در نشست خبری گروه نمایش «کا» عنوان شد؛کا ۰۳۶

شمال ما: می‌گوید؛ «جایی مطلبی خوانده است درباره « کاسپار هاوزر»؛ فردی که ۱۶ سال از زندگی خود را در اتاقی تاریک و در انزوای مطلق گذرانده است و جهانی به‌جز اتاق خودش ندیده است.» کاسپار که از اتاقش بیرون می‌آید با خود یک نامه داشته است که ادعای او را ثابت می‌کرد. کاسپار فقط جمله‌ی « من می‌خواهم شبیه اون سربازی بشم که یه وقتی بود» را بر زبان می‌آورده است. کاسپار فیگوری خاص با یک کلاه داشت.

این مطلب جرقه‌ی «کا» بود در ذهن وحید تقی زاده، جرقه‌ای که غزاله جهان‌بین آن را ادامه داد و با یک سال تلاشِ این دو به شکلی منسجم درآمد.

وحید تقی زاده کارگردان «کا» به همراه گروه نمایشی‌اش و بهرنگ تاج‌بخش مدیر رسانه‌ای این نمایش عصر امروز در سالن رحم‌دل مجتمع خاتم رشت در نشستی خبری حضور یافت و پاسخگوی سوالات خبرنگاران رسانه‌های مکتوب و مجازی درباره کا شد.نمایشی که پایگاه خبری تحلیلی گیل نگاه را هم به عنوان حامی رسانه ای در کنار خود دارد.

تقی زاده درباره «کا» توضیح داد :۵۲ هفته برای روی صفحه آوردن و بازنویسی‌اش تلاش کرده‌اند و آبان ماه ۹۴ بود که با بازی مجتبی واشیان « کا» را روی صحنه بردند.

.

 

وحیسد تقی زاده8

.

 

وحید تقی زاده در ادامه از مشکلاتش برای پیدا کردن بازیگری با این مختصات و ویژگی‌ها می‌گوید. او ادامه می‌دهد: بازیگران گیلان ازلحاظ فیزیکی آمادگی ۴۵ دقیقه اجرای روی صحنه و با زبان بدن را ندارند و در گیلان با مشکل عدم امکاناتی به نام بازیگر مواجه بوده است.

 دلیل اجرای دوباره «کا»

او دلیل اجرای مجدد این نمایش بعد از ۹ ماه را این‌طور عنوان می‌کند که بازه‌ی زمانی که نمایش در سالن تئاتر شهر (سردار جنگل) اجرا می‌شد، فصل امتحانات و زمان انتخابات و شناخت نداشتن مخاطب‌ها از سالن سردار جنگل بوده است و مخاطب‌هایی که موفق به دیدن تئاتر نشده بودند از او درخواست کرده‌اند که مجددا این نمایش فیزیکال را روی صحنه ببرد.

تقی زاده اضافه می‌کند: کا مثل کودک من و خانم جهان‌بین است. کودکی که برایش زحمت زیادی کشیده‌ایم و می‌خواهیم دیده شود.

۴ ماه تمرین برای بازی

.

 

آرمین محتشمی 8 شهریور

.

آرمین محتشمی بازیگری است که با ۳ تا ۴ ماه تمرین مستمر با این دو کارگردان، بازیگر این نمایش شده است.

تقی زاده ادامه می‌دهد مجبور شدیم با هزینه‌های هنگفت و سه تا چهار برابر چیزی که اینجا خرج می‌کردیم برای بازیگری که از تهران می‌آمد پرداخت کنیم.

او اضافه می‌کند بازی در نمایشی فیزیکال، آمادگی جسمی بالایی می‌خواهد و فرد باید بتواند از تمام اعضای بدنش برای رساندن پیام استفاده کند.

کارگردان نمایشِ در انتظار گودو می‌گوید از هیچ‌کدام از اجراهای گیلان راضی نبوده است و این فقط ۴۰ درصد از چیزی بود که در ذهنش داشته است. امکانات هیچ‌وقت نبوده است. سالن وارش با ترافیک برنامه‌ای مواجه بوده است اما نسبت به حداقل‌ها در شب‌های اجرای پیش همه‌چیز درست پیش رفته است.

او اجراهای گروه هدایت را منوط به دکور می‌داند و می‌گوید آرزویم این است که فقط یک‌بار قبل از اجرا بتواند با تمام دکور خود روی صحنه تمرین کند.

او از سالن تئاتر شهر می‌گوید و بازسازی که ۸ سال است در حال انجام است. می‌گوید به مسئولین پیشنهاد می‌دهیم نمایش‌ها را درجه‌بندی کنند.

تقی زاده نظارت را در گیلان دلسوزانه می‌داند، مثل مهر مادری که می‌تواند ضربه هم بزند. او می‌گوید به کسانی که سابقه کاری آن‌چنانی ندارند اجازه داده می‌شود در وارش اجرا داشته باشند. خیلی از گروه‌های تئاتر با زحمت مخاطب جمع می‌کنند و با یک نمایش نامطلوب ریزش مخاطب در تئاتر خواهیم داشت.

 حرفه‌ای بودن از ادا تا واقعیت

.

 

آرش انتظامی 8 شهریور

.

 

آرش انتظامی تهیه‌کننده این کار هم به خبرنگاران حاضر می‌گوید: بخشی از کار تئاتر، حرفه‌ای بودن اش است. ما حرفه‌ای کار نکردیم هیاتی کارکردیم. این موضوع که ادای حرفه‌ای بودن را دربیاوریم چند وقتی است در رشت اتفاق می‌افتد و این خیلی خوب است.

این‌که نشست خبری می‌گذاریم و تهیه‌کننده داریم و تیم تولید تشکیل می‌دهیم یعنی ادای حرفه‌ای درآوردن. خواسته‌ی ما از اصحاب رسانه این است در این حرفه‌ای شدن کمکمان کنند. بازخوردی که تئاتر و نشست‌های خبری در جامعه دارد و سوالهایی که حتی درباره یک نمایش مطرح می‌شود قابل‌توجه است.

تهیه‌کننده کا می‌گوید تلاش می‌کنیم کارگردان به کار هنری‌اش برسد و گروه تولید مراحل اجرا را مدیریت کند ولی بازهم نمی‌شود و خود کارگردان دکور زد.

انتظامی ادامه می‌دهد: حالا باتجربه‌ای که از اجرای قبل داشته است، مشکلات فنی را پیش‌بینی می‌کند و سعی می‌کند از آن‌ها جلوگیری کند.

گروه تئاتر هدایت از آغاز تا امروز

تئاتر هدایت در سال ۷۹ توسط وحید تقی زاده تاسیس شد. او اولین اجرای رسمی خود را در سال ۸۱ روی صحنه سالن وارش برد و تقریبا هر یک‌سال‌درمیان یا دو سال به دو سال کاری اجرا کرده است. این بازه زمانی به دلیل حساسیت او در انتخاب متن و تطابق آن با دیدگاه‌های خود او بوده است.  غزاله جهان‌بین در سال ۸۷ به این گروه اضافه‌شده است. کسی که وحید تقی زاده می‌گوید چیزهایی که در ذهن من است حتی در غیاب من می‌تواند انجام دهد.

تقی زاده اضافه می‌کند این انتقاد به ما می‌شود که نمایش‌های ما مخاطب خاص دارد. ما معمولا مخاطبمان را دست بالا می‌گیریم. چون امروز به‌واسطه اینترنت دسترسی به همه‌چیز راحت شده است و رشد بچه‌ها با سرعت بیشتری همراه است.

 با لقمه کردن داستان مخالفم

کارگردان کا ادامه می‌دهد: مخاطبین بهترین آثار هنری را در زمان کوتاهی به دست می‌آورند و تماشا می‌کنند؛ من به‌شدت بااینکه داستانی را لقمه کنم و قضاوت کنم و تحویل مخاطب دهم مخالفم. می‌خواهم بین اثر و مخاطب چالش ایجاد کنم. ما کارهای رئالیستی که مخاطب را صرفا سرگرم کند تولید نمی‌کنیم.

کار زن و جامعه مردسالار

.

 

غزاله جهان‌بین8 شهریور

.

 

خبرنگاران از غزاله جهان‌بین هم می‌خواهند درباره اثر صحبت کند. او می‌گوید در جامعه مردسالار ما، جواب برای یک زن فقط کارکردن است. باید آن‌قدر کارکنی تا نتوانند نبینند.

او ادامه داد در ۹۰ درصد موارد در تمام دنیا زنان در سایه قرار می‌گیرند اما وقتی به درون خود پی می‌برید که مسیر درست کجاست و هرروز خودت را می‌بینی، ممکن است از دیده نشدن آزرده‌خاطر شوی اما مأیوس نمی‌شوی.

جهان‌بین می‌گوید: من در دانشگاه گروه هدایت درس‌خوانده‌ام و خودش یک زندگی واقعی بوده است. تئاتر زندگی است و گروه هدایت یک خانواده.

او از وحید تقی زاده به‌عنوان ستون و پدر خانواده یاد می‌کند و ادامه می‌دهد: من به‌عنوان شاگرد وحید بخش کوچکی از کار بوده‌ام چون وجهه اجتماعی گروه او بوده است.

 تئاتر فیزیکال در ایران

جهان‌بین ادامه می‌دهد تا وقتی گروه هدایت هست هیچ‌وقت گروه دیگری در اولویت کاری من نیست. او درباره بازیگر نمایش فیزیکال می‌گوید تئاتر فیزیکال در ایران چیز جدیدی است و بدیهی است که اساتید مناسب در تهران باشند. در جهان هر سبکی ویژگی خاص خودش را دارد بازیگر فیزیکال فیزیک خود را می‌شناسد و از کودکی باله و ژیمناستیک کارکرده است.

جهان‌بین می‌گوید: من و آقای علیزاده هر دو به ریاضی در کار تئاتر معتقدیم و متن‌ها را خودمان ترجمه می‌کنیم چون کارگردانی که خودش متن را ترجمه می‌کند به‌طور خاصی با آن عجین می‌شود.

او می‌گوید این کار کاری سخت فهم است و ما از این راضی هستیم. نمایش « کا» کاری نیست که مخاطب بتواند با دو سه بار دیدن تمام نشانه‌های آن را پیدا کند. « کا» تاریخ جهان است. مثلا در نشانه‌ای که از داستان هابیل و قابیل در این نمایش است صدای کلاغ است. پس مخاطب باید درگیر شود و همراه نمایش باشد.

در ادامه وحید تقی زاده می‌گوید اثر نباید در لحظه فهم شود. باید در تحلیل‌های بعد آن فهمیده شود.

نمایش «کا» قرار است ۹ الی ۲۱ شهریور ۹۵ ساعت ۱۹:۳۰ در سالن تئاتر شهر به روی صحنه برود.

.
نشست خبری گروه تئاتر هدایت 8 شهریور4

.

 

محبوبی فر مجید همرنگ

.

منبع: گیل نگاه/ مهدیه عطایی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *