در حاشیه جوابیه اداره کل ارشاد درباره کنسرت اصفهانی؛خاتم الانبیا رشت ۰۱۱

شمال ما: در پی اعتراض ادامه‌دار مردم شهر رشت، رسانه های استان و انتشار یادداشتی در پایگاه خبری «شمال ما» نسبت به حواشی دو کنسرت پالت و محمد اصفهانی توسط موسسه اندیشه مدرن گیل بالاخره اداره کل ارشاد گیلان جوابیه ای به این پایگاه خبری ارسال کرد که در آن مسولیت برگزاری نادرست کنسرت را متوجه کنسرت گزار کرد و خبر داد که قبل از اجرای کنسرت مقامات ارشاد به کنسرت گزار مربوطه اخطارهای لازم را نسبت به نبود وسایل سرمایشی در سالن یادگار امام داده بودند. اخطارهایی که ظاهرا توسط کنسرت گزار و موسسه مذکور نادیده گرفته شد. همان رفتاری که در کنسرت پالت در سالن مجلل هم اتخاذ شده بود و اعتراض گروه پالت و اکنون اعتراض محمد اصفهانی را در پی داشت. اما جوابیه اداره کل ارشاد دو سوال را به ذهن مخاطب متبادر کرد.

۱- مجوز برگزاری کنسرت در شهرستان توسط اداره همان شهرستان صادر می شود و نه اداره کل. به عبارتی مجوز برگزاری کنسرت محمد اصفهانی در سالن یادگار امام رشت توسط اداره ارشاد شهرستان رشت صادر شد و این اداره نیز وظیفه نظارت بر حسن اجرای برنامه را داشت و در اینصورت وظیفه پاسخ دهی به مطبوعات و مردم معترض نیز برعهده مدیریت ارشاد شهرستان رشت است. اینکه اداره کل ارشاد به مدیریت آقای فاضلی خود را موظف به پاسخگویی و عذرخواهی از رسانه ها و مردم کرده است، وظیفه مدنی پاسخگویی را از عهده مدیر شهرستان رشت ساقط نمی کند و از قضا این سوال را مطرح می سازد که چرا مدیرکل باید به جای مدیر شهرستانش جوابیه بدهد. چرا اداره ارشاد شهرستانی که سالن مجلل حوزه آن محسوب می شود بعد از برخورد نادرست کنسرت گزار با یک روزنامه نگار معترض به سیستم صدابرداری کنسرت پالت واکنش نشان نداد و اداره شهرستان رشت بعد از گذشت چند هفته برای همان کنسرت گزار به راحتی و بدون پاسخ خواهی مجوز کنسرت دیگری را برگزار کرد تا مجددا اتفاقات ناشایست و به دور از شانیت مردم فرهنگ دوست گیلان به وجود بیاید. چرا اداره ارشاد رشت برخلاف اداره کل ذره ای نگرانی نسبت به وضعیت کنسرت ها در رشت ندارد؟ آیا خدای نکرده ارتباط خاصی مابین کنسرت گزار مذکور با مجموعه اداره شهرستان رشت وجود دارد؟ چرا این مجموعه وقعی به رسانه ها و اعتراضات مردمی نمی گذارد؟

۲- موسسه اندیشه مدرن گیل و آقای تهیه کننده و سرمایه گذار همچون هر کاسب دیگری می بایست در وهله اول پاسخگوی خریداران کالایش باشد. همانطور که یک بقال باید پاسخگوی کالای فاسد و نامرغوب یا گران فروشی اش هم به اداره تعزیرات هم اداره اصناف و هم خریداران باشد کنسرت گزار هم باید پاسخگوی برگزاری کنسرت های ضعیف و پر از ایراد به اداره ارشاد و مخاطبین و رسانه ها باشد. کنسرت گزار مذکور نمی تواند منکر برگزاری بی ایراد دو کنسرت پالت و اصفهانی باشد چون هر دو خواننده وسط اجرای کنسرت هم به مساله صدابرادرای (پالت) و گرما (محمد اصفهانی) اعتراض شدیدی داشتند. اما برخورد تهیه کننده و سرمایه گذار و موسسه برگزار کننده به این اعتراض ها کاملا غیرمسولانه بود. کنسرت گزار در هر دوی این کنسرت ها علاوه بر برخورد توهین آمیز و اتهامی به رسانه ها (که باید چشم جامعه باشند و از نظر آقای مدیر موسسه فضول شناخته می شوند) کم و کاستی کنسرت ها را بر گردن مسولین تالار می اندازند. درحالیکه خود در هر دو کنسرت از قبل ایرادات را می دانست. در کنسرت پالت، کنسرت گزار می دانست که ذات تالار عروسی مجلل مناسب یک موسیقی تلفیقی نیست و در کنسرت محمد اصفهانی، نداشتن سیستم سرمایشی از چند هفته قبل بر همه مشهود بود و حتی بنا به جوابیه اداره کل ارشاد به کنسرت گزار هم اخطار داده شده بود. حال چگونه کنسرت گزار به خود اجازه می دهد که در ازای گرفتن پول های میلیونی حاصل از بلیط های ۹۰ هزار تومانی ذره ای پاسخگو نسبت به افکار عمومی و رسانه ها نباشد و سعی در فرافکنی داشته باشد.

طی روزهای آینده و بعد از جوابیه مسولانه اداره کل ارشاد گیلان باید دید اداره ارشاد شهرستان رشت و موسسه اندیشه مدرن گیل و تهیه کننده دو کنسرت پالت و محمد اصفهانی به انتقادات مطرح شده پاسخ خواهند داد یا اینکه مثل دفعه پیش سکوت کرده و باز شاهد صدور مجوز دیگری به این موسسه و برگزاری یک کنسرت پرحاشیه دیگر خواهیم بود.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *