اخبار کوتاه حوادث استان گیلان؛حوادث ۹۱

شمال ما: کشف تریاک، شیشه و هروئین در گیلان، کلاهبرداران در کمین شهروندان و کشف ۱۸۲ هزار نخ سیگار قاچاق در آستارا از مهمترین اخبار حوادث استان گیلان بوده است.

به گزارش تسنیم به نقل از مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی گیلان، سرهنگ احدالله احدی اظهار داشت: ماموران عملیات ویژه در بررسی گزارشات مردمی مبنی بر فعالیت اعضای دو باند قاچاق مواد مخدر، این موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان گیلان با بیان اینکه در عملیات اول ماموران عملیات ویژه با دستگیری ۴ عضو یک باند تهیه و توزیع مواد مخدر، ۱۴ کیلو و ۲۰۰ گرم تریاک کشف کردند، افزود: تریاک کشف شده با جاسازی در یکدستگاه خودروی پراید توسط متهمی ۵۰ ساله به شهرستان رشت انتقال یافته بود که با اقدام به موقع ماموران تمامی اعضای این باند دستگیر شدند.

احدی با اشاره به کشف ۳ کیلو و ۱۶۰ گرم شیشه و هروئین در شهرستان لاهیجان و دستگیری یک متهم ۳۰ ساله بیان داشت: این قاچاقچی یک کیلو و ۲۶۰ گرم هروئین و یک کیلو و ۹۰۰ گرم ماده توهم زای شیشه را در کنسول و سقف یک خودروی جاسازی و وارد استان گیلان کرده بود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان گیلان با بیان اینکه متهمان با تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مقام قضایی معرفی شدند، اظهار داشت: شماره تلفن ۱۲۸ پلیس مبارزه با مواد مخدر به‌طور شبانه‌روزی آماده دریافت اخبار و گزارشات مردم شریف گیلان درحوزه مواد مخدر است.

۱۸۲ هزار نخ  سیگار  قاچاق در آستارا  کشف شد

به گزارش تسنیم، به نقل از مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی گیلان، سرهنگ رحیم مهدی زاده از کشف ۱۸۲ هزار نخ سیگار خارجی قاچاق و دستگیری یک متهم در این خصوص خبر داد.

فرمانده انتظامی شهرستان آستارا گفت: ماموران انتظامی ایستگاه بازرسی سه راه  قلعه حین اجرای طرح مقابله با کالای قاچاق و کنترل محور مواصلاتی به یک‌دستگاه خودروی کامیونت مشکوک شده و این خودرو را متوقف کردند.

وی افزود: ماموران انتظامی در بازرسی از این خودرو، ۱۸۲ هزار نخ سیگار خارجی قاچاق کشف کرده و راننده ۳۷ ساله این  خودرو را دستگیر کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان آستارا ارزش ریالی این مقدار کالای دخانی را حدود ۳۲۰ میلیون  و ۷۶۰ هزار ریال اعلام کرده و بیان داشت: متهم با تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شد.

کلاهبرداران در کمین شهروندان گیلانی

به گزارش تسنیم، به نقل از مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی گیلان، پلیس گیلان از شهروندان گیلانی خواست مراقب جعل و کلاهبرداری،کلاهبرداران باشند.

پلیس گیلان به شهروندان توصیه کرد:

– هرگز قبل از تنظیم سند آنرا امضاء نزنید و از امضاء کاغذ سفید که در آن چیزی نوشته نشده است به هیچ وجه امضاء نکرده و در اختیار دیگران قرار ندهید.

–  از امضاء کردن بدون دلیل در پشت چک یا سفته خوداری کنید.

–  قبل از امضاء متن سند آن را به‌دقت بخوانید و از مفاد آن کاملاٌ مطلع شوید و چنانچه سواد ندارید از فرد باسواد بخواهید آنرا برای شما مطالعه کند.

– حتی الامکان سعی کنید در اسناد تنظیمی خط خوردگی ایجاد نشود و چنانچه خط خوردگی داشته باشد ذیل سند خط خوردگی با شماره سطر و کلمات  قبل و بعد از آن قید گردد.

–  پایان متن سند قید گردد که سند در چند نسخه چند سطر و چند بند تنظیم شده و چند شاهد از طرفین سند را امضاء کنند.

– چنانچه تصمیم به تنظیم سند در دفترخانه دارید ذیل سند ضمن امضاء انگشت اخذ گردد.

– رؤسا و مسئولان و متصدیان بانک‌ها در زمان افتتاح حساب و تحویل دسته چک برای مشتریان حتماً در کارت افتتاح حساب و تحویل دسته چک ضمن اخذ امضاء اثراگشت اخذ کنند.

– در زمان خرید با کارت عابر بانک در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها از ارائه کارت خود به کاربر فروشگاه و فروشنده و مالک مغازه خودداری کرده و خود شخصاً از دستگاه pos استفاده کنید.

– هرگز جهت خرید جنس و هر وسیله دیگری به اشخاص ناشناس و غریبه چک ندهید.

– از ارائه شناسنامه کارت ملی و حتی فتوکپی آنها به اشخاص دیگر خودداری کنید.

– به محض مفقود شدن یا سرقت اسناد دولتی بهادار و چک، در اسرع وقت به بانک مربوط و مرجع قضایی و انتظامی جهت سوء استفاده احتمالی در آینده آن اعلام کنید.

– از گذاشتن اسناد و اوراق بهادار و دسته چک و مهر روی میز کار و مکان‌های که دسترسی به آن آسان بوده خودداری و حتماً در داخل گاو صندوق و فایل و محلی امن قرار گیرد.

– در زمان کپی و تکثیر مدارک هویتی از مراکز مورد اعتماد استفاده گردد.

– گاهی افراد جاهل در بانک‌ها به بهانه شلوغی به شما مراجعه و از شما می‌خواهند که چک را به ایشان داده و مبلغ چک را به شما پرداخت می‌کنند و چک را به مبالغ بالا از بانک‌ها وصول می‌کنند؛ طعمه این افراد نشوید.

– از تحویل کارت عابر بانک به افراد ناشناس که در کنار باجه خودپرداز حضور دارند جهت برداشت وجه خودداری کنید.

– اگر از طریق شبکه‌های اجتماعی (سایت دیوار ) متوجه تبلیغ کالا و اجناس شدید و قصد معامله دارید حتما از اصالت خبر و هویت اعلام کننده از طریق استعلام با مراجع انتظامی اطمینان حاصل کنید.

– تماس گیرندگان ناشناس که با چرب زبانی و چابلوسی شما را به مصاحبه در رادیو دعوت می‌کنند هدف آنان کلاهبرداری از شماست؛ به تماس و پیامک‌های آنان توجه نکنید.

– در قبال معامله کارت شناسایی معتبر دریافت کنید.

– در تحویل چک تضمینی رمزدار دقت کنید؛ حتما از بانک استعلام و از اصالت چک مطمئن شوید.

– در هنگام اخذ اسناد و اوراق بهادار و دسته چک از مرجع صادرکننده و بانک‌ها حتما برگ شماری کنید.

– در هنگام اخذ گذرنامه و ویزا لازم است شخصا با ارائه گذرنامه به سفارتخانه‌ها مراجعه و از دادن مدارک به افراد غیر و یا خارج از ضوابط اداری خوداری کنید.

– از اعتماد و پرداخت وجه به افرادی که مدعی هستند برای شما تسهیلات با سود پایین و گواهینامه رانندگی و گذر نامه و ویزا برای کشورهای خارج یا معافیت از خدمت می‌گیرند پرهیز کنید چون هدف آنان کلاهبرداری از شما است.

– چنانچه افرادی خود را مامور اطلاعات و یا مامور نیروی انتظامی یا مامور سازمان‌های مختلف معرفی و قصد انجام کاری برای شما با دریافت وجه را دارند بدواً از آنها کارت شناسایی درخواست و از تحویل وجه به آنان خودداری و حتماً با گوشی خود از آنان عکس تهیه کنید.

– چنانچه افرادی به شما پیشنهاد شغل و تحصیل و اخذ پناهندگی و ویزا یا پاسپورت بین المللی را در خارج از کشور می‌دهند توجه نکرده چون نیت آنان کلاهبرداری است و از مدرک شما سوء استفاده می‌کنند.

– در زمان تنظیم وکالت نامه و سردفتر اسناد رسمی متن آن را کاملاً مطالعه و از امضاء وکالتنامه خام اکیداً خودداری کنید.

– متن چک را شخصاً و با یک خودکار بنویسید تا در صورت دستکاری توسط افراد جاعل در مندرجات چک جعلی بودن آن مشخص شود.

– مبلغ چک را، هم به صورت ریالی و هم به صورت تومان بنویسید.

– سعی کنید امضاء روی اسناد و چک‌ها دارای نام و نام خانوادگی باشد.

– از صدور چک سفید به‌صورت امانت یا ضمانت خودداری کنید.

– از در اختیار گذاردن اسناد و مدارک معتبر خود نظیر شناسنامه و گذرنامه و گواهینامه رانندگی و کارت ملی و اسناد و مدارک زمین و مغازه و ملک و منزل جواز ساختمان و جواز کسب و سفته به افراد ناشناس و غیرمطمئن جهت انجام امور اداری خودداری کنید.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *