رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر رشت:امیرحسین علوی 012

شمال ما: رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با انتقاد از عملکرد شهرداری،تاکید کرد:شورا و شهردار باید نسبت به عملکرد امروز سازمان اتوبوسرانی و حذف تک تک اتوبوس ها از خیابان‌های شهر به مردم پاسخگو باشند.

 

به گزارش ایسنا، امیرحسین علوی در یکصد و بیست و ششمین کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر با انتقاد از وضعیت ناوگان اتوبوسرانی در شهر،به نارضایتی شهروندان در این حوزه اشاره و اظهار کرد: شهروندان نسبت به نبود اتوبوس در سطح شهر شاکی هستند و این خواسته بحق شهروندان است که شاهد نوسازی و تجهیز و فعالیت به تعداد کافی اتوبوس در شهر باشند.

وی با تاکید بر اینکه شورا و شهردار باید نسبت به عملکرد امروز سازمان اتوبوسرانی و حذف تک تک اتوبوس ها از خیابان‌های شهر به مردم پاسخ دهند،افزود: آنچه که مسلم است اینست که طی سه سال گذشته تعداد اتوبوس های شهر از ۴۰ اتوبوس به ۳۰ اتوبوس رسیده و جای تاسف دارد که شورا نیز نسبت به وظیفه نظارتی خود عکس العمل  قابل قبولی نسبت به این وضعیت نشان نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه وضعیت به حدی بحرانی شده که نمی توان نسبت به آن سکوت اختیار کرد،ادامه داد: تصمیم شورا و شهرداری برای بهبود وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی زمانی عملیاتی شده است که بسترهای لازم در این حوزه فراهم نیست و هرآنچه که موجود بوده نیز از بین رفته است.

رئیس کمیسیون تصریح کرد:با افزایش نرخ ناوگان حمل و نقل عمومی، عملا نتوانسته‌ایم بسترهای لازم برای توسعه و تجهیز این ناوگان را در رشت فراهم کنیم و در عین حال هنوز هم مشخص نیست که این وضعیت آزاردهنده تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

علوی با بیان اینکه هیچ اتوبوسی در شهر موجود نیست و ظرف چند ماه همان تعداد اندک اتوبوسی که در سطح شهر فعال بود نیز از چرخه خارج شده است افزود: کمیسیون برنامه و بودجه از این جهت نسبت به این موضوع توجه و تمرکز دارد که این وضعیت را ناشی از ضعف مدیریتی می‌داند.

وی افزود:در بررسی بودجه سازمان های مربوط به حمل و نقل نیز بلاتکلیفی های این حوزه مشخص است و به همین دلیل است که بارها اعلام شده که ادغام، انحلال سازمان ها باید با نظر شورا صورت گیرد.

این عضو شورا برخی سناریوهای شهرداری برای برون سپاری تعمیرات اتوبوس های مستهلک شهر را ناقص برشمرد و ادامه داد: با اینکه خط ویژه اتوبوس های تندرو آماده بهره برداری است اما با ایجاد شرایط سخت برای رفت و آمد شهروندان و ترافیک های سنگین،هنوز اتوبوسی برای راه اندازی این خط نداریم.

وی با اشاره به وظایف نظارتی شورا گفت:چطور ممکن است که چنین مساله بدیهی و قابل مشاهده ای مورد توجه و تمرکز شورا قرار نگیرد در حالی که شهروندان در هر محفلی از آن سخن می گویند و ناراضی هستند.

علوی افزود:متاسفانه شورا در برخورد با مشکلات شهر دچار مسامحه شده است و عملکرد شورا در سیطره فضای سیاسی و شائبه ها و حواشی قرار گرفته است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه دلیل وضعیت موجود را باید در عملکرد مدیران شهرداری جستجو کرد ادامه داد: دلیل این وضعیت یا بی کفایتی مدیران است یا سناریویی در پشت پرده در دست است که مانع از به ثمر رسیدن تجهیز و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی رشت شده است.

وی تاکید کرد: باید تصمیمی اساسی برای این وضعیت گرفت زیرا امروز این مشکل شهروندان را به شدت درگیر خود کرده است و باید از اولویت‌های شورا و شهرداری قرار گیرد.

در ادامه این انتقادات، عضو دیگر این کمیسیون با اشاره به برخی حواشی در شورای شهر رشت گفت: متاسفانه برخی حواشی سبب شده که برخی دلسوزان شهر و شهروندان در شورا سکوت اختیار کنند و صبوری پیشه گیرند.

رضا موسوی روزان افزود: برخی رفتارها که درون شورا صورت می گیرد سبب نزول شأن و قدرت نظارتی شورا شده است اما نباید گذاشت که چنین حواشی که سبب وخیم تر شدن اوضاع شهر می شود، در مدیریت شهر خللی ایجاد کند و مشکلات مردم را بدون راه حل باقی بگذارد.

این عضو شورا با بیان اینکه هم اکنون مدیران و چهره های نخست استان در جایگاه های مدیریتی از عملکرد شورا و حواشی به وجود آمده ناراضی هستند اظهار کرد: نباید جنجال آفرینی ها مانع حل مشکلات شهر شود.

عضو دیگر کمیسیون نیز با بیان اینکه باید شورا به طور مستقیم در بلاتکلیفی وضعیت ناوگان اتوبوسرانی دخالت کند گفت: باید در اسرع وقت و مدت زمان مشخص وضعیت ناوگان اتوبوسرانی شهر تعیین تکلیف شود و شهردار نسبت به وضعیت بوجود آمده پاسخ دهد.

اسماعیل حاجی پور افزود:کمیسیون ترافیک و حمل و نقل و برنامه و بودجه با تشکیل جلسات فوق العاده نسبت به وضعیت کنونی ناوگان اتوبوسرانی و چرایی خارج شدن اتوبوس ها از خیابان ها و همینطور نرسیدن اتوبوس های خریداری شده به رشت از مدیران شهرداری پاسخ های شفاف بخواهند.

با این توضیحات و حضور رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا، مقرر شد در جلسه ای که هفته آینده در شورا تشکیل می شود اعضای دو کمیسیون برنامه و بودجه و حمل و ترافیک شورا نسبت به وضعیت نابسامان ناوگان اتوبوسرانی در رشت تصمیم گیری کنند.


کانال تلگرام شمال ما

یک پاسخ به “وضعیت نابسامان اتوبوس های شهر باید تعیین تکلیف شود”

  1. امين می‌گه:

    رفتارهای ناسنجیده برخی از اعضای شورای رشت هیچ شباهت و تناسبی با فرهنگ بالای مردم رشت ندارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *