نظر صریح محیط زیست گیلان چیست؟سد شفارود 021

جدا از اینکه با احداث این سد هکتارها جنگل به زیر آب خواهد رفت، قرار گرفتن محور سد شفارود در محدوده‌ گسل آستارا- شالم از دیگر معضلات است و…


شمال ما: سد شفارود در ۶ کیلومتری جنوب غربی رضوانشهر در فاصله ۶۵ کیلومتری رشت، روی رودخانه شفارود در حال ساخت است. هدف از احداث این سد، تأمین آب شرب شهرستان‌های رضوانشهر و پره‌سر به میزان ۵٫۷ میلیون مترمکعب در سال، تأمین آب کشاورزی ۱۰ هزار و ۸۳۰ هکتار از زمین‌های منطقه به میزان ۹۸ میلیون مترمکعب در سال، تأمین آب سالانه مورد نیاز صنعت به میزان ۱۲ میلیون مترمکعب و همچنین تولید انرژی برق‌آبی به میزان ۷۰ گیگاوات در سال عنوان شده است.

حجم مخزن سد ۹۸ میلیون مترمکعب و حجم حفاری آن نیز یک میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب برآورد شده است. البته احداث این سد از سال‌ها قبل آغاز شده است.

پروژه در تمام سطوح دارای موافقان و مخالفانی است از جمله نقدهایی که به احداث این سد وارد می‌شود این است که مزارع در این منطقه به شدت در حال کاهش هستند و با وجود رودها، چشمه‌های متعدد و میزان رطوبت قابل توجه سالانه منطقه، احداث چنین سدی هیچ ضرورتی ندارد یا اینکه با احداث این سد هکتارها جنگل به زیر آب خواهد رفت. دیواره‌های دوجانب سد نیز دارای شیب بسیار تندی است یعنی ۷۰ تا ۹۰ درجه‌ که با قطع درختان در این عرصه، ریزش شدیدی رخ خواهد داد که حجم آن به میلیون‌ها تن خواهد رسید و ناگزیر باید آن را تخلیه کرد. در این صورت معلوم نیست آیا اصلا چنین کاری امکان‌پذیر است یا خیر. در صورتی که امکان‌پذیر هم باشد، آن حجم عظیم گل‌ و لای و سنگ را باید به کجا انتقال داد؟ وجودگسل‌های فعال در منطقه شفارود و قرار گرفتن محور سد شفارود در محدوده‌ گسل آستارا- شالم از دیگر معضلات است. محور سد دارای خرد شدگی شدیدی به ویژه در دامنه چپ خود است، به نحوی که خطر زمین لغزش به داخل دریاچه‌ سد را ایجاد کرده است.

رضا.پ یکی از ساکنین روستای دوران که در مسیر رودخانه شفارود قرار دارد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: مردم منطقه از طریق فروش محصولاتی همچون «شیره اَربه جنگلی» که از میوه درخت خُرمندی تهیه می‌شود، «گردو» «شاه بلوط» و دامداری و همین‌طور ارائه خدمات ساده در آلاچیق‌هایی که در مسیر جاده پونل به خلخال برای جذب گردشگر احداث کرده‌اند، امرارمعاش می‌کنند.

وی افزود: این مردم شیوه دیگری برای امرارمعاش یاد نگرفته‌اند و در صورت مهاجرت به شهرها دچار مشکلات زیادی خواهند شد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، برجی مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان بالاخره نظر صریح خود را در رابطه با احداث سد شفارود اعلام کرد.

وی گفت: تاکنون وزرات نیرو (شرکت آب منطقه‌ای گیلان) نسبت به اخذ تاییدیه اجرایی سد شفارود از سوی محیط زیست گیلان اقدام نکرده است.

برجی خاطرنشان کرد: انجام هرگونه عملیات اجرایی احداث سد پس از تایید گزارش باید انجام شود.

مدیرکل حفاظت زیست گیلان تصریح کرد: اصلاح و ارزیابی زیست محیطی باید تایید و پس از تاییدیه کارگروه ارزیابی عملیات اجرایی آغاز شود.

 

منبع: ایسنا- منطقه گیلان

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *