60 میلیارد تومان بودجه؛آبگرفتگی18

شمال ما: ۱۳ نقطه بحرانی رشت توسط شهرداری لوله‌گذاری می‌شود تا رواناب‌های سطحی ناشی از بارندگی به رودخانه‌ها هدایت شوند.
باران در شهرهای شمالی مانند رشت امری عادی است. طراوتی که باران برای مردم گیلان به ارمغان می‌آورد همواره با شکر و رضایت همراه است. اما گسترش شهرنشینی سبب شده است که گاهی باران نیز برای شهروندان گیلانی از مردم رشت مسأله‌ساز شود.
آبگرفتگی‌های مکرری که به دلیل نبود شبکه مدرن فاضلاب و سنتی بودن سامانه فاضلاب شهری در مرکز استان گیلان رخ می‌دهد، سبب می‌شود که در روزهای پرباران رشت به‌ویژه در نیمه دوم سال، خیابان‌ها دچار آبگرفتگی شوند و علاوه بر اختلال در روند ترافیکی شهر و کسب و کار اصناف، بسیاری از شهروندان در خانه‌هایشان نیز با آبگرفتگی‌ها روبه‌رو شوند. چنین وضعیت بحرانی سبب شد که اجرای پروژه رواناب‌های سطحی در رشت مدنظر مدیریت شهری این شهر گردشگرپذیر قرار گیرد.
از سال ۹۲ با همکاری شهرداری و شورای اسلامی رشت راهکار مشکل آبگرفتگی‌های مکرر خیابان‌ها و کوچه‌های رشت با لوله‌گذاری برای هدایت آب‌های سطحی به رودخانه‌ها اندیشیده شد. در ابتدای اجرای طرح یادشده در اواخر سال ۹۳ نیز «محمدعلی نجفی» استاندار به دلیل بحرانی بودن وضعیت خیابان‌های مرکز استان هنگام بارندگی‌ها، وعده داد که با حمایت استانداری، بخشی از بودجه لازم برای اجرای پروژه فوق را تأمین کند. به این منظور اجرای پروژه هدایت رواناب‌های سطحی مورد توافق مدیریت شهری و استانداری قرار گرفت و مقرر شد که تأمین ۲۵ کیلومتر لوله‌های موردنیاز برای هدایت آب باران از سوی استانداری گیلان تأمین شود.

 
۱۰ میلیارد تومان اعتبار
در سال نخست اجرای این پروژه ۳۳ نقطه بحرانی شهر که با بارش‌ها دچار آبگرفتگی می‌شد شناسایی و در ۲۰ نقطه از این نقاط نیز لوله‌گذاری انجام گرفت و آب باران به رودخانه‌ها هدایت شد.
ادامه روند پروژه به سال‌های بعد موکول شد. در سال ۹۴ روند اجرایی پروژه کند شد. با اینکه شهرداری رشت در بودجه سال ۹۴ خود ۱۶ میلیارد تومان را برای اجرای پروژه رواناب‌های سطحی در ۱۳ نقطه تعیین کرده بود اما پروژه به مرحله اجرا در نیامد.
رئیس ستاد بحران استانداری گیلان سال گذشته در گفت‌وگو با همشهری، دلیل عمل نکردن استانداری به تعهدات خود را در تأمین لوله‌ها کمبود اعتبارات عنوان کرد. «افشین عزیزی» گفته بود: تداوم عملیاتی شدن پروژه هدایت آب‌های سطحی استان نیازمند ۸ تا ۱۰ میلیارد تومان اعتبار است. در صورتی که اعتبارات به استان تخصیص یابد با احتساب اولویت شهرها، پروژه ساماندهی رواناب‌های سطحی رشت پیگیری می‌شود.
با پایان‌یافتن سال ۹۴ سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرداری رشت دلیل توقف پروژه را در ۲ دلیل خلاصه می‌کند. «فرامرز جمشیدپور» در گفت‌وگو با همشهری عمل نکردن استانداری به تعهدات خود در تأمین لوله‌های مورد نیاز و همین‌طور مخالفت پلیس راهور با اجرای پروژه مذکور را دلایل توقف پروژه در سال ۹۴ عنوان می‌کند.
وی می‌گوید: سال گذشته با اینکه شهرداری آمادگی لازم را داشت که پروژه هدایت رواناب‌های سطحی را عملیاتی کند اما ستاد بحران و حوادث غیرمترقبه استانداری گیلان نتوانست به دلیل کمبود اعتبارات، به تعهدات خود عمل کند.
جمشیدپور می‌افزاید: علاوه بر آن به دلیل اجرای پروژه پیاده راه بافت مرکزی، اجرای محدوده طرح ترافیک و پروژه راه‌اندازی خط ویژه اتوبوسرانی، پلیس راهور با اجرای پروژه موافقت نکرد و دلیل مخالفت با آن را گسترش بی نظمی و ایجاد مشکلات متعدد ترافیکی در سطح شهر برشمرد که به این‌ترتیب اجرای پروژه به امسال موکول شد.

 
۶۰ میلیارد تومان بودجه
حال با گذشت تقریبا ۴ ماه از سال ۹۵ شهرداری گام‌های نخست برای اجرای ادامه پروژه هدایت رواناب‌های سطحی را برداشته است. سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرداری می‌گوید: با وجود اینکه استانداری در تأمین لوله‌های پروژه به تعهدات خود عمل نکرد اما شهرداری با توجه به بحرانی بودن آبگرفتگی‌ها تصمیم گرفته است که مجدا کار را از سر بگیرد. به همین منظور برای ۱۳ نقطه شناسایی شده از اواخر خرداد اقدام به خرید لوله کرده است و فعالیت‌های عمرانی مورد نظر را با دریافت تأیید و نظر شورای ترافیک شهرستان و سایر دستگاه‌های مربوطه، آغاز کرده است.
به گفته جمشیدپور، علاوه بر ۱۳ نقطه بحرانی شناسایی شده، مطالعات شناسایی ۲۳ نقطه دیگر نیز در حال انجام است تا تمام شهر را از آبگرفتگی‌های باران‌های رشت در امان نگه داشت.
وی اعلام می‌کند که برای ۱۱ نقطه از قبل تعیین شده حدود ۱۵ میلیارد تومان و برای نقاط در دست شناسایی حدود ۶۲ میلیارد تومان در بودجه امسال شهرداری پیش بینی شده است. سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرداری پایان امسال را سال اتمام اجرای پروژه هدایت رواناب‌های سطحی اعلام می‌کند.

 
حمایت مالی استانداری
از فصل تابستان که معمولا فصل اجرای پروژه‌های عمرانی در گیلان و شهر رشت محسوب می‌شود، یک ماه می‌گذرد و اجرای پروژه رواناب‌های سطحی نارضایتی عضوی از شورا شهر را برانگیخته است.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا تأخیر در اجرای پروژه را که از سال گذشته بر زمین مانده است و به امسال، آن هم در روزهای کنونی موکول شده است نامناسب می‌داند. «امیرحسین علوی» به همشهری می‌گوید: اگرچه اجرای پروژه رواناب‌های سطحی از سوی شهرداری، در فاز نخست موفق بوده است و چالش‌هایی چون کیفیت نامناسب آسفالت پس از اجرای عملیات را پشت سر گذاشته است اما توانسته رضایت شهروندان را درباره رفع  آبگرفتگی‌ها جمع کند.
وی می‌افزاید: اجرای پروژه فوق در حالی که استانداری به تعهدات خود عمل نکرده است و بدهی‌های شهرداری با رقم‌های بزرگ دامان شهرداری را گرفته است، اقدام درستی نیست.
علوی ادامه می‌دهد: پروژه در فصلی که گردشگران در شهر حضور دارند و ترافیک سنگین در شهر حاکم است و با توجه به زمانبر بودن اجرای آن، نمی‌تواند اقدام مثبتی از شهرداری در فصل کنونی باشد.
این عضو شورا به بدهی‌های سنگین شهرداری به پیمانکاران اشاره می‌کند و می‌گوید: مطالبات پیمانکاران از شهرداری بسیار سنگین است. شروع پروژه جدید با وضعیت کنونی مالی شهرداری قابل انتقاد و امکان اجرای موفق‌آمیز آن، کم است.

منبع: همشهری؛ مائده اسفندمز


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *