صاحب بوستان مفاخر کیست؟بوستان مفاخر رشت ۰۱۱

شمال ما: چند سال قبل، در زمان تصدی «محمود فریدونی» به عنوان شهردار رشت، زمزمه‌های تملک باغی ۷ هکتاری در محدوده شهریاران که در اختیار اداره منابع طبیعی بود، آغاز شد. این واگذاری در زمان وی محقق نشد ولی با ورود شورای چهارم تلاش‌ها برای تملک این باغ و افزایش سرانه فضای سبز رشت ادامه یافت، تا این‌که در اوایل سال ۹۳ این باغ به تملک شهرداری درآمد و فاز اول بازپیرایی آن آغاز شد.
با زمزمه‌های برگزاری همایش نخبگان گیلان (که البته برپا نشد) و همزمان با سفر پروفسور مجید سمیعی به رشت، شورای شهر، این بوستان بزرگ را به نام بوستان «مفاخر» نامگذاری کرد. بالاخره در ۷ مرداد ۱۳۹۳ این بوستان به بهره‌برداری رسید و با راه اندازی این بوستان بزرگ سرانه فضای سبز رشت از۳ متر مربع به ۵ متر مربع ارتقا یافت.

صاحب بوستان مفاخر کیست
این بوستان پیش از آنکه بوستان مفاخر باشد، باقیمانده باغ بزرگ و رویایی «سالار مشکات» بود. نویسنده کتاب «رشت شهر باران» درباره مالک این باغ می‌گوید: سالار مشکات یکی از ملاکان و متنفذین معروف رشت بود و باغ بزرگش بخش اعظم ناحیه چمارسرای رشت را در برمی گرفت.
«محمود نیکویه» بیان می‌کند: قبل از تبدیل شدن باغ محتشم به بوستان شهر، در اوایل دهه چهل خورشیدی، اینجا گردشگاه اهالی رشت در روزهای جمعه بود.
این باغ که در حال حاضر بخشی از آن باقیمانده، در سال‌های اول پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان شهرک شهریاران تغییر کاربری داد. در زمین‌های آن مجتمع‌های مسکونی متعددی از جمله تعاونی مسکن کارمندان اداره فرهنگ و ارشاد احداث شد.

ویژگی‌های منحصر به فرد باغ
روابط‌عمومی سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری درباره گونه‌های این باغ که در دست منابع طبیعی بوده، اعلام می‌کند: دارا بودن پوشش گیاهی متنوع بومی و سازگار با شرایط اقلیمی گیلان شامل گونه‌های درختی بالغ نظیر آزاد، اوجا، افرا، توسکا، بلوط، ون، عرعر به همراه درختچه‌ها و گیاهان علفی و بوته‌ای بومی گیلان از ویژگی‌های باغ سالار مشکات است.
«اسدیان» می‌افزاید: وجود برخی از گونه‌های حفاظت شده در بخش‌های حفاظتی بوستان نظیر نمدار یا ون بومی بر غنای پوشش گیاهی بوستان افزوده است.
توپوگرافی این بوستان با اختلاف ارتفاعی حدود ۷ متر با عبور رودخانه گوهررود از مجاورت آن، از جمله ویژگی‌های طبیعی ممتاز دیگر این بوستان به شمار می‌رود که زیبایی آن را دو چندان کرده است.
این مسئول همچنین می‌گوید: طراحی بوستان مفاخر رشت با توجه به شرایط طبیعی حاکم بر آن ، گونه‌های درختی بالغ و پوشش گیاهی موجود در آن به نحوی انجام گرفته است که ضمن حفظ بافت طبیعی باغ، امکان بهره‌برداری عمومی توسط شهروندان از آن به نحو مطلوب فراهم شود.
اسدیان اضافه می‌کند: تعبیه شبکه معابر و دسترسی بوستان، نصب سیستم روشنایی، نصب مبلمان بوستانی سطل زباله، آبخوری، تعبیه سیستم آبیاری تحت فشار، احداث سرویس بهداشتی، نصب وسایل ورزشی همگانی و تقویت پوشش گیاهی بوستان مذکور با بهره‌گیری از گونه‌های متناسب با شرایط طبیعی بوستان فوق و نظایر آن از جمله اقداماتی بوده که در این یک سال در راستای افزایش سطح خدمات دهی توسط سازمان بوستان‌ها صورت گرفته است. با این وجود،‌ این تمام وعده‌هایی نبود که در زمان افتتاح بوستان مفاخر داده شد.
بوستانی با عنوان «گیاه‌شناسی رشت»
پیش از تملک این باغ، در سال ۱۳۷۴ این باغ توسط منابع طبیعی به عنوان «باغ بذر» معرفی شده بود. در سال‌های پیش از انقلاب به عنوان نمونه‌ای از جنگلکاری مورد استفاده قرار می‌گرفت. شورای سوم وعده داده بود همانند باغ ارم شیراز، باغ بذر چمارسرا را به بوستان گیاه‌شناسی تبدیل کند، اما تصمیم شورای شهر این بود که این بوستان به پاس خدمات مفاخر گیلان با نام مفاخر نامگذاری و تندیس مفاخر رشت در این بوستان نصب شود.
بیش از یک سال از افتتاح این باغ زیبا می‌گذرد. هرچند گلکاری، اجرای نیمکت و روشنایی مناسب و ایجاد ست‌های ورزشی از سوی سازمان بوستان‌ها در این مدت قابل ستایش است؛ اما، نه این بوستان باغ ارم شیراز شد و نه تندیسی یا حتی تابلویی از شناسنامه مفاخر گیلان در آن نصب شده است.
رئیس وقت شورا در مراسم افتتاح این بوستان وعده داده بود هر کدام از معابر اصلی این بوستان به نام یکی از مشاهیر و مفاخر رشت نامگذاری می‌شود، اما این حداقل نیز محقق نشد.
مدیر عامل سازمان زیباسازی شهرداری درباره اینکه  شهرداری چه برنامه‌هایی برای بوستان مفاخر دارد، به همشهری می‌گوید: این بوستان همانطور که از نامش پیداست، باید تبدیل به مکانی شود که مفاخر و چهره‌های شاخص شهرستان رشت را به بازدیدکنندگان معرفی کند.
«محمدباقر بشردانش» یادآور می‌شود: سازمان زیباسازی  در تفاهم نامه‌ای که با کنگره سرداران شهید استان منعقد کرده، سردیس ۱۱ سردار شاخص شهید استان را در این بوستان نصب خواهد کرد. وی اضافه کرد: سردیس‌ها ساخته شده و آماده است و جانمایی آن نیز صورت گرفته و قرار است همزمان با برگزاری کنگره سرداران شهید، از این سردیس‌ها رونمایی شود. بشردانش بیان می‌کند: شهیدان سرافراز ۸ سال جنگ تحمیلی الگوهای فرهنگی ما هستند و به زودی سردیس شهیدانی از جمله قلی‌پور، بیگلو، ملک‌پور و… در این بوستان نصب خواهد شد.
وی همچنین می‌افزاید:نصب سردیس ۱۱ تن از چهره‌های علمی، فرهنگی و مذهبی شهر نیز در دستور کار سازمان قرار دارد و پس از تشکیل جلسات کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا، با اعضای کمیسیون درباره شخصیت‌هایی که قرار است سردیس آن‌ها ساخته شود، با شورا به اجماع خواهیم رسید. بشردانش که به تازگی مدیر عامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری نیز شده، در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌ای برای معرفی گونه‌های گیاهی این باغ و معرفی باغ بذر دارید، گفت: رایزنی‌هایی با اداره منابع طبیعی صورت گرفته و در صورت توافق نهایی، رسانه‌ای خواهد شد.

قرار گرفتن در مرکز شهر، عبور رودخانه گوهررود از مجاورت آن، نزدیکی به تالاب عینک و دارا بودن پوشش گیاهی متنوع بومی نظیر درختان آزاد، اوجا، افرا، توسکا، بلوط به همراه درختچه‌ها و گیاهان علفی و بوته‌ای بومی گیلان و گونه‌های گیاهی وحشی و جنگلی و درختچه‌هایی نظیر کادینا، شاه‌پسند، ناندنیا، شمعدانی، کاملیا در بوستان بر غنای پوشش گیاهی بوستان مفاخر یا باغ سالار مشکات افزوده است و این قابلیت را دارد که مانند باغ ارم شیراز منبع تولید، تکثیر و پرورش گیاهان ویژه باشد؛ البته منافاتی هم ندارد که تندیس مفاخر نیز در این بوستان نصب شود.
در میانه بوستان، ساختمانی هست که متعلق به منابع طبیعی است و در زمان افتتاح قرار بود این مکان تحویل شهرداری شود. ایجاد مهمانسرا، کتابخانه، قهوه خانه سنتی، آلاچیق‌های گالی پوش، احداث موزه منابع طبیعی و… از جمله وعده‌های خوب در زمان افتتاح بود که هنوز هیچکدام محقق نشده است. بی‌شک درصورت تملک ساختمان وسط باغ، می‌توان از این مکان به عنوان مرکز آموزش گل و گیاه به شهروندان و دوستداران طبیعت بهره برد. بخشی از این مهمانسرا می‌تواند مانند باغ ارم شیراز موزه سنگ شود، فضایی هم برای معرفی صاحب و مالک قبلی این باغ یعنی؛ «سالار مشکات» اختصاص یابد.

 

منبع: همشهری؛ مهری شیرمحمدی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *