گفتگو با «وحید تقی‌زاده»؛وحید تقی‌زاده ۰۱۱

شمال ما: تئاتر ویترین فرهنگ یک جامعه است و به نوعی برای شناخت فرهنگ و آداب و رسوم یک ملت باید به تئاتر‌های آن جامعه رجوع کرد. در سال‌های اخیر در گیلان جایگاه تئاتر روند رو به رشد داشته است و برگزاری تئاترها در سالن‌های شهر روح تازه ای را درکالبد فرهنگی، هنری و تاریخی این خطه سرسبز جاری می‌کند. با «وحید تقی‌زاده» یکی از هنرمندان و چهره‌های مطرح این عرصه به گفت‌وگو پرداختیم تا بیشتر با فضای تئاتر گیلان آشنا شویم. کارگردانی نمایش نوشته‌شدگان، راپسودی، تا همیشه، رایش سوم، کا و… از آثار وی بوده است.

 

 

  • چطور شد که وارد عرصه هنر شدید؟

من از سن ۱۰ سالگی در تئاتر‌های دانش آموزی که در مدارس برگزار می‌شد، شرکت می‌کردم. بعد از اتمام تحصیلاتم به دلیل علاقه‌مندی به هنر بازیگری به تهران رفتم و زیر نظر استادانی چون احمد ساعتچیان، سیاوش طهمورث، سیما تیرانداز و بابک احمدی دوره بازیگری دیدم. مدتی که در تهران بودم به پیشنهاد استادم احمد ساعتچیان به سمت کارگردانی رفتم و به مرور زمان علاقه به بازیگری در من کمرنگ شد. به همین خاطر سال‌هاست که مانند سابق هر روز تمرین بازیگری را انجام نمی‌دهم.

 

 

  • در چه سالی گروه تئاتر هدایت را تأسیس کردید و تاکنون در چه جشنواره‌هایی حضور داشته‌اید؟

من در سال ۷۸ گروه هدایت را تأسیس و فعالیت‌های هنری ام را شروع کردم. خیلی اعتقاد به جشنواره ندارم. در کل به دست آوردن جوایز جشنواره‌ها جزو اولویت‌های من در هنر تئاتر نیست.

 

 

  • به‌عنوان یک کارگردان بیشتر تمایل دارید با نمایشنامه‌های بومی کار کنید یا نمایشنامه‌های خارجی؟

برای من نمایشنامه‌های بومی و خارجی فرقی نمی‌کند. معیار و انتخاب گروه هدایت، نمایشنامه‌هایی است که با دیدگاه گروه متناسب باشد.

 

 

  • به نظر شما یک نمایشنامه خوب و قوی چقدر می‌تواند در جذب مخاطب موفق باشد؟

به اعتقاد من صرف نظر از یک نمایش خوب همه عوامل در یک گروه تئاتر مانند وجود بازیگر توانمند و حرفه ای، نور، صدا، طراحی صحنه و حتی تبلیغات می‌توانند باعث شوند که تئاتر با استقبال خوبی از سوی مخاطبان روبه‌رو شود.

 

 

  • فکر می‌کنید وجود یک چهره مطرح ملی در عرصه سینما و تلویزیون تا چه حد می‌تواند در رونق تئاتر مؤثر باشد؟

من با این کار مخالف نیستم. چون حتی در تهران نیز برای جذب مخاطب از بازیگران مطرح استفاده می‌کنند.

 

 

  • شما در سال گذشته تئاترفیزیکال «کا» را روی صحنه بردید، درباره ویژگی‌های این تئاتر توضیح دهید؟

این تئاتر درباره موجودی به اسم کا است که به یک جای ناشناخته وارد می‌شود. تئاتر کا به نوعی بیانگر هویت انسان مدرن در کره زمین است.

 

 

  • جایگاه تئاتر را در گیلان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

الان تئاتر در گیلان جایگاه خوبی ندارد، چون کارهای خوب باعث جذب مخاطب می‌شود. به‌عنوان نمونه «در انتظار گودو» یکی از نمایش‌های گروه هدایت و یا «ادامه مطلب» کار آقای مهدی شایان و «رابینسون کروزو» کار آقای علیرضا کوشک جلالی که در این سال‌ها روی صحنه رفته است با استقبال چشمگیری از سوی تماشاگران مواجه شده است.

 

 

  • به نظر شما مهم‌ترین چالش فضای تئاتر گیلان چیست؟

به نظر من نداشتن یک برنامه منسجم و کارشناسی شده یکی از مهم‌ترین چالش‌های تئاتر گیلان در کنار مشکلات سخت افزاری نظیر کمبود سالن تخصصی تئاتر است. اما مشکل دیگری هم که وجود دارد این است که همه نمایش‌ها در سالن اصلی خاتم‌الانبیا اجرا می‌شوند. من معتقدم که باید برنامه ای برای این کار وجود داشته باشد تا تئاترها درجه‌بندی شوند و تئاترهای سطح پایین نتوانند در سالن اصلی اجرا داشته باشند. اما متأسفانه در حال حاضر ‌ساز و کار مناسبی برای اجرای این طرح اعمال نمی‌شود.این مسئله باعث می‌شود مخاطب با دیدن کارهای بی کیفیت از تئاتر فاصله بگیرد و به نوعی حق کسانی که در این راه تلاش می‌کنند تضعیف شود. همچنین من درباره این موضوع با اداره ارشاد نیز صحبت کردم که حداقل تئاترهای درجه یک با تأیید کارشناسان اداره ارشاد اسلامی گیلان اجازه حضور در سالن اصلی تئاتر را داشته باشند.

 

 

  • نظر شما درباره سطح کیفیت آموزش بازیگری در آموزشگاه‌های گیلان چیست؟

اولین مسئله و نقصی که در این حوزه وجود دارد، مشکلات فیزیکی آموزشگاه‌های بازیگری است. بعضی از آموزشگاه‌ها امکانات و ابزار بازیگری مانند آینه، نور و ماسک و… را ندارند. باوجود تمام این مشکلات، استادانی هستند که خودشان نیز تحصیلاتی در زمینه بازیگری ندارند.بنابراین خروجی این آموزشگاه‌ها هنرجویانی می‌شوند که اصول اولیه بازیگری را نمی‌دانند. به اعتقاد من سطح آموزش تئاتر در گیلان بسیار پایین است.در ضمن مسئله دیگری که در آموزشگاه‌ها شاهد هستیم این است که بعضی از استادان، بازیگری متد را به هنرجویان از روی کتاب آموزش می‌دهند. در صورتی که برای آموزش این سبک فرد باید به شکل استاد و شاگردی درس متد خوانده باشد. در گیلان مرحوم «امیر بدرطالعی» این سبک را آموزش می‌دادند و در تهران نیز استادانی نظیر حمید سمندریان و مهین اسکویی نیز بازیگری متد را آموزش می‌دادند زیرا این دو خودشان مستقیم زیر نظر استانیسلاوسکی دوره دیده بودند.بازیگری سه مؤلفه اصلی مانند بدن، بیان و ذهن دارد و استادی که می‌خواهد به هنرجویان آموزش بدهد باید خودش نیز در این مؤلفه‌ها تبحر داشته باشد. به‌عنوان نمونه استادی که می‌خواهد بازیگری بدن به هنرجویان تعلیم بدهد، باید خودش از بدن انعطاف پذیری برخوردار باشد و یا کسی که می‌خواهد فن بیان تدریس کند باید خودش در اصول تنفس و صدا مهارت داشته باشد. زیرا به اعتقاد من بازیگری مجموعه ای از همه هنرها است و شخصی که به دیگران آموزش می‌دهد خودش باید دارای تحصیلات مرتبط و تجربه در این کار باشد چون هر‌ نمایشی که روی صحنه می‌رود اسمش تئاتر نیست.

 

همشهری؛ زهرا حقیقی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *