داستان کوچه «زرین‌پر»؛خیابان امام رشت ۰۲۶

رشت به عنوان یک کلانشهر حتی یک پارکینگ طبقاتی ندارد تا چه رسد به پارکینگ مکانیزه…

 

شمال ما: با اجرای پیاده راه در مرکز شهر رشت، محدودیت‌های ترافیکی در مسیرهای منتهی به مرکز شهر اعمال شد. با این حال وجود بازار بزرگ رشت از یک سو و جاذبه‌های تاریخی برای گردشگران از‌سوی دیگر، وجود پارکینگ برای مسافران، بازاریان و همچنین ساکنان این محدوده را بیش از گذشته ضروری می‌کند.
رشت به عنوان کلانشهر  حتی یک پارکینگ طبقاتی هم ندارد تا چه رسد به پارکینگ مکانیزه. تنها پارکینگ‌های موجود در این محدوده املاک فرسوده‌ای هستند که مالکان با تخریب ملک خود، فضای مسطح را به‌عنوان پارکینگ عمومی مورد بهره برداری قرارداده‌اند.
پیشنهاد احداث پارکینگ
در این مورد به تازگی «فرامرز جمشیدپور» معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری رشت، با حضور در صحن شورای شهر، از تلاش شهرداری برای احداث پارکینگ طبقاتی در محدوده خیابان شریعتی خبرداد.
وی در این باره توضیح داده بود: یک ملک خصوصی به مساحتی بالغ بر هزار متر در محدوده شریعتی شناسایی شده و قرار است شهرداری با مالک مذاکره و تهاتر کند. این تهاتر به این منظور صورت می‌گیرد که مالک، بدهی کلانی به شهرداری دارد و قادر به پرداخت آن نیست و معاوض بدهی خود حاضر است به قیمت کارشناسی ملکش را که در محدوده خیابان شریعتی قرار دارد، به شهرداری واگذار کند.
حالا مدت‌هاست این لایحه به شورای شهر آمده است و کمیسیون‌های تخصصی شورا در حال بررسی جزئیات طرح هستند.
دسترسی نامناسب به ملک مورد نظر
یکی از اعضای شورا درباره این طرح می‌گوید: احداث پارکینگ طبقاتی و مکانیزه با ظرفیت بالا، در محدوده مرکزی شهر، نیاز ضروری مرکز استان است و باید زودتر از اینها انجام می‌شد. هیچ یک از اعضای شورا هم مخالف ایجاد پارکینگ طبقاتی نیستند.
«اسماعیل حاجی پور» می‌افزاید: ملکی که شهرداری شناسایی کرده است، دسترسی مناسبی به خودروها ندارد. محدوده طرح ترافیک اجازه تردد خودروها را از خیابان شریعتی نمی‌دهد و دسترسی به این ملک از محدوده محله باقرآباد یا خیابان تختی است که هم معابر باریکی دارند و هم فاصله تا مرکز شهر را بیشتر می‌کند و این شکل دسترسی به خصوص برای مسافرانی که ناآشنا با کوچه‌های رشت هستند، اصلا مناسب نیست.
این عضو شورا تاکید می‌کند: شهرداری با وجود کسری بودجه، ضرورتی ندارد خود شخصا پارکینگ مکانیزه ایجاد کند. بلکه می‌تواند با ایجاد تسهیلات تشویقی، از بخش خصوصی برای این کار حمایت کند.
نقشه اقتصادی لایحه احداث پارکینگ
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا نیز در این باره می‌گوید: اگر هدف تهاتر با بدهکار مذکور است، شهرداری می‌تواند این ملک را تهاتر کند و برای آن کاربری‌های دیگری در نظر بگیرد اما در لایحه مورد نظر ایجاد پارکینگ طبقاتی و مکانیزه دیده نشده است.
«رضا رسولی» می‌افزاید: با اعمال محدودیت‌های ترافیکی در مرکز شهر و همچنین بعد از صدور کارت تردد، احداث پارکینگ حتمی است. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد کوچه «زرین‌پر» که به ملک مذکور منتهی می‌شود، تنها ۳متر عرض دارد و در عمل امکان تردد همزمان ۲ خودرو را ندارد. بنابراین برای احداث پارکینگ نامناسب است.
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا عقیده دارد: نامناسب بودن عرض معبر اجازه احداث پارکینگ طبقاتی و مکانیزه را نمی‌دهد. شاید بتوان این ملک را برای دیگر کاربری‌های حمل و نقل مورد استفاده قرار داد، اما احداث پارکینگ در زمین مذکور نیازمند بازبینی لایحه است.
نظر متفاوت شهرداری
سرپرست مدیریت ایمنی معاونت ترافیک شهرداری هم موقعیت ملک را توضیح می‌دهد و می‌گوید: بررسی‌ها نشان می‌دهد زمین مذکور گنجایش ۲۰۰دستگاه خودرو را دارد و معاونت ترافیک هم دیر یا زود مجبور است در مرکز شهر پارکینگ بسازد.
«مهدی جهانگیر» برخلاف رسولی، عضو شورا، می‌افزاید: بررسی‌های اقتصادی طرح صورت گرفته است و امکان ایجاد پارکینگ طبقاتی هست. مشروط بر آنکه تعدادی از املاکی که موجب مسدود شدن کوچه زرین‌پر است، توسط شهرداری خریداری و از ضلع شمالی معبر بازگشایی شود. همچنین با صدور مجوز و تسهیلات تشویقی برای املاک فرسوده دو سوی معبر، می‌توان به عریض تر کردن این معبر ۳متری اقدام کرد. وی مزایای اقتصادی احداث پارکینگ مکانیزه و طبقاتی را با سرمایه بخش خصوصی توضیح می‌دهد و تاکید می‌کند: در محدوده مرکز شهر تقاضا برای پارکینگ زیاد است و با اجرا کردن طرح کارت‌های تردد، تقاضا برای پارکینگ هم افزایش می‌یابد و احداث پارکینگ اجتناب ناپذیر است. جهانگیر عرض باریک معبر را یادآوری می‌کند و می‌افزاید: می‌توان با نصب علایم پیش‌آگاهی در مسیر منتهی به پارکینگ، ایمنی تردد خودروها را هم فراهم کرد.
محدودیت‌های محدوده میراثی
ایجاد پارکینگ طبقاتی در محدوده مرکزی شهر یک نیاز ضروری است، اما آنچه باید به آن توجه شود، قوانین سازمان میراث فرهنگی برای ساخت و ساز در محدوده میراثی است.
«فاطمه اسماعیل پور» کارشناس ثبت و حریم میراث فرهنگی در این باره می‌گوید: ساخت‌و‌ساز در محدوده میراثی، با برخی محدودیت‌های میراثی به لحاظ ارتفاع و نماسازی روبه‌روست. البته برای تعداد طبقات بنای جدید در محدوده میراثی، باتوجه به متراژ زمین و موقعیت قرارگیری تفاوت‌هایی وجود دارد. ورودی کوچه زرین‌پر از خیابان شریعتی، طاقی است که ورودی آن دقیقا از زیر بنای یک میراثی می‌گذرد. «هتل فردوسی» بنایی است که در سال ۹۱ ثبت میراثی شده و جلوتر از همین بنا «سرای میخچی» است که در سال‌۸۶ در فهرست بناهای تاریخی ثبت شده قرار گرفته است.
حالا باید دید با وجود نوسازی بافت معبر ۳متری منتهی به ملکی که قرار است پارکینگ شود و همچنین با اعمال قوانین مرتبط با میراث فرهنگی در بافت فرسوده، باز می‌توان پارکینگ طبقاتی یا مکانیزه در کوچه زرین پر ساخت؟!

 

منبع: همشهری؛ مهری شیرمحمدی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *