بررسی دلایل مخالفت مخالفان؛اعلم الهدی

شمال ما: شورای شهر رشت هنوز با اجرای فازهای بعدی پیاده‌راه فرهنگی موافقت نکرده است. چند تن از اعضای شورا مخالفت خود را برای تملک پاساژ جفرودی اعلام کرده‌اند. تحلیل آنها این است که رشت مشکلات دیگری هم دارد که از منظر آنها در اولویت رفع قراردارد.
پروژه پیاده‌راه فرهنگی رشت از همان ابتدای مطرح شدنش پر سر و صدا بود؛ پروژه‌ای جدید در شهری که دیر به دیر تغییرات را به خود می‌بیند. به همین دلیل این پروژه از همان فاز نخست یعنی سنگفرش کردن خیابان اعلم الهدی، موافقان و مخالفان زیادی به خود دید. از زمان مطرح شدن تا زمان اجرا که به خاطر مسائل پیش‌بینی نشده به درازا کشید و تا همین امروز که ۲ سال است از پایان اجرای طرح می‌گذرد، بحث‌ها و جدل‌ها درباره این طرح وجود دارد.
دلایل مخالفت مخالفان
در میان دعواهای جناحی و مخالفت‌های اصولی و غیراصولی، کاسبان و اهالی خیابان اعلم الهدی شاید بیشترین حجم مخالفت را در میان اهالی داشته باشند.  «رضا علیزاده»، استاد دانشگاه گیلان، تحقیقات گسترده‌ای درباره این پروژه انجام داده است.
این جامعه‌شناس اهل رشت با همکاری شهرداری این تحقیقات را انجام داده است. او منتقدان پروژه اعلم الهدی را در زمان حاضر ۲ جامعه آماری کسبه و دستفروشان این خیابان می‌داند و به همشهری می‌گوید: دلایل متعددی برای مخالفت کاسبان و بازاریان با  تداوم طرح پیاده‌راه وجود دارد. نخستین دلیل مخالفت‌ها کاهش درآمد مغازه‌داران است. حضور نیافتن پلیس در این محدوده، تردد نکردن  خودروها و نبودپارکینگ، شلوغی و پررفت و آمد بودن مسیر پیاده‌راه، عدم رسیدگی به وضعیت پیاده‌رو توسط شهرداری،‌ تردد مداوم سالمندان و مشکلاتی که برای آنها ایجاد می‌شود، افزایش حضور دستفروشان و افزایش قیمت مغازه‌ها و اجاره بها به‌ترتیب از مهم‌ترین دلایل اعتراض صنوف است.
اما نکته جالب این است که در میان نمونه‌های آماری موافقانی هم وجود دارند که دلایل خود را برای موافقت و حمایت از پیاده‌راه اعلم الهدی دارند. علیزاده درباره دلایل موافقان بر اساس بررسی‌های انجام شده می‌گوید: در بین کسبه خیابان اعلم‌الهدی ۵۸/۳‌درصد به خاطر زیبایی و برند شدن شهر و جذب گردشگر موافق این پروژه هستند. ۴۳/۳‌درصد به خاطر افزایش درآمد،۳۱/۷‌درصد به دلیل کاهش ترافیک و آلودگی صوتی، ۲۵‌درصد به دلیل ایجاد فضای مناسب برای پیاده‌روی در بین مردم و ۲/۲‌درصد به خاطر ایجاد مکانی مناسب برای استراحت از این طرح حمایت کرده‌اند.
عمده‌ترین دلیل مخالفت با طرح پیاده‌راه اعلم‌الهدی، کاهش میزان فروش و درآمد کسبه و بیشترین دلیل موافقت، زیبایی و برندشدن شهر رشت است. علیزاده درباره اصلی‌ترین دلیل مخالفت کسبه و دستفروشان خیابان پیاده‌راه اعلم الهدی بیان می‌کند: اکثر کسبه معتقدند که این پروژه باعث کاهش فروش آنها شده است (۴۹/۴‌درصد). در عین حال۳۷/۸ ‌درصد از کسبه نیز اذعان داشته‌اند که فروش آنها تحت تاثیر این پروژه قرار نگرفته و ۱۱/۶‌درصد نیز بر این نظرند که فروش آنها افزایش داشته است. در عین حال ۴۶/۶ ‌درصد از دستفروشان بیان کرده‌اند که پروژه اعلم الهدی بر فروش آنها اثر منفی داشته و این در حالی است که ۳۶/۸ ‌درصد دیگر معتقدند ایجاد این پیاده‌راه تاثیری بر فروش آنها نداشته است؛ ضمن آنکه ۱۵/۵ ‌درصد از دستفروشان هم بر این باورند که اجرای این پروژه بر فروش آنها تاثیر مثبت گذاشته است.

عدم رسیدگی به نقاط ضعف پیاده‌راه
البته عمده‌ترین دلیل مخالفت اصناف با این طرح یعنی پایین آمدن سطح فروش و درآمد ارتباط چندانی با این پروژه ندارد. کلنگ طرح پیاده‌راه اعلم‌الهدی زمانی به زمین خورد که کشور با رکود شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کرد؛ رکودی که تا چند سال بعد هم ادامه پیدا کرد و نوسان قیمت ارز، مشکلات زیادی برای کسبه و اصناف ایجاد کرد.
البته برخی از کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند که این رکود هنوز هم ادامه دارد. در نتیجه کاهش فروش کسبه و دستفروشان در خیابان اعلم الهدی را نمی‌توان به ایجاد پیاده‌راه مرتبط دانست.
ضمن اینکه برخی از اهالی فرهنگی رشت بر این عقیده‌اند که باید حداقل چندین فروشگاه مرکز عرضه محصولات فرهنگی یا فروش کتاب در این محدوده دایر شود تا فعالیت‌های فرهنگی در این پیاده‌راه افزایش پیدا کند؛ نه اینکه فقط به مکانی برای دستفروشی یا فعالیت فروشگاه‌ها بدل شود.
این پژوهشگر براساس فعالیت یافته‌های پژوهشی میدانی، برای اجرای پیاده‌راه‌های دیگر پیشنهادهایی دارد. علیزاده مشکلات پروژه پیاده‌راه در فاز نخست یعنی خیابان اعلم الهدی را چنین بر می‌شمارد: یکی از معضلات یکسان نبودن سطح سنگفرش‌ها در پیاده‌رو اعلم الهدی است؛ به‌طوری که ناهمواری سطح آن‌که با قطعات سنگی فرش شده،‌گاه باعث مصدومیت تعدادی از شهروندان هم می‌شود. موضوع دوم این است که نگهداری از پیاده‌راه فقط در ۳ ماه اول سال ۱۳۹۲ مطلوب بود و پس از آن عملاً حفظ و نگهداری پروژه رو به افول رفت؛ به‌طوری که بسیاری از روشنایی‌های داخل پیاده‌رو و آبشار و فواره‌ها از کار افتاده است. همچنین به تعدادی از مجسمه‌ها هم آسیب‌هایی جدی وارد شده است.
وی در ادامه می‌افزاید: پس از افتتاح این طرح، پیاده‌رو محل اجتماع بسیاری از گروه‌های جوانان شده و در مواردی نزاع‌های خیابانی هم در این محدوده رخ داده است. این درحالیست که ارگان‌های انتظامی برای کنترل اوضاع، حضور مستمری در این محدوده ندارند. این موضوع سبب افزایش تنش و کاهش امنیت محیط شده است.
این پژوهشگر و جامعه‌شناس تاکید می‌کند: مشکل دیگر، تقسیم‌بندی پیاده‌رو اعلم الهدی بین شهرداری مناطق ۱ و ۲ است؛ به‌طوری که عدم هماهنگی بین این ۲ مجموعه، نگهداری از فضای سبز را دشوار کرده و سبب ایجاد مشکلاتی در ارائه امور رفاهی و خدماتی پیاده‌راه شده است.
رضا علیزاده بیان می‌کند: در پروژه اعلم الهدی بین بافت پیاده‌راه و نمای مغازه‌ها ناهمگونی وجود دارد. به گونه‌ای که در بافت‌های تاریخی مرمت صورت نپذیرفته و این امر ناهمگونی را تشدید می‌کند. علاوه بر این نیمی از کسبه بنا به دلایلی همچون حضور دستفروشان، کاهش درآمد و تخریب فضا، از شرایط موجود ناراضی هستند. به همین دلیل ساماندهی وضعیت دستفروشان که در خیابان‌های مجاور حضور دارند، باید یکی از اقدامات مهم شهرداری باشد.
وی توصیه‌هایی را هم برای اجرای طرح در فاز جدید دارد: نکته مهم توجه به زمان‌بندی انجام پروژه‌های مجاور است؛ بنابراین اعلام زمان شروع و پایان پروژه به منظور ایجاد فضای ذهنی آرام برای اهالی و کسبه بسیار مهم و حیاتی است.
همچنین به علت نوع حفاری‌ها و خاکبرداری در فصل تابستان شرایط مناسب‌تری برای شروع به کار وجود دارد. این استاد دانشگاه تاکید می‌کند: طراحی پارکینگ‌های جدید و طبقاتی از مطالبات اصلی استفاده‌کنندگان خودروهای شخصی است؛ مدیران پروژه برای افزایش رضایتمندی و کاهش ترافیک حتما باید این موضوع را در نظر بگیرند؛ بنابراین رفع ایرادهای طرح اول در فازهای بعدی ضروری است و شهردار رشت باید به این موضوع توجه کند.

* هر طرح و پروژه‌ای ایراداتی دارد. مهم آن است که در فازها و طرح‌های بعدی این ایرادها برطرف شوند. بر اساس تحقیقاتی که نقاط ضعف را نشان داد به نکته حائز اهمیتی هم اشاره شد؛ هرچه از زمان اجرای پیاده‌راه علم الهدی گذشت بر تعداد موافقانش در شهر افزوده و از تعداد مخالفانش کاسته شده است. پس پیاده‌راه‌های فرهنگی دیگری که قرار است امسال کلنگ آنها بر زمین بخورد، اگر نقاط ضعف پیاده‌راه علم الهدی را برطرف کنند، یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های شهری رشت خواهند بود. شهری که کمتر پروژه بزرگی را به خود دیده است.

* عمده‌ترین دلیل مخالفت با طرح پیاده‌راه اعلم‌الهدی، کاهش میزان فروش و درآمد کسبه و بیشترین دلیل موافقت، زیبایی و برندشدن شهر رشت است. اکثر کسبه معتقدند که این پروژه باعث کاهش فروش آنها شده است (۴۹/۹‌درصد)

 

 

منبع: همشهری؛ فرهاد علیپور


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *