ماهان مه رو
شکار ۰۲۶

شمال ما؛

 

پرندگان وحشی با افزایش میزان برودت هوا و کاهش منابع غذایی، بیش از سه هزار کیلومتر از شمال روسیه و سیبری و شرق اروپا اقدام به مهاجرت به عرض های جنوبی تر کره زمین می نمایند تا از زمستان طاقت فرسا نجات یافته و اندکی در سرزمین ما بیاسایند.

در شرایطی که همگان در انتظار قانونی جهت ممنوعیت شکار که حداقل به مدت پنج سال تداوم داشته و از سویی دیگر برخورد قانونی با شکارچیان متخلف و روش های صید غیر قانونی و غیر شرعی بودند سازمان حفاظت محیط زیست طی دستور العمل شماره ۹۴/۳۷۰۸۲ شرایط و نحوه صدور پروانه عادی شکار پرندگان وحشی را اعلام نمود و از واجدین شرایط درخواست نمود تا از تاریخ ۲۵ آبان ۹۴ جهت دریافت پروانه به مراکز معرفی شده مراجعه نمایند.

در بند “د” این اطلاعیه شکار پرندگانی نظیر غاز خاکستری ، چنگر ، اردک ها شامل : سرسبز ، خوتکا ، فیلوش ، آنقوت و تنجه درج گردیده است حال اینکه در پوستر پرندگان حمایت شده و شکار ممنوع استان گیلان غاز خاکستری از پرندگان شکار ممنوع تلقی شده و تصویر آن در پوستر نیز درج گردیده است که جای بسی تامل دارد..!

اقدامی که سازمان حفاظت محیط زیست کشور در خصوص واگذاری پروانه شکار صورت داده را میبایست یک نمره منفی در کارنامه این سازمان درج نمود چرا که این پرسش وجود دارد که بر مبنای کدام سرشماری و آمار از حضور پرندگان مجوز صادر می شود.

در شرایطی که هر ساله میزان مهاجرت و تنوع پرندگان مهاجر به استان گیلان در نوسان است و تضمینی برای پایداری حضور پرندگان در گیلان وجود ندارد این سوال مطرح می شود که بر مبنای کدام معیار اقدام به صدور این حجم از پروانه شکار نموده اند.

.

http://gilkhabar.ir/files/2015/12/378471_10150445842197370_618287369_8459330_1671920461_n-360x250.jpg

.

به عنوان مثال و به استناد آمار اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان در هفته ابتدایی صدور پروانه شکار در شهرستان لنگرود ۸۷ فقره و در هفته ابتدایی در شهرستان سیاهکل ۸۰ فقره پروانه شکار صادر شده است.

همچنین تا بدین لحظه در شهرستان تالش بالغ بر ۲۵۰ ، در شهرستان انزلی ۳۰۰ و در شهرستان رودبار ۳۲۳ فقره پروانه شکار پرندگان صادر شده است.

روش های صید پرندگان که بصورت غیر قانونی نظیر دار دام و را دام در قسمت هایی از استان گیلان رواج دارد از یک سو و استفاده از تفنگ و کومه نما از سوی دیگر جان پرندگان مهاجر را به لب رسانده است. انجام شکار قانونی توسط شکارچیان دارای پروانه و انجام شکار توسط شکارچیان غیر قانونی از یک سو و نبود نظارت بر نحوه شکار آنان مشکلی بزرگتر را پیش روی یگان حفاظت محیط زیست قرار داده است.

در پروانه شکار ذکر گردیده که هر شخص در روزهای پنجشنبه و جمعه می تواند با اسلحه تا سقف ۴ قطعه پرنده (با توجه به نوع پروانه) شکار نماید اما مشاهده شده است که شخصی در یک مرحله به جای ۴ قطعه ۱۴ قطعه چنگر شکار نموده است.

.

http://gilkhabar.ir/files/2015/12/5454-360x250.jpg

.

متاسفانه توجیه نبودن شکارچیان و عدم وجود هر گونه نظارتی در هنگام شکار منجر به حذف گونه های در خطر انقراض و شکار ممنوع استان نظیر ده ها طاقه قرقاول در یک ماه اخیر شده است.

نمونه هایی از پرندگان حمایت شده ملی و بین المللی نظیر اردک ماهی خوار سفید (مرگوس سفید) ، طاووسک ، بوتیمار و برخی اردک های در خطر انقراض نظیر بلوطی ، سیاه کاکل و چشم طلایی متاسفانه اخیرا کشته شده اند.

همچنین مکان مجاز شکار مناطق آزاد معرفی شده است اما به سهولت می توان مشاهده نمود که شکارچیان با ورود به مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست نظیر تالاب انزلی اقدام به تیراندازی می نمایند.

زنده گیری و فروش پرندگان نیز از دیگر مواردیست که پایش مکرر یگان حفاظت محیط زیست استان را طلب میکند.

 

منبع: گیل خبر


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *