تالیف مجید محمدپور؛مجید محمدپور ۰۴۳

شمال ما: کتاب «روزنامه‌نگاری علمی و کاربردی» تالیف مجید محمدپور، نویسنده و مدرس دانشگاه که توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد استان گیلان منتشر شده بود، رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه گیلان، مجید محمدپور، نویسنده و روزنامه‌نگار در مراسم رونمایی از کتاب«روزنامه‌نگاری علمی و کاربردی»، با اشاره به توسعه و گسترش پرشتاب و شگفت‌انگیز علوم و فناوری‌های نوین در عصر حاضر، اظهار کرد: انسان امروز باید «بیاموزد» و با افزایش مداوم به آگاهی‌ها و تحقیقات علمی و عملی خود و نیز با آسایش فکری و جسمی، تحول ایجاد کند.

این مدرس دانشگاه با تصریح بر اینکه منابع مربوط به حوزه روزنامه‌نگاری در کشورمان بسیار محدود است، افزود: ‌ضرورت دارد اصحاب رسانه و روابط عمومی‌ها همچنین جوانان علاقمند به حوزه روزنامه‌نگاری به منابع معتبر تحقیقی و علمی دسترسی داشته باشند که شیوه‌های نوین و علمی اطلاع‌رسانی را بیاموزند، در این شرایط تفاوت آنها با دیگران همین آموزش‌ها و تعهدشان به جامعه برای ارائه و انتشار اخبار و گزارش‌ها به شیوه‌های صحیح و موثق است لذا در راستای زمینه‌سازی برای آموزش علاقمندان، کتاب «روزنامه‌نگاری علمی و کاربردی» به رشته تحریر درآمد.

محمدپور با بیان اینکه کتاب مذکور در دو جلد تالیف شده است، گفت: جلد نخست آن در پنج فصل شامل «طرحی ملی با نگاه جهانی»، «تاریخ مطبوعات ایران»، «شیوه‌های علمی خبرنویسی»، «نظریه‌های ارتباط جمعی» و «شیوه‌های نوین گزارش‌نویسی در رسانه‌ها» هم‌اکنون در رشت مرکز استان گیلان در دسترس علاقمندان است.

وی فصل نخست کتاب خود را تاکید بر لزوم بهره‌گیری از استعدادهای فراوان و برجسته مساجد برای آگاهی مناسب افکار عمومی دانست و گفت: در فصل دوم این کتاب به تاریخ مطبوعات ایران از قبل از دوره مشروطه تا دوره انقلاب اسلامی به صورت موجز سخن به میان آمده و در بخش‌های بعدی که هر کدام یک درس دانشگاهی را در یک ترم تحصیلی شامل می‌شوند، به نظریه‌های ارتباطی، اصول علمی خبرنویسی و اصول حرفه‌ای گزارش‌نویسی پرداخته است.

نویسنده کتاب «روزنامه‌نگاری علمی و کاربردی»، یادآور شد: جوانان ما در نشریات مکتوب و به خصوص در پایگاه‌ها و سایت‌های خبری که هر روز و شاید هر ساعت بر تعداد آنها اضافه می‌شود،‌ قبل از هر اقدام باید در راستای اطلاع‌رسانی و خبردهی علمی، صحیح،‌ دقیق و سریع با نگاه به حفظ و حراست از اسلام عزیز و منافع ملی آموزش‌های لازم حرفه روزنامه‌نگاری را بیاموزند.

این استاد روزنامه‌نگاری اضافه کرد: جا دارد که همه عوامل روابط عمومی‌ها در بخش‌های دولتی و خصوصی آموزش‌های لازم را فرا بگیرند و حداقل کتاب‌های حوزه روزنامه‌نگاری و ارتباطات را مطالعه کنند و بر دانش خویش در این خصوص بیفزایند.

به گزارش ایسنا، مجید محمدپور ۳۴ سال سابقه مسئولیتی و کار رسانه‌ای در خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در پنج استان کشور،‌ روزنامه ایران،‌ روزنامه حمایت ارگان قوه قضائیه، تدریس در باشگاه خبرنگاران جوان،‌ سرپرستی نشریات مکتوب و پایگاه‌های خبری – تحلیلی و نیز‌ ریاست اداره ارتباطات دستگاه قضایی، سردبیری پایگاه خبری ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور و‌ مدیریت ارزشیابی خبرگزاری نفت(شانا) را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد.

گفتنی است، کتاب«روزنامه‌نگاری علمی و کاربردی» در ۱۵۳ صفحه قطع وزیری توسط انتشارات جهاددانشگاهی گیلان منتشر شده است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *