به بهانه اعزام هیات ویژه بازرسی کل کشور؛جنگل 043

حساسیت ها درباره جنگل ها و مراتع و منابع طبیعی کشور بعد از سخنان مقام معظم رهبری در اسفندماه سال گذشته زیاد شده است و حال سازمان بازرسی قصد دارد مامورانش را راهی استانی کند که به واسطه داشتن جنگل های وسیع با بیشترین آسیب در این حوزه روبرو است…

 

 

شمال ما: قرار است هیأتی ویژه از بازرسان زبده گروه جهاد کشاورزی و محیط زیست سازمان بازرسی کل کشور برای رسیدگی به تخلفات صورت گرفته درباره تخریب جنگل و منابع طبیعی به استان گیلان اعزام ‌شوند. این اعزام در راستای اجرای دستور ویژه آیت الله آملی لاریجانی ، رییس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور انجام می شود. حساسیت ها درباره جنگل ها و مراتع و منابع طبیعی کشور بعد از سخنان مقام معظم رهبری در اسفندماه سال گذشته زیاد شده است و حال سازمان بازرسی قصد دارد مامورانش را راهی استانی کند که به واسطه داشتن جنگل های وسیع با بیشترین آسیب در این حوزه روبرو است. از این رو «گیلان فردا» به برخی از نمونه های تخریب در جنگل ها و منابع طبیعی گیلان اشاره می کند. از همین جا از تمام دلسوزان  دعوت می شود تا نمونه هایی از این تخریب ها را که در این گزارش ذکر نشده اعلام کنند.
جنگل های راش در هالیدشت املش

۱۵ سال تمام درختان راش جنگل های منطقه هالیدشت در ارتفاعات املش گیلان توسط یک مالک شخصی قطع و کشی هم از آن خبر نداشت تا اینکه یکی از فعالان محیط زیست در گشت و گذاری در آن منطقه متوجه این فاجعه شد و سریعا خبر رسانی کرد. حدود ۴۰ کیلومتر از درختان کهن جنگل اجدادی گالش های املش به منظور تجارت چوب نابود شده بود و جالب آنکه مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان به خبرنگار روزنامه شهروند گفته بود که اگر عوارض دولت را پرداخت کنند قطع درختان مجاز است. هرچند که تاکید کرده بود اجازه قطع درختان مربوط به دوره قبل است و از زمان ریاست او هیچ مجوزی صادر نشده است. حال معلوم نیست سرنوشت این جنگل و درخت های کمیاب راش چه شده است؟

 

جنگل های دیلمان قربانی کارخانه سیمان

وقتی در قله کوه های دیلمان بدون هیچ ارزیابی زیست محیطی و دلیل اقتصادی کارخانه سیمان احداث شد اولین ضربه را جاده محور سیاهکل به دیلمان دید. جاده زخمی شد و این زخم مسئولان کارخانه و مقامات محلی را راضی نکرد و فرمان قطع درختان حاشیه جاده به منظور تعریض جاده صادر شد و آنقدر درخت قطع شد که صدای همه درآمد. اما طبق روال همیشه سر و صداها خوابید و کارخانه سیمان هنوز در حال کار کردن است و ظاهرا پروژه گردشگری که یکی دیگر از دلایل تعریض جاده بود به ساخت و ساز خود ادامه می دهد. دیلمان با کارخانه سیمان و آن پروژه گردشگری و آسیبی که به درختانش وارد شده یکی دیگر از مکان هایی است که بازرسان سازمان بازرسی باید از آن بازدید کنند.

.

سد شفارود 021

.

جنگل شفارود بزرگترین چالش این روزهای محیط زیست گیلان

کمتر کسی است که خبری هرچند کوتاه درباره سد شفارود و اثرات ان نشنیده باشد. سد شفارود اگر نگوییم پر سرو صداترین مسئله زیست محیطی گیلان است، به طور یقین یکی از بزرگترین آن هاست. با شروع عملیات ساخت این سد که بلندترین سد ایران است، ۱۷۶ هکتار از جنگل های این منطقه نابود خواهد شد. هرچند در طرح اولیه میزان تخریب بسیار بیشتر از این مقدار بود. اما همین مقدار کافی است تا دوستداران محیط زیست طوماری بر علیه قطع گسترده درختان در روزهای اخیر تهیه کنند. در یکی دو هفته اخیر عکس هایی از محل اجرای سد گرفته شده که حاکی از پاکتراشی گسترده منطقه است. اما جواب مسئولین نسبت به این تخریب فقط سکوت بود. سکوتی که این بار حتما بار معنای رضایت دارد، چرا که اگر سازمان محیط زیست و منابع طبیعی معترض می شدند حتما واکنشی از خود نشان می دادند ولی این بار تنها واکنش آن ها سکوت بود. از سوی دیگر سازمان آب منطقه ای گیلان هم به شدت از اجرای سد دفاع می کند وجود پاکتراشی را حتی با وجود نشان دادن عکس ها منکر می شود و اعتقاد دارد که هیچ گونه تخریبی تا کنون صورت نگرفته است.

 

جنگل تراشی در پارک جنگلی گیسوم

این مورد تخریب خیلی بی سر و صداتر از موردهای دیگر دارد به کارش ادامه می دهد. هنوز کسی اطلاعی ندارد که در پارک جنگلی گیسوم دقیقا چه دارد می گذرد، برخی اعتقاد دارند که زمین متعلق به مردم بوده و آن ها با تخریب درختان جنگل را به زمین کشاورزی تبدیل کردند، برخی هم پاکتراشی را به قاچاق چوب ربط می دهند و بعضی ها هم این جنگل زدایی را ناشی از یک پروژه عمرانی گردشگری می دانند. ولی تنها چیزی که به وضوح مشاهده می شود قطع وسیع درختان در منطقه توریستی گیسوم تالش است. در این مورد هم کسی از مقامات مسئول اطلاعی ندارد و همچنان سوالات بی پاسخ می ماند که چه کسانی در این دوران که ایران را بحران زیست محیطی فرا گرفته، مسئول چنین فجایعی هستند، چه ارگانی مجوز تخریب های شدید منابع طبیعی را می دهد؟ هدف از تخریب چیست؟ آیا منافع اقتصادی این گونه رفتارها به قطع درخت و آسیب زدن به محیط زیست می ارزد؟

.

تخریب گردنه حیران ۰۶۳

.

گردنه حیران و برداشت شن و ماسه

گردنه حیران یکی از بکرترین و زیباترین مناطق طبیعی ایران است. حیران که در نزدیکی آستارا قرار گرفته چنان چشم انداز زیبایی دارد که چشم بینندگان را مسحور خود می کند. اما اخیرا عکس هایی از این منطقه منتشر شده که نشان از تخریب بسیار زیاد جنگل های اطراف این جاده را می دهد. حجم تخریب به حدی بوده که کاملا یک طرف تپه، جنگل و طرف دیگر آن که رو به جاده است کاملا لخت و تهی از درخت است. قطع درخت به نظر می رسد از سوی چند شرکت برداشت شن و ماسه مستقر در آن منطقه صورت گرفته باشد. هرچند این بار سازمان منابع طبیعی فعالیت این چند شرکت را مجاز می شمارد و پروانه آن ها را مربوط به دولت قبل می داند. همین کافی است که دیگر سازمان منابع طبیعی نسبت به تخریب منابع طبیعی که مسئولیت حفظ آن را به هر قیمتی به عهده دارد کاملا سکوت کند. ماجرا از این بدتر می شود که وقتی سازمان محیط زیست معتقد است این برداشت ها در ستاد بحران استان گیلان و در زمان سعادتی استاندار گیلان و مدیر کل وقت سازمان محیط زیست تصمیم گیری شده بود. اما بهانه تخریب، تعریض جاده بود برای کنترل نقاط حادثه خیر گردنه حیران.

 

گسترش فضای شهرک صنعتی واقع در منطقه لاکان رشت

۱۲۰ هکتار از اراضی جنگلی جلگه ای واقع در ضلع جنوبی شهرک صنعتی رشت در منطقه لاکان برای گسترش فضای شهرک صنعتی در نظر گرفته شده بود. اما در پی مقاومت کارشناسان محیط زیست و مدیران منابع طبیعی استان گیلان در برابر تخریب ۱۲۰ هکتار از جنگل های جلگه ای این استان که به دستور وزیر جهاد کشاورزی صورت گرفته است، سه تن از مدیران منابع طبیعی و حفاظت از جنگل ها از کار برکنار شدند.
توسعه شهرک صنعتی و احداث صنایع پتروشیمی درحالی به بهانه ای برای تصرف و تخریب جنگل های گیلان تبدیل شده است، که بیش از ۶۰ درصد از شرکت های صنعتی موجود در این شهرک غیرفعال و تعطیل بوده و گیلان با معضل شدید بیکاری روبرو است. از سوی دیگر دستور تخریب ۱۲۰ هکتار از جنگل های گیلان برای ساخت یک کارخانه پتروشیمی درحالی توسط وزارت جهاد کشاوری صادر شده بود که استان گیلان به همراه استان های مازندران، گرگان و سمنان از جمله مناطق بی نظیری در دنیا است که باقیمانده جنگل های هیرکانی متعلق به دوره سوم زمین شناسی را درخود جای داده است.

 

تبدیل جنگل به باغ چای

در شرق گیلان که زمین های مستعد به کشت چای دارد چند سالی است که جنگل هایش مورد هجوم کشاورزان قرار گرفته و به باغات چای تبدیل شده اند. شدت تخریب جنگل را براحتی در مسیر اتوبان لاهیجان به لنگرود می توان مشاهده کرد. به خصوص در لیلاکوه لنگرود شدت تخریب به حدی بوده که در برخی از نقاظ آثار رانش به وضوح دیده می شود. بالای اکثر تپه های جنگلی به دلیل قطع درخت کالا لخت هستند و فرسایش شیاری کاملا مشخص است.
زمانی که انسان جنگل را مأمن آرامش و دوری از شلوغی شهر می دانست، امروز آنچنان دستخوش تغییر شده که گویی هیچ آرامش و سکوتی در آن نبوده است. ویلاسازی، احداث مراکز صنعتی، راه سازی و تغییر کاربری امان جنگل های گیلان را بریده است و سکوت و عدم واکنش جدی مسئولین در برابر این تخریب ها بسیار شگفت انگیز است.

 

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *