بک منبع آگاه در بازرسی گیلان خبر داد؛جنگل 052

این تیم بازرسی که از اوایل هفته جاری به گیلان آمده اند، با انجام تحقیقات میدانی و بازدید از فضاها و مکان های از قبل پیش بینی شده، اقدام به تهیه و تدوین گزارش کرده و پیش بینی می شود ماموریت آنان دست کم تا دو روز آینده ادامه داشته باشد…

 

 

شمال ما: تیم ویژه ای از سازمان بازرسی کل کشور برای رسیدگی به تخلفات در بخش تخریب جنگل و دست اندازی به منابع طبیعی و اراضی ملی در استان گیلان به این استان سفر کرده است.

بک منبع آگاه در بازرسی کل استان گیلان که خواست نامی از او برده نشود، در گفت وگو با ایرنا با تایید سفر این هیات بیان کرد: ماموریت این بازرسان در راستای عمل به فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر مقابله با متصرفان غیرقانونی منابع ملی و تاکید و دستور رییس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور انجام شده است.

وی افزود: این تیم بازرسی که از اوایل هفته جاری به گیلان آمده اند، با انجام تحقیقات میدانی و بازدید از فضاها و مکان های از قبل پیش بینی شده، اقدام به تهیه و تدوین گزارش کرده و پیش بینی می شود ماموریت آنان دست کم تا دو روز آینده ادامه داشته باشد.

گیلان از استان های گردشگرپذیر به شمار می رود که منابع طبیعی آن طی سال های گذشته مورد تعرض و تصرفات غیرقانونی زیادی قرار گرفته است.

طی سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۳ بیش از چهار هزار هکتار از اراضی ملی بازپس گیری شده و برای متخلفان چهار هزار و ۳۴۴ پرونده تشکیل شده است.

از مجموع اراضی ملی گیلان ۵۶۵ هزار هکتار اراضی جنگلی، ۲۴۵ هزار هکتار اراضی مرتع و ۲۸۸ هزار هکتار اراضی ملی جلگه ای و ۱۱ هزار هکتار اراضی ساحلی مستحدث (سواحلی که با پسروی دریا ایجاد می شود) می باشد.

هفته گذشته پرتال سازمان بازرسی کل کشور از اعزام هیاتی ویژه از بازرسان زبده گروه جهادکشاورزی و محیط زیست این سازمان به گیلان برای رسیدگی به تخلفات صورت گرفته درباره تخریب جنگل و منابع طبیعی این استان خبر داده و اعلام کرده بود که گزارش تخلفات بازرسان به محاکم قضایی ارایه می شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی هفدهم اسفندماه سال گذشته در دیدار مسوولان و دست اندرکاران منابع طبیعی و حفظ محیط زیست، حراست از جنگل ها و مراتع و فضاهای سبز را نیازمند برنامه ریزی، تدبیر، پیگیری مستمر و جدی و قاطعیت دستگاه های مرتبط دانستند و با اشاره به دیدگاه اسلام در خصوص اهمیت حفظ زمین و ثروت های عمومی کره خاکی گفتند: اسلام و ادیان الهی همواره بر لزوم احساس مسوولیت انسان در قبال طبیعت و حفظ تعادل میان انسان و طبیعت تاکید کرده اند زیرا عامل اصلی بروز مشکلات زیست محیطی بر هم خوردن این تعادل است.

ایشان به جنگل ها و مراتع به عنوان ریه های تنفسی شهرها و عوامل نگهدارنده خاک اشاره و از دست اندازی افراد سودجو به جنگل ها و منابع طبیعی بخصوص در شمال کشور ابراز تاسف شدید کردند و افزودند: دستگاه های مسوول باید قاطعانه با تعدی به جنگل ها به هر بهانه ای اعم از هتل سازی و جذب گردشگر و ساخت حوزه علمیه و برخی توجیهات به ظاهر قابل قبول، مقابله کنند.

معظم له پدیده زمین خواری و اخیراً کوه خواری و ساخت و ساز در ارتفاعات را از دیگر مسایل رنج آور و اسف بار دانستند و تاکید کردند: باید در قانون، اینگونه اقدامات جرم تلقی شوند و افراد سوءاستفاده کننده بی هیچ اغماضی مورد تعقیب قضایی قرار گیرند و اگر در دستگاه ها نیز کوتاهی انجام گیرد، باید با عوامل این کوتاهی هم بشدت برخورد شود.


کانال تلگرام شمال ما

یک پاسخ به “ورود تیم ویژه سازمان بازرسی کل کشور به تخلفات جنگل خواری گیلان”

  1. رضازاده می‌گه:

    با سلام و احترام
    تمهیدات تنبیهی در دراز مدت جواب نخواهد داد لیکن تشویق و اقتصادی نمودن حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست برمبنای اصل ۵۰قانون اساسی و کلام امام که جنگلها مال مردم است میتوان روند تخریبی را معکوس و ترشی را به شیرینی رساند مخترعین و مطلعین از تکنولوژی های روز و تجارب بین المللی بهترین طراحان این پروژه حساب شده میباشند اگر با ایشان بعنوان سرمایه ملی وانسانی توجه شود توسعه گردشگری و حتی عمرانی خیلی خیلی بهتر از روند فعلی بدون آسیب زیست محیطی با هزینه کمتر و سود بالتر وبدون تصرفات غیر قانونی همین الان راهکار دارد!!متاسفانه اقدامات تنبیهی با توجیهات سودجویان ایجاد جو نارضایتی در قشر ضعیف می کند و سودجویان عمده بیشترین بهره را می برند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *