مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان:خط میخی ۹۱

شمال ما: مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ از برگزاری دومین دوره آموزش خط میخی (فارسی باستان) در رشت خبرداد.

 

رضا علیزاده درگفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: نقاط مختلف ایران اسلامی در گذر تاریخ دارای کتیبه‌های با ارزشی با خط میخی است که این کتیبه‌ها نیاز به بازسازی، بازآفرینی و بازخوانی دارد.

وی با بیان اینکه کتیبه ها حکایت از جریان و معیشت اقوام این مرز و بوم دارد، بر ضرورت آموختن دانش مورد نیاز برای بازخوانی الواح و نوشتار تاریخی تاکید کرد.

این مسئول اضافه کرد: در راستای ارتقای سطح آگاهی و آموزش در حوزه میراث فرهنگی، انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان نسبت به برگزاری دومین دوره آموزش خط میخی بعنوان خط فارسی باستان اقدام کرده است.

وی با بیان اینکه تسلط کامل بر خواندن و ترجمه کتیبه های هخامنشی، آشنایی با دوره هخامنشی، ریشه یابی کلمات و … سرفصل های آموزشی دوره مذکور را تشکیل می دهد، تصریح کرد: مدرس دومین دوره آموزش خط میخی “میثم نواییان، باستان شناس اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان” است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان از دانشجویان رشته های تاریخ، باستان شناسی و همچنین راهنمایان گردشگری و دیگر علاقمند به تاریخ باستان برای شرکت در این کارگاه ۱۲ساعته دعوت کرد و افزود:علاقمندان به حضور در دومین دوره آموزش خط میخی می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به موسسه گردشگران پایدار مراجعه کنند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *