بهره اقتصادی در غیاب فرهنگ، بی‌بهرگی‌ است؛سید ضیاء الدین شفیعی ۰۲۱

شمال ما: آیا به درستی فهمیده‌ایم که پاداش جدیت در عملکرد، تحقیر است نه تقدیر؟ تقبیح است نه تحسین؟ توبیخ است نه تندیس؟

به گزارش ایسنا- منطقه گیلان، حدود یک ماه است که از برکناری دکتر سید ضیاء‌الدین شفیعی از سمت معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد انزلی می‌گذرد.

در همین راستا، جمعی از اهالی هنر گیلان در نامه‌ای سرگشاده خطاب به معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری مناطق آزاد کل کشور، مراتب اندوه و اعتراض خود را از این تصمیم‌گیری ناباورانه اعلام کردند.

در جریان این برکناری، برخی از دوستان فرهنگی طوماری با عنوان «سید ضیاءالدین شفیعی رفت» نوشتند، اما پرسش اساسی‌تر اهالی فرهنگ و هنر گیلان این است که «چرا سید رفت؟» آن هم در دامنه‌ای که توانسته بود نگاه مختصر مانده اقتصادی را از منطقه آزاد انزلی فراتر برده، وزن فرهنگی‌اش را برجسته سازد که رویکرد اقتصادی منطقه را مطمئن‌تر‌تکیه‌گاهی گردد تا باشد که در سایه‌اش هم بر رویکرد اقتصادی منطقه آزاد انزلی افزوده گردد و هم بر نقش فرهنگی‌اش که برجسته‌تر جایگاه گیلانی‌نوشته‌ست تا بنمایاند که بهره اقتصادی در هر غیاب فرهنگی بی‌بهرگی‌ست و عین بی‌برگی.

اما به راستی سید ضیاءالدین شفیعی چرا رفت؟ آن هم وقتی که توانسته بود در کمتر از شانزده ماه فعالیت فرهنگی به بیش از یکصدوپنجاه ارزش فرهنگی بپردازد، یعنی به ازای هر ماه حدود ۱۰ گزینه فرهنگی – هنری، کاری به گستردگی این حجم از تنوع هنری را هیچ یک از نهادهای فرهنگی استان از عهده بر نیامده‌اند؛ موقعیتی پر قدر که در دامنه‌اش از مفاخر فرهنگی و هنری گیلان اعم از بزرگان شعر و نقاشی و موسیقی و… تجلیل می‌شود.

تندیس و تصویر مفاخر گیلانی در جای جای محوطه و مسیر منطقه، منظری برای نمایاندن مفاخر گیلان بر بازدیدکنندگان بومی و غیر گشوده می‌شود و مهم‌تر آنکه همدلی‌آفرین بود برای اهل هنر گیلان و چنین می‌شود که گردهمایی‌ها و همایش‌های مختلف برپا می‌شود.

از شناساندن فرهنگ بومی کهن روزگاران گیلان در دوازده برنامه نوروزی ۹۳ که پر استقبال و بشکوه بوده تا سفره بزرگ سبزه که در پیشانی‌نوشت بهار ۹۴ بر پای داشته می‌شود به امید اینکه در کنارش بستری فراهم آید که الفت‌افزای هنرمندان در عرصه‌های مختلف هنری باشد. پیوندی که دهه‌هایی مغفول مانده و این سرآغاز همبستگی و همکاری‌ها بود.

انسانی که به شایستگی در دامنه‌ای کمتر از پنجاه بهار از عمرش، تالیفاتش از شمار پنجاه اثر فراتر می‌رود و پژوهنده‌ای که چهار عنصر بیدلی را که چند قرن بر زمین مانده بود به ارزش معرفی نثر مولانا عبدالقادر بیدل دهلوی بازنویسی و پردازش می‌کند و افتخار تقدیرش را از بنیاد فرهنگ جهانی یونسکو دریافت می‌نماید.

آری آری و می‌دانیم که گیلان ما پهندشت برکت‌های فرهنگی و حرکت‌های فرهنگی است و این بار فرزند شایسته دیگری از این دیار آمده بود تا بنیان تالیف قلوب نهد و این ارزش را به کشور بنمایاند. اما نه، شاید نیز در ضمیرمان قرار گذاشته‌ایم تا همیشه خاک در چشم نظاره‌گران کنیم و به تاوانش، شخصیت‌ها را به ارزش جدیت و پویایی محکوم کنیم و حکمشان را در حین یک برنامه‌ریزی فرهنگی در دست‌شان نهیم و آیا به درستی فهمیده‌ایم که پاداش جدیت در عملکرد پاداش تحقیر است نه تقدیر؟ تقبیح است نه تحسین؟ توبیخ است نه تندیس؟

و چنین می‌شود که درست هنگامی که سید به توان و تواضع معمولش(که تواضع از شان خانوادگی‌اش بر می‌خیزد) سرگرم برنامه‌ریزی برای یکصدوپنجاه‌ویکمین برنامه فرهنگی منطقه آزاد انزلی به طریق غیر معمول «دیگر»ی به جای او گمارده می‌شود.

شان این جابجایی به منزلت «هر که» بماند اما آیا طرح بی اعلام و صدور بی‌هنگامش، هنگامه‌ای نیست که از بی‌مایگی‌ها و تنگ‌نظری‌ها بر می‌خیزد؟

بدین قرار جامعه فرهنگی استان گیلان به اهلیت قلم این جسارت را به اهل قلم دیارشان بر نتافته و مراتب اعتراض خود را به این چنین تنگ‌نظری‌هایی رقعه نگاشتند، باشد که بخردان قوم این کژتابی‌ها را پاسخ درخور طلب کنند و باشد که تصمیم‌گیرندگان سیر این حق‌طلبی را مقرون به تحقیق و تحقق نمایند و نیز باشد که بعد از این شاهد نباشیم تا تضییع شان فرهنگ دست‌مایه حریفان نحیف واقع شده و مرتبت‌شناسان خدای نکرده بی‌اعتنا بمانند.

به گزارش ایسنا، دکتر سید ضیاء‌الدین شفیعی از نویسندگان انقلاب اسلامی است که با تالیف و ترجمه بیش از ۵۰ عنوان کتاب و کسب جوایز متعدد ملی، دارای سابقه درخشانی در حوزه‌های شعر و ادب انقلاب اسلامی می‌باشد و در کارنامه اجرایی خود مسئولیت‌های مختلفی را در حوزه هنری، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، صدا و سیما و بنیاد شهید انقلاب اسلامی کشور دارد.

وی در بهمن‌ماه سال ۹۲ از سوی مهندس مسرور، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به عنوان سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری این سازمان منصوب و در تاریخ اردیبهشت‌ سال جاری از این سمت برکنار شد.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *