مثلث افشا!ثابت قدم 021

اینک توپ در زمین طرفداران محمدعلی ثابت قدم است. آیا حامیان شهردار به این افشاگری ها پاسخ می دهند؟ و اگر پاسخ دهند پاسخشان از نوع افشاگری است و یا به صورت قانونی این نسبت دادن ها را پیگیری خواهند کرد؟

 

 

شمال ما: آن روز که ثابت قدم برای دومین بار شهردار شد و پروژه شهردار شدن کاظمی – اوسط مقدم به سرانجامی نرسید یکی از اعضای شورا تهدید به افشاگری کرد. او که بسیار از این انتخاب ناراضی بود در همان جلسه برخی از اعضای شورا را که بنابه نظر او برخلاف وعده هایشان در لحظات آخر به ثابت قدم رای داده بودند از تیغ تیز انتقادش بی نصیب نگذاشت. این بار اما پروژه «بگم بگم» تنها با تهدید خاتمه نیافت که در روز اول این هفته تیتری بر روی یکی از پایگاه های خبری با عکس بزرگی از محمود باقری خودنمایی کرد: «این مرد سخن می گوید: افشاگری های محمود باقری خطیبانی ادامه دارد» اینگونه بود که محمود باقری که ظاهرا ترسی از تنها ماندن ندارد یک تنه به میدان بازی زده است.

تنها دو هفته از آغاز به کار شهردار جدید گذشته است و از این رو اعضای منتقد او در شورای شهر تاکنون یا نسبت به انتقادات شدید خودداری کرده اند و منتظر موقعیت و دلیل مناسبی هستند یا اگر انتقادی هم داشته اند نرم و محتاطانه بوده است. مانند انتقاد فرهاد شوقی که از قضا یکی از رای دهندگان به ثابت قدم بود اما پس از تعویض معاون عمرانی شهرداری از او به خاطر عزل و نصب های زودهنگام انتقاد کرد. یا انتقاد جمشیدی، رئیس سابق شورای شهر که از مخالفین جدی ثابت قدم بوده نسبت به عزل و نصب ها در شهرداری. ظاهرا در ادامه این پروژه انتقادی، اعضای دیگری در شورا هم مصاحبه های انتقادی داشتند که به خاطر واکنش منفی جامعه و رسانه ها به این انتقادات زودهنگام از انتشار آن خودداری کردند. اینگونه بود که محمود باقری خود تصمیم گرفت راسا پرچم دار مخالفت با شهردار جدید باشد. هنگامی که سایر اعضای شورا تصمیم گرفتند وارد میدان انتقاد زودهنگام از شهردار نشوند محمود باقری، مدیرمسئول یک پایگاه خبری و خبرنگار نزدیک به یکی از کاندیداهای ناکام شهرداری سه ضلع مثلث انتقاد از شهردار را تشکیل دادند.

حال افشاگری های روز شنبه محمود باقری شاید یکی از جدی ترین و انتحاری ترین حملات به شهردار رشت باشد. مخصوصا آنجا که نایب رییس شورا صراحتا کدهایی را مبنی بر دخالت شهردار در بعضی از پروژه های بحث برانگیز می دهد. از ارتباط فردی به نام «سید…» در تخلف ساختمانی امین الضرب گرفته تا وجود ساختمانی با تخلفات فراوان در بلوار دیلمان که پرونده اش به تازگی به کمیسیون ماده 100 فرستاده شده است. از عزل شهردار منطقه 1 به خاطر رسیدگی به تخلف ساختمانی مذکور تا شائبه ارتشا و قضیه 400 میلیون تومانی در شورای سوم. از فعالیت رستوران متعلق به شهردار که بنابه گفته باقری پاتوق برخی افراد مرفه و معلوم الحال بوده (البته وی تعریفی از معلوم الحال نکرده و یا نگفته که کجای مرفه بودن اشکال دارد) تا قضیه شفافیت مالی داستان دانشگاه شریف و مناقصات مربوط به آن. از عدم شفافیت در هزینه کردهای ساختمان میدان گیل تا هزینه های مربوط به اجرای پروژه مترو. همه و همه مواردی هستند که بنابه گفته باقری تازه ابتدای افشاگری های اوست.

پیش از این نیز رسانه نزدیک به نایب رئیس شورا طی روزهای پس از شهردار شدن ثابت قدم مطالب انتقادی نسبت به او نوشته بود. اما هیچکدام از آن ها به تندی و صراحت افشاگری های محمود باقری نبوده است. مثلا پایگاه خبری مذکور در مطلبی، انتقاداتی نسبت به انتصابات در شهرداری رشت طرح کرده بود و عزل برخی از مدیران شهری را به پای تسویه حساب توسط شهردار نوشت. هرچند که ابتدای گزارش تغییر مدیران زیردست توسط شهردار را حق وی دانسته بود اما در ادامه و در نقص این حق دادن تغییر تنها سه، چهار مدیر را تغییرات اتوبوسی خواند و به سختی نسبت به آن گلایه کرد. قبل از این مطلب هم این وبسایت مطلب دیگری نوشته بود درباره نصب بنرهای تبریک به شهردار. ظاهرا دلیلش صدور پیام ثابت قدم و درخواستش از مردم بود که از نصب بنرهای تبریک خودداری کنند اما همین درخواست این پایگاه خبری را برآن کرد که نسبت به شهردار انتقاد کند که چرا «اینقدر دیر به فکر صدور چنین پیامی افتاده است؟» اینگونه بود که درخواست شهردار آن هم پس از تنها یک هفته مستمسک انتقاد تازه ای از وی شد. درخواستی که کمتر پیش می آید توسط مسئولان داده شود. این رویکرد پایگاه خبری مذکور نشان از انتقاد به هر تصمیم شهردار جدید و حامیانش دارد. مانند تغییرات در مدیریت شهری که این پایگاه خبری را برآن داشت که به دنبال به زعم خود پشت پرده این عزل و نصب ها برود و یک سویش را به یکی از اعضای شورای شهر وصل کند که «گوشه چشمی به تصدی یک شرکت خصوصی اما بزرگ در گیلان دارد».

حال با افشاگری های محمود باقری پروژه انتقاد از شهردار جدید وارد مرحله جدی تری شده است. مرحله ای که ظاهرا به خاطر عدم شرکت برخی از اعضای شورا در این پروژه زودتر از موعد مقرر کلید خورده است. ظاهرا مثلث افشا (مخالفان شهردار در شورا، مدیرمسئول وبسایت مذکور و خبرنگار یک پایگاه خبری) وارد فاز جدیدی شده است و اینک توپ در زمین طرفداران محمدعلی ثابت قدم است. نوع واکنش حامیان شهردار نسبت به گفته های اخیر باقری ماهیت بازی را تعیین می کند. آیا حامیان شهردار به این افشاگری ها پاسخ می دهند؟ و اگر پاسخ دهند پاسخشان از نوع افشاگری است و یا به صورت قانونی این نسبت دادن ها را پیگیری خواهند کرد؟

 

 

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *