فرماندار رشت خبر داد:تالاب عینک ۹۱

شمال ما: فرماندار شهرستان رشت گفت: ۸ هکتار از اراضی تالاب عینک از وجود سنبل آبی پاکسازی شده که تا پایان هفته آینده عملیات تکمیلی محو و انتقال این گیاه، به طور کامل انجام می‌شود.

 

به گزارش ایسنا، «سیدعیسی مهدوی»، فرماندار شهرستان رشت در پنجمین جلسه بررسی مشکلات پدیده نوظهور سنبل آبی که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: به‌دنبال مشکلات حاد پیش آمده در تالاب عینک، سنبل آبی، این گیاه زیبا اما مزاحم در مجموعه تالاب عینک مشاهده شده و با توجه به ایجاد تهدید جدی برای تالاب و محیط‌زیست، با دستور استاندار محترم، شورای پدافند غیرعامل تشکیل شده و به شکل منشوری اقدامات لازم صورت پذیرفته است.

وی افزود: با همکاری همه دستگاه‌ها و با مدیریت پدافند غیرعامل و محیط زیست و با اجرای شهرداری رشت، شورای پدافند غیرعامل شهرستان رشت بر اساس تصمیمات فوق تشکیل شده و هماهنگی اجرایی تصمیمات فوق با مدیریت فرمانداری شهرستان رشت بوده است.

مهدوی با تأکید بر ضرورت همکاری همه نهادهای متولی گفت: هماهنگی و همدلی با نهادهای انتظامی و نظامی، فوق‌العاده مشهود بوده و یک حرکت انقلابی صورت پذیرفته است.

فرماندار شهرستان رشت با ابراز خرسندی و رضایت از روند انجام کار، تصریح کرد: خوشبختانه ۸ هکتار از اراضی تالاب عینک پاکسازی شده و حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد کار جمع‌آوری سنبل‌های آبی انجام شده است که تا پایان هفته آینده عملیات تکمیلی محو و انتقال این گیاه، به طور کامل صورت پذیرفته و پس از آن برخورد با این پدیده مهاجم در شهرستان‌های دیگر مانند شهرستان شفت به همین منوال اجرایی خواهد شد.

در ادامه «امیر مرادی»، مدیرکل پدافند غیرعامل استان گیلان نیز در این جلسه اظهار کرد: اکثریت حجم گیاه سنبل آبی یعنی بالغ بر حدود۷۰  الی ۸۰ درصد آن محو شده است، با توجه به این‌که به ازای هر هکتار، ۷۰۰ تا ۸۲۰ تن از این گیاه روئیده بود، تاکنون ۴۹۰۰ تن از آن زدوده شده است.

وی افزود: مشکلاتی برای عبور و مرور بیل مکانیکی وجود دارد و در چند روز آینده جمع‌آوری دستی را آغاز خواهیم کرد و اجرایی شدن این مهم به همکاری مبرم سازمان هلال‌احمر و نیروهای زندانی نیاز دارد.

مرادی تصریح کرد: برای انتقال این تفاله‌های جمع‌آوری شده، به ۷۰۰ دستگاه ماشین کامیون نیاز است که در طی چهار پنج روز آتی در دسترس خواهند بود.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان گیلان اضافه کرد: نگاه مسئولین و مردم به تالاب عینک است و هر چقدر زودتر به مشکلات این تالاب پایان داده شود، شبهات موجود سریع‌تر برطرف می‌شود.

وی در پایان با نوید این‌که تا پایان هفته آینده ۹۵ درصد سنبل‌های آبی جمع‌آوری می‌شود، اظهار امیدواری کرد مراسم اختتامیه این پروژه بزرگ ملی، با حضور استاندار گیلان به‌زودی برگزار می‌شود.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *