدوین شده در تابستان سال جاری با تدوین وضعیت این مرکز، از اصولی به قطعی موافقت شد. گیلان از نظر تعداد تصادفات رانندگی داخل شهری و تلفات انسانی ناشی از این حوادث در جاده‌های برون شهری و روستایی ، رتبه بالایی در کشور دارد. بنابراین این مرکز محل  اصلی ارجاع بیماران ترومای داخل استان و استان‌های همجوارمحسوب می‌شود. سالانه تعداد زیادی از این بیماران در بیمارستان پورسینای رشت پذیرش می‌شود.
رئیس مرکزتحقیقات ترومای جاده‌ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهارکرد:  این مرکز علاوه بر برنامه‌ریزی در پیشگیری از حوادث پیش  بیمارستانی، داخل بیمارستانی و توانبخشی به عنوان یک مرکز پژوهشی فعال در عرصه داخلی و خارجی در حال فعالیت است.
راه‌اندازی سیستم ترومای جامع
رئیس مرکز تحقیقات ترومای جاده‌ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان این‌که تروما یکی از مهم‌ترین معیارهای ارزیابی توسعه پایداراست، اظهارکرد: می‌توان گفت تروما تنها بیماری‌ای است که حوزه سلامت به تنهایی قادر به علاج آن نیست.
یوسف‌زاده اشاره کرد:  عوامل بسیاری برای کاهش پیامدهای نامطلوب تروما باید مدنظر واقع شود که از آن جمله می‌توان به وجود زیرساخت‌های مناسب جامعه نظیر توسعه راه‌های ارتباطی، فراهم کردن زیرساخت‌های فراگیر و مناسب مخابراتی، گسترش و به روز رسانی امکانات و تجهیزات پلیس اشاره کرد. همچنین مواردی چون آمادگی هلال‌احمر، اورژانس فوریت‌های پزشکی و گروه‌های امداد و نجات، برنامه‌ریزی علمی برای یکپارچه سازی داده‌ها و تحلیل، اختصاص سهم مناسب ازتولید ناخالص ملی برای پیشگیری، درمان وبازتوانی ناشی ازتروما و… مد نظر است.
یوسف‌زاده با اعلام راه‌اندازی سیستم ترومای جامع در مرکز آموزشی و درمانی پورسینا گفت: رسیدن به اهدافی که به آن‌ها اشاره شد، ارتباط مستقیم با توسعه‌یافتگی کشور‌ها دارد؛ بنابراین راه‌اندازی سیستم جامع تروما می‌تواند معیاری ارزشمند برای دستیابی کشور به توسعه یافتگی باشد. این مهم جز با استقرار سیستمی هماهنگ و یکپارچه که در برگیرنده تمام موارد پیشگیری و عوامل پیش بیمارستانی، بیمارستانی و بازتوانی است، امکان‌پذیر نخواهد بود.
تهیه بانک اطلاعاتی تروما، برای نخستین بار
یوسف‌زاده اضافه کرد: مرکز تحقیقات ترومای جاده‌ای دارای ۵ عضو موسس است که همگی از اعضای هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی‌اند.
این مرکز با راه‌اندازی مرکز توسعه و تحقیقات بالینی، امکان مشاوره اپیدمیولوژیک و  آمار را  برای اعضای هیات علمی فراهم کرده که در ‌‌نهایت منجر به افزایش میزان مقالات به ۴ برابر نسبت به سال‌های قبل شده
است.
رئیس مرکزتحقیقات ترومای جاده‌ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به سوابق علمی و پژوهشی این مرکز بیان کرد: برای نخستین بار در کشور بانک اطلاعاتی تروما در مرکزتحقیقات ترومای دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان راه‌اندازی شد. تعداد مقالات منتشر‌شده از این طرح ۱۳ مقاله است که ۹ مقاله در مجلات داخلی و ۴ مقاله در مجلات علمی انگلیسی و ISI به چاپ رسید.

 

منبع: همشهری؛ مائده اسفندمز


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *