گیلان، میدان جنگ نابرابر انسان و حیوان؛تالاب انزلی 018

با حذف هرگونه جانوری از چرخه طبیعت و از دست رفتن نقش او در پایداری محیط زیست، کره خاکی یک قدم به سوی نابودی پیش خواهد رفت

شمال ما:  تعداد اسلحه طبیعت را به صحنه جنگی نابرابر بین انسان و حیوان تبدیل کرده است.

به گزارش شمال ما به نقل از ایسنا- منطقه گیلان، تنوع یا غنای گونه‌‌ای، شبکه‌ای از همه موجودات زنده، اعم از گیاهی و جانوری است و نژادهای انسان و انواع جانوران، گیاهان و موجودات تک سلولی را در بر می‌گیرد. گونه‌ها علاوه بر آنکه نیازهای ضروری و اولیه انسان‌ها نظیر خوراک، پوشاک، مسکن و دارو را فراهم می‌آورند، می‌توانند بر سلامت و شادابی روح و جسم، رونق اقتصادی و پیشرفت روزافزون جامعه بشری و پایداری محیط زیست جهان و کشورها نقش داشته باشند.

امروزه دیگر مفاهیمی چون سلاح و تجهیزات نظامی، حرف آخر را در تامین امنیت ملی نمی‌زنند و در دنیایی که کشورها برای دسترسی به منابعی چون آب در تقابل با یکدیگر هستند، ابعاد و ارزش‌های مهم تنوع‌زیستی را نمی‌توان نادیده گرفت.

از طرفی دیگر تنوع‌زیستی، میراث ارزشمندی است که بشر آن را از نسل‌های قبل به امانت گرفته است و باید به نسل‌های بعد بسپارد و حفاظت از آن، ریشه در اخلاق، فرهنگ و اعتقادات ملت‌ها دارد. نحوه برخورد انسان با محیط زیست، رابطه نزدیکی بافرهنگ و ارزش‌های اخلاقی در ادیان و جوامع گوناگون دارد.

بدرفتاری انسان با طبیعت به انقراض گونه‌های زیستی سرعت می‌دهد

متاسفانه امروزه به دلیل بدرفتاری انسان با طبیعت پیرامون خود،‌ روند انقراض گونه‌های زیستی با سرعت نگران‌کننده‌ای افزایش یافته و کشور ما نیز از این گردونه انقراض در امان نیست. با حذف هرگونه جانوری از چرخه طبیعت و از دست رفتن نقش او در پایداری محیط زیست، کره خاکی یک قدم به سوی نابودی پیش خواهد رفت.

یکی از عوامل ناشی از توسعه و فعالیت‌های انسانی وجود سلاح‌های غیرمجاز است.

محمدرضا برجی مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: امسال ورود جمعیت پرندگان مهاجر به گیلان در مدت مشابه سال گذشته با کاهش 20 درصدی مواجه بوده است.

وی با بیان اینکه از جمله دلایل این کاهش ورود پرندگان، کم آب شدن تالاب و دیگر زیستگاه‌های استان است، گفت: تامین امنیت جانی پرندگانی که در استان فرود آمده بودند در اولویت‌های کاری اداره محیط زیست گیلان قرار گرفت.

شکارچی‌ها در همه جای گیلان حضور دارند

وی ادامه داد: اما متاسفانه شکارچی‌ها در همه جای استان حضور دارند و به ازای هر سه قطعه پرنده مهاجر یک تفنگ در گیلان وجود دارد.

مجید خرازیان مقدم مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان محیط زیست گفت: تعداد قابل ملاحظه‌ای اسلحه شکاری مجاز و غیرمجاز در کشور وجود دارد که نظر به تعداد درخواست‌های دفترچه و پروانه شکار، بیش از ظرفیت و توان حیات‌وحش کشور است.

وی اضافه کرد: این تعداد اسلحه در واقع عرصه طبیعت ایران را به صحنه جنگی نابرابر بین انسان و حیوان تبدیل کرده و امید است در سال جاری با ممنوعیت شکار و اعمال آن فرصتی برای احیای جمعیت گونه‌های قابل شکار فراهم شود.

قانونی که باعث شده تعداد زیادی اسلحه غیرمجاز وارد کشور شود

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر آن می‌توان به تصویب قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات (مصوبه 7 شهریور 90 مجلس محترم شورای اسلامی) اشاره کرد که به استناد تبصره یک ماده 16 این قانون دارندگان سلاح‌های شکاری غیرمجاز می‌توانند مجوز حمل سلاح دریافت کنند و این موضوع باعث شده تعداد زیادی اسلحه غیرمجاز توسط افراد سودجو وارد کشور شود.

خرازیان مقدم تصریح کرد: دنیا امروز با گسترش پدیده شوم شکار و تجارت غیرقانونی جانوران وحشی و اجزای آن‌ها مواجه است. به طوری که قاچاق جانوران وحشی و اجزای آن‌ها بعد از قاچاق مواد مخدر و سلاح رتبه سوم را به خود اختصاص داده و کشورمان به دلیل مکان جغرافیایی و غنای گونه‌ای و داشتن گونه‌های انحصاری، در معرض تهدید این پدیده است. متاسفانه ما بیشتر با زنده‌گیری و قاچاق انواع خزندگان و دوزیستان مواجه هستیم.

 

 

منبع: ایسنا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *