چه بلایی بر سر ستون اقتصاد ایران آمد؟پیرمرد کشاورز ۰۱۱

شمال ما: در حالی که یکی از بزرگترین معضلات کشاورزی کشور، خرده مالکی است و مقیاس پایین و غیراقتصادی زمین های کشاورزی باعث ایجاد موانع متعدد در مسیر استفاده از ماشین آلات و تکنولوژی روز و همچنین ایجاد صرفه برای انجام تحقیقات کشاورزی می گردد، ملاحظه آمار سال ۱۳۹۳ نشان می دهد همچنان بیش از نیمی از بهره برداران کشاورزی زمینی کمتر از ۳ هکتار دارند.

سرشماری عمومی کشاورزی بعد از ۱۱ سال دوباره در سال ۹۳ اجرا شد که نتایج آن نشان از کاهش سطح زیرکشت کشاورزی، رشد اندک کشت گلخانه ای، افزایش سواد کشاورزان و در عین حال افزایش سن کشاورزان است. با وجود این نکات منفی موجود در کشاورزی، احصاء بیش از ۹ هزار بهره بردار حقوقی کشاورزی نشانه ای است بر شروع خروج از کشاورزی سنتی که امید است مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

 

کاهش ۷ درصدی بهره برداران کشاورزی در ۱۰ سال

در حالی که در سال ۱۳۸۲ بیش از ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار بهره بردار کشاورزی در کشور فعالیت می کردند این تعداد در سال ۱۳۹۳ به ۴ میلیون و ۶ هزار نفر رسیده است که حکایت از کاهش ۷ درصدی بهره برداران کشاورزی کشور دارد.

 

کشاورزی هم چنان پیرتر می شود

در همین حال نگاهی به توزیع سنی بهره برداران نشان می دهد بهره برداران زیر ۲۰ سال از ۱۹ هزار و ۵۰۰ نفر در سال ۸۲ در سال ۹۳ به ۵ هزار و ۳۰۰ نفر رسیده اند. در کنار کاهش بهره برداران زیر ۲۰ سال تعداد بهره برداران بالای ۶۰ سال چندان تغییری نکرده است. در سال ۸۲ بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر و در سال ۹۳ حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بهره بردار بالای ۶۰ سال در کشور فعالیت کرده اند. این در حالی است که تعداد بهره برداران بالای ۸۰ سال از ۱۱۹ هزار نفر در سال ۸۲ به ۱۷۵ هزار نفر در سال ۹۳ افزایش یافته اند.

 

کاهش سطح زیرکشت کشاورزی

مجموع سطح زیر کشت کشاورزی در کشور در سال ۸۲ بالغ بر ۱۷٫۵ میلیون هکتار بوده که این رقم در سال ۹۳ به ۱۶٫۴ میلیون هکتار رسیده است. موضوعی که با توجه به خشکسالی های اخیر به راحتی توجیه می شود. اما نکته جالب توجه آن است که سهم کشاورزی دیم در این مدت چندان تغییر نکرده است. در سال ۸۲ حدود ۴۶ درصد سطح زیرکشت به کشاورزی آبی اختصاص داشت که این سهم تا سال ۹۳ هم حفظ شده است. لذا مساحت اراضی کشاورزی کشور در مقایسه با سرشماری عمومی کشاورزی سال ۱۳۸۲، معادل ۶٫۲ درصد کاهش یافته است.

 

کشاورزی هم چنان درگیر خرده مالکی

در حالی که یکی از بزرگترین معضلات کشاورزی کشور، خرده مالکی است و مقیاس پایین و غیراقتصادی زمین های کشاورزی باعث ایجاد موانع متعدد در مسیر استفاده از ماشین آلات و تکنولوژی روز و همچنین ایجاد صرفه برای انجام تحقیقات کشاورزی می گردد، ملاحظه آمار سال ۱۳۹۳ نشان می دهد همچنان بیش از نیمی از بهره برداران کشاورزی زمینی کمتر از ۳ هکتار دارند.

منبع: گیلان فردا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *