شمال ما: اگر انسان آدم خوبی باشد؛ پاک، منزّه و شیعۀ خالص باشد. شعار او هم شعار «یا علی» و شعار «اهل ‌بیت» باشد، وقتی امیرالمومنین (ع) آمدند، یک تبسم در صورت او می ‌کنند و آنگاه ….

 

حضرت آیت الله مظاهری در ادامه سلسله درس های اخلاقی خود به موضوع «عالم برزخ» و وضعیت انسان ها در آن پرداخته است.

*برزخ چیست؟

وقتی انسان رحلت کرد عالمی بین دنیا و آخرت وجود دارد که در آنجا زندگی می ‌کند تا این که صور اسرافیل بدمد و همه نابود شوند «کُلُّ شَیْ‏ءٍ هالِکٌ‏ إِلاَّ وَجْهَهُ»[۱]. سپس خداوند خطاب می کند: «لِمَنِ‏ الْمُلْکُ‏ الْیَوْمَ‏ لِلَّهِ‏ الْواحِدِ الْقَهَّارِ»[۲]؛ تا ارادۀ حق تعلّق گیرد و صور میکائیل همۀ انسان ها را زنده کند و آن قیامتی که هزار و چهارصد آیه در قرآن راجع به آن نازل شده، متحقق شود و  افراد خوب به بهشت رفته و افراد بد نیز به جهنم روند. به این عالم، برزخ می ‌گویند.

سؤال: آیا ما چنین عالمی داریم یا نه؟!

قرآن در آیات فراوانی می ‌فرماید: چنین عالمی وجود دارد. قرآن می ‌فرماید؛ افراد دم مرگ که توجه می ‌کنند دستشان از این دنیا خالی شده است و باید بروند، اما چیزی ندارند. با خدا درد و دل می ‌کنند که: «رَبِ‏ ارْجِعُون‏، لَعَلِّی‏ أَعْمَلُ‏ صالِحاً فیما تَرَکْتُ‏ کَلاَّ إِنَّها کَلِمَهٌ هُوَ قائِلُها وَ مِنْ وَرائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلى‏ یَوْمِ یُبْعَثُون»[۳]؛ اینها که دستشان خالی است،‌ برای آخرتشان کاری نکرده ‌اند، از خدا تقاضا می ‌کنند که خدایا! ما را برگردان به این دنیا، تا اینکه دست پر برای آخرت رویم. خطاب می ‌شود محال است. اما یک جمله در قرآن هست که می ‌فرماید: «إِنَّها کَلِمَهٌ هُوَ قائِلُها» [۴]؛ ‌این شخص دروغ می ‌گوید و اگر به دنیا برگردد باز همین آش است و همین کاسه. بعد قرآن می ‌فرماید: «وَ مِنْ وَرائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلى‏ یَوْمِ‏ یُبْعَثُون‏»[۵]؛ بین این دنیا و آخرت عالمی هست به نام برزخ و همه باید تا روز قیامت در این عالم برزخ باشند.

آیات دیگری هم وجود دارد که در روز قیامت بعضی ‌ها می‌ گویند: «رَبَّنا أَمَتَّنَا اثْنَتَیْنِ‏ وَ أَحْیَیْتَنَا اثْنَتَیْن‏»[۶]؛ خدایا دوبار ما را زنده کردی و دوبار میراندی. یعنی یک بار انسان می ‌میرد و در عالم برزخ است تا کم‌کم صور اسرافیل بدمد و مرگ دوم پیدا شود و کم‌کم صور میکائیل بدمد و زنده شود برای حساب و کتاب روز قیامت.

یک حیات الان داریم و در عالم برزخ داریم و یک حیات هم در روز قیامت داریم. دو مرگ هم داریم: یکی مرگی که در این دنیا می ‌میریم به عالم برزخ می ‌رویم و یکی هم می ‌میریم و هیچ کسی جز خدا نیست و فقط اهل ‌بیت«سلام ‌الله ‌علیهم» هستند و آنها مردنی نیستند. بالاخره پروردگار عالم خطاب عجیبی می ‌کند که: «لِمَنِ‏ الْمُلْکُ‏ الْیَوْمَ‏ لِلَّهِ‏ الْواحِدِ الْقَهَّارِ» و این شاید میلیون ‌ها سال طول بکشد. بعد همه را زنده می‌ کند. به قول قرآن با صور اسرافیل و دمیدن در آن شیپور حیات، همه زنده می ‌شوند.

این آیه هم می ‌گوید ما عالم برزخ داریم. نمی ‌دانیم عالم برزخ چیست و عالم قیامت چیست؟ یعنی عالم قیامت و نحوۀ بهشت و جهنّم و حساب و کتاب روز قیامت و همۀ اینها دورنماست. قرآن بیان کرده تعبّداً بگویید هست، و استدلالاً بگویید هست و اما خصوصیّات قیامت را هیچکس نمی‌داند.

*زندگی زیر پرچم ولایت یک بهشت است

عالم برزخ نیز چنین است. خصوصیات عالم برزخ را نمی ‌دانیم، اما تا این اندازه می ‌دانیم و مسلّم است؛ هم از نظر قرآن و هم از نظر روایات اهل ‌بیت (ع) که خوب‌ ها در خدمت امیرالمؤمنین «سلام‌ الله ‌علیه» و زیر ولایت آن حضرت در وادی ‌السّلام هستند. یعنی پرچم امیرالمؤمنین (ع) و زیر پرچم ولایت یک زندگی فوق ‌العاده لذّت ‌بخشی دارند. به اندازه ‌ای لذّت ‌بخش است که این زندگی که میلیون ‌ها سال طول می ‌کشد، برای او یک لحظه است و به قول قرآن نصف روز است. معلوم است زیر پرچم ولایت زندگی کند، یک زندگی فوق ‌العاده رفاهی است. پیغمبر اکرم«صلی الله علیه وآله وسلّم» می ‌فرمایند یک بهشت است: «رَوْضَهٌ مِنْ‏ رِیَاضِ‏ الْجَنَّهِ أَوْ حُفْرَهٌ مِنْ حُفَرِ النِّیرَانِ‏»[۷]

لذا شما و کسی که شیعه است، یعنی تاسرحد عشق ولایت و اهل ‌بیت (ع) را دوست دارد و از نظر شعار هم شعار «یا علی» و شعار اهل ‌بیت «سلام‌ الله ‌علیهم» دارد و از نظر عمل نیز مطیع ولایت و مطیع اهل ‌بیت «سلام ‌الله‌ علیهم» است، زیر پرچم ولایت خوش و خرم است و لذتش هم نظیر لذت بهشت است و یک بهشت برزخی دارد. در آیات و روایات هم زیاد آمده که بهشت برزخی به گونه ‌ای است که هرچه بخواهد در آن بهشت هست؛ الاّ اینکه بین دنیا و آخرت است؛ نه دنیاست و نه آخرت؛ و اما لذت ‌بخش و عالی است. این برای خوب ‌هاست.

اما برای بدها خیلی سخت است. برای ضد ولایتی ‌ها،‌ برای کسانی که به راستی به فکر آخرت نبوده ‌اند، برای کسانی که آن محبّت را نداشته ‌اند و آن اطاعت را از ولایت نداشته ‌اند،‌ مثلاً آدم بی ‌نماز، آدم قسیّ ‌القلب و آدمی که مقیّد به ظواهر شرع نیست، برای او خیلی مشکل است؛ به اندازه ‌ای مشکل است که یک ساعتش،‌ مثل میلیون ‌ها سال است.

*تفاوت دو مرده ای که حضرت عیسی زنده کرد

یکی از خصوصیات حضرت عیسی «علیه ‌السّلام» که قرآن می ‌فرماید، این بود که مرده را زنده می ‌کرد. البته با تناسب و با اقتضای معجزه بود. در روایت می ‌خوانیم که یک مرده ‌ای را زنده کرد که آثار قبر نداشت و مثلاً‌ صد سالی بود که مرده بود. دیدند که پیر است، اما نشاط حسابی دارد و جوان و به تمام معنا زیبا شده است. حضرت از او پرسیدند: چند وقت است که مرده ‌ای؟ گفت: من همین الان مُردم. -همین که گفتم زیر پرچم ولایت هزاران سال یک لحظه است.- مرا در قبر گذاشتند و روی مرا پوشاندند و همه رفتند و من تنها شدم و ناگهان دری در قبر من پیدا شد و وارد آن شدم که یک باغ آنجا بود. چقدر زیبا بود؛ حورالعینِ من به استقبالم آمد و سلام و تعارف کردیم و در این حین گردنبندش پاره شد و نشستیم با هم گردنبند را جمع می ‌کردیم که تو مرا صدا کردی.

حضرت عیسی دومی را زنده کرد. در روایات دارد هنوز آب قبرش خشک نشده بود. دیدند جوان بوده اما سوخته و پیری زودرس گرفته و بی‌ حال است. حضرت عیسی پرسیدند: چند وقت است که مرده ‌ای؟ گفت شاید هزار سال است. مرا در قبر گذاشتند و نتوانستم جواب و سؤال کنم و اعمال بدم مجسّم شد و قبر من گودالی از جهنّم شد و من در این چاه جهنّم باید زندگی کنم تا روز قیامت. اما به این توجه کنید و به این فرضیۀ نسبیّت انیشتین که برای او هزار سال یک لحظه و برای این یک لحظه، ‌هزار سال است.

این عالم برزخ است. دربارۀ خصوصیاتش باید بعد صحبت کرد که آیا شفاعت هست یا شفاعت نیست؟! آیا این اذیت ‌ها که هست اگر شیعه باشد بالاخره پاک می ‌شود یا نه و بالاخره وضع چیست؟!

مطلب دیگر اینکه دم مرگ امیرالمؤمنین «سلام ‌الله ‌علیه» حتماً برای همه می ‌آیند. امیرالمؤمنین در اشعاری که منسوب به ایشان است، می ‌فرمایند:

«یا حارُ هَمْدان مَنْ یَمُتْ یَرَنی                         مِنْ مُؤْمِن أوْ مُنافِق قُبُلاً»[۸]

من برای احضار روح همه می ‌آیم، ‌هرکه باشد، ‌شیعه باشد یا غیرشیعه باشد.

*وقتی که شعار همیشگی ما یاعلی باشد

اگر انسان آدم خوبی باشد؛ پاک، منزّه و شیعۀ خالص باشد. شعار او هم شعار «یا علی» و شعار «اهل ‌بیت» باشد، وقتی امیرالمومنین (ع) آمدند، یک تبسم در صورت او می ‌کنند و آنگاه همۀ غم ‌ها می ‌رود و همۀ نگرانی ‌ها فراموش می‌ شود و چیزی نمی ‌بیند به جز جمال مقدّس علی «سلام‌ الله ‌علیه». لذا امیرالمؤمنین «سلام ‌الله‌ علیه» به کسی که می‌ خواهد او را قبض روح کند اجازه می ‌دهد و برای اینگونه افراد خود ملک ‌الموت می ‌آید. علامه مجلسی (ره) به مرحوم جزائری گفت: گلی به من داد، بو کردم و مُردم.

راجع به بدها هم امیرالمؤمنین«سلام ‌الله‌ علیه» می‌ آیند و آنها نمی ‌توانند امیرالمؤمنین (ع) را به صورت واقعی ببینند. استاد بزرگوار ما حضرت امام (ره) در وقتی که راجع به این موضوع صحبت می ‌کردند خیلی ناراحت می ‌شدند و می ‌گفتند: این نمی ‌تواند امیرالمؤمنین«سلام ‌الله ‌علیه» را به صورت امامت و آن جمالی که بعد از خدا مثل جمال اهل ‌بیت (ع) نیست و آن محبت و رأفت خدایی در مولا امیرالمؤمنین (ع) را ببیند و مولا را العیاذبالله به صورت بدی می ‌بیند و با دشمنی امیرالمؤمنین (ع) از دنیا می ‌رود؛ برای اینکه امیرالمؤمنین (ع) به کسی که آمده او را قبض روح کند، اجازه می‌ دهد. وای به کسی که با دشمنی علی از دنیا برود. برای این عالم برزخ، بزرگان خیلی نگرانند و چه گریه ‌ها در شب ‌ها و زاری ‌ها با شاگردهایشان داشته ‌اند که این عالم برزخ چه می ‌شود. اگر العیاذبالله نتوانیم صورت امیرالمؤمنین (ع) را به صورت واقعی و به صورت ولایت ببینیم و اگر راضی نباشیم به اجازۀ امیرالمؤمنین (ع) برای قبض روحمان و به زور قبض روح شویم، چه می ‌شود؟! لذا از همۀ شما تقاضا دارم شبانه روز چهار پنج دقیقه  این فکر را داشته باشید که اگر الان دم مرگ باشید، چگونه امیرالمؤمنین «سلام ‌الله‌ علیه»‌ را می ‌بینید؟

اگر شیعۀ تابع اهل ‌بیت «سلام ‌الله ‌علیهم» باشید، خوشا به حالتان و جایتان هم خدمت امیرالمؤمنین (ع) و خدمت اهل ‌بیت (ع) است: «وَ مَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِکَ‏ مَعَ‏ الَّذینَ‏ أَنْعَمَ‏ اللَّهُ‏ عَلَیْهِمْ‏ مِنَ‏ النَّبِیِّینَ‏ وَ الصِّدِّیقینَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحینَ وَ حَسُنَ أُولئِکَ رَفیقاً»[۹]

قرآن می فرماید: به! چه عالیست. پیش همۀ اهل ‌بیت (ع) و پیش همۀ مراجع تقلید و پیش همۀ بزرگان و پیش همۀ اهل معرفت است. قرآن می ‌فرماید: به! چه رفقای خوبی هستند.

پاورقی:

[۱]. قصص، ۸۸: «جز ذات او همه چیز نابود شونده است.»

[۲]. غافر، ۱۶: «امروز فرمانروایى از آنِ کیست؟ از آنِ خداوند یکتاى قهّار است.»

[۳]. المؤمنون، ۹۹و۱۰۰: «پروردگارا، مرا بازگردانید، شاید من در آنچه وانهاده ‏ام کار نیکى انجام دهم. نه چنین است، این سخنى است که او گوینده آن است و پشاپیش آنان برزخى است تا روزى که برانگیخته خواهند شد.»

[۴]. المؤمنون، ۱۰۰: «این سخنى است که او گوینده آن است‏»

[۵]. المؤمنون، ۱۰۰: «و پشاپیش آنان برزخى است تا روزى که برانگیخته خواهند شد»

[۶]. غافر، ۱۱: «پروردگارا، دو بار ما را به مرگ رسانیدى و دو بار ما را زنده گردانیدى.»

[۷]. بحارالانوار، ج ۶، ص ۲۷۵٫

[۸]. تفسیر القمی، ج ۲، ص ۲۶۶٫

[۹]. النساء، ۶۹: «و کسانى که از خدا و پیامبر اطاعت کنند، در زمره کسانى خواهند بود که خدا ایشان را گرامى داشته [یعنى‏] با پیامبران و راستان و شهیدان و شایستگانند و آنان چه نیکو همدمانند».

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله العظمی مظاهری


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *