سفره خالی کارگران؛کارگران ۰۴۳

شمال ما: در گذشته گیلان یکی از قطب‌های صنعتی کشور محسوب می‌شد. این استان با دارا بودن چندین واحد تولیدی در صنعت نساجی و لوازم خانگی حرف اول را در کشور می‌زد. اما دوران طلایی رونق صنعتی استان عمری کوتاه داشت و واردات پی در پی کالاهای مشابه و واگذاری‌های کارخانه‌های تولیدی استان به بخش خصوصی در کنار نبود مدیریت صحیح همه دست به دست هم دادند تا صنعت استان روندی رو به افول را طی کند. ورشکستگی، تعطیلی پی‌در‌پی واحدهای بزرگ تولیدی استان، بیکاری هزاران کارگر و افزایش بیکاران در گیلان در این سال‌ها تبدیل به یکی از چالش‌‌های بزرگ شده است.
طبق آمارها نیمی از جمعیت استان را خانواده‌های جامعه کارگری تشکیل می‌دهند. بیش از ۳۸۰ هزار کارگر مشغول به کار و ۱۰۵ هزار کارگر بازنشسته با خانواده‌های تحت پوشش آنها در استان زندگی می‌کنند. در کل ۴۰ درصد جمعیت استان را خانواده کارگران تشکیل می‌دهند.
واگذاری‌های کارشناسی نشده به بخش خصوصی
رکود کارخانه‌ها در گیلان و بیکاری کارگران و کاهش تعداد نیروی کار در شرکت‌ها مشکلات زیادی برای جامعه کارگری استان در پی داشته است. حقوق‌های دریافت نشده، مطالبات معوق، نداشتن امنیت شغلی و بیمه از مشکلات کارگران است و تنها مرجع رسیدگی به مشکلات کارگران تشکیلات خانه کارگر است. خانه کارگر تنها تشکل مرکزی کارگران در هر استان است که پیگیری مطالبات و خواسته‌های جامعه کارگری راعهده داراست.
دبیر اجرایی خانه کارگر گیلان و دبیر کانون بازنشستگان استان که خودش نیز سال‌ها کارگر بوده با اشاره مشکلات کارگران استان گفت: نقش فعال جامعه کارگری در پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و حضور در انتخابات بر کسی پوشیده نیست. در زمان جنگ ۸ ساله با وجود مشکلات اقتصادی هیچ کارخانه ای در استان تعطیل نشد و بیکاری در این استان صفر بود. اما اکنون گیلان باتوجه به دارا بودن تعداد زیاد فارغ التحصیلان دانشگاهی با تعداد بالای کارخانه‌های تعطیل و نیمه فعال، بیشترین بیکار را در کشور دارد.
فعالیت کم رونق کارخانه‌ها
«حسن ایزدی» بیان کرد: در ۱۲ سال گذشته حدود ۲۰هزار کارگر از کارخانه‌های بزرگ و فعال استان اخراج شدند. زمانی گیلان قطب اول نساجی کشور بود و واحدهای بزرگ تولیدی هر یک بیش از هزار کارگر داشتند؛ اما اکنون این واحدها یا تعطیل شدند یا با کمتر از ۳۰۰ نفر نیرو به فعالیت کم رونق خود ادامه می‌دهند.
ایزدی ضعف مدیریت ارشد استان، مدیریت ناکارآمد کارخانه‌ها و بی توجهی نمایندگان مجلس را دلیل مشکلات جامعه کارگری استان عنوان و بیان کرد: برخی از واگذاری‌های کارشناسی نشده واحدهای تولیدی استان به بخش خصوصی و واردات بی رویه از چین در ۱۰ سال گذشته بسیاری از کارخانه‌های فعال استان را ورشکسته کرد.
وی ادامه داد: بسیاری از سرمایه داران و دلالان با دریافت وام‌های کلان از بیت المال تحت عنوان ایجاد اشتغال و تولید، این سرمایه‌ها را به دیگر نقاط کشور بردند یا صرف واردات از چین کردند و این کار ضربه محکمی به صنعت استان وارد کرد. اکنون کارگران بیکار شده این واحدها با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.
کارخانه‌های بزرگی که تبدیل به نمایشگاه شدند
به گفته ایزدی، دیگر کارگران فعال نیز از امنیت شغلی برخوردار نیستند و قانون کار در مورد آنها اعمال و اجرا نمی‌شود.  وی تصریح کرد: در هیچ قانون‌کاری، قرارداد سفید امضا با کارگر ذکر نشده اما درهمه کارخانه‌های بزرگ و کوچک ما این مساله وجود دارد و کارگر با حداقل دستمزد، برای از دست ندادن فرصت شغلی، مجبور به امضای این قرارداد می‌شود. همه مسئولان ارشد کشور نیز به این مساله واقف هستند اما باز هم این روند ادامه دارد.
دبیر اجرایی خانه کارگر به حداقل حقوق ۸۱۲‌هزار‌تومانی کارگران اشاره کرد و گفت: بنا بر اعلام دولت دستمزد کارگران باید بیش از ۲ میلیون تومان در سال‌۹۵ باشد؛ اما یک سوم این میزان به کارگران پرداخت می‌شود واین یعنی خط فقر. در گیلان امروز شغل با حداقل حقوق به راحتی پیدا نمی‌شود و بسیاری از سودجویان درمورد حق و حقوق کارگران، بسیاری از قوانین را رعایت نمی‌کنند.
تعطیلی روز کارگر
وی با اشاره به تعطیلی روز کارگر در جهان گفت: در همه نقاط دنیا روز کارگر تعطیل می‌شود تا کارگران برای بیان خواسته‌های صنفی خود بتوانند تجمع و مطالباتشان را بیان کنند اما کارگران ما از ترس اخراج شدن جرات چنین کاری ندارند، چون کار خود را از دست می‌دهند. آنها امنیت شغلی ندارند و ۹۰‌درصد با قراردادهای یک تا ۳‌ماهه به فعالیت و تولید مشغول هستند.
ایزدی تاکید کرد که نبود امنیت شغلی در کنار وضعیت معیشتی بازنشستگان و کارگران استان زیبنده جوانان جویای کار و خانواده‌های آنها نیست.
این مسئول جامعه کارگری استان بیان کرد: حال کارگران کارخانه‌های استان مطلوب نیست و نظارت مسئولان استانی بر عملکرد کارخانه‌ها ضعیف است. کسی دلسوز کارگران گیلان نیست. مدیران بخش صنعت تا کنون نتوانسته اند به وضعیت نابسامان کارخانه‌ها و کارگران آنها سمت و سویی بدهند. این در حالی است که برخی از واحدهای بزرگ تولیدی که تعطیل هستند با مدیریت قوی و با حداقل بودجه و نیرو می‌توانند دوباره راه اندازی شوند و به چرخه تولید استان باز‌گردند.  به گفته این فعال کارگری، کارخانه‌هایی که زمانی بیش از ۲ هزار کارگر داشتند حالا تبدیل به نمایشگاه شده‌اند.
سفره خالی کارگران
در ادامه نماینده مجمع تعاونی‌های مصرف گیلان در تشکیلات خانه کارگر نیز به کم رونقی تعاونی‌های کارخانه‌های استان اشاره کرد و افزود: تعاونی‌های کارگری در دهه ۶۰ بسیار فعال بودند و کالاهای اساسی و مواد غذایی در قالب بن کالا از طریق این تعاونی‌ها به کارگران تعلق می‌گرفت. با تعطیلی کارخانه‌ها و فعالیت نکردن شرکت‌ها، اکنون کمتر از ۲۰ تعاونی به صورت نیمه فعال مشغول به فعالیت هستند.
«محمد پورکریم» همچنین به قطع شدن بن کالا از دهه‌۸۰ اشاره کرد و گفت: با قطع شدن بن کالا پرداخت نقدی جایگزین شد اما واحدهای تولیدی کوچک و اصناف از این قانون تبعیت نمی‌کنند. فقط ۵۰ درصد کارگران از بن کالا بهره مند هستند. در حال حاضر باید مبلغ ۱۱۰ هزار تومان طبق قانون کار به کارگران پرداخت شود که این کاراز سوی کارفرمایان انجام نمی‌شود و آنها از تعهد شانه خالی می‌کنند. وی با انتقاد از نحوه پرداخت بن کارگری معتقد است: پرداخت نقدی بن کارگری از سوی برخی کارفرمایان، منجر به تورم شده و یکسری معضلات را برای کارگران به‌وجود آورده است. اگر مانند سال‌های گذشته این بن به صورت کالای اساسی پرداخت شود، گوشه‌ای از سفره کارگری را رنگین می‌کند.

منبع: همشهری؛ وحیده اسماعیلی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *