رئیس هیات کشتی استان گیلان:کشتی گیلان ۰۱۱

شمال ما: یک ورزشکار گیلانی در مسابقات جهانی کشتی آلیش حضور خواهد یافت.

 

رئیس هیات کشتی استان گیلان روز شنبه گفت : بهنام هدهدی ورزشکار شایسته گیلانی به عضویت تیم ملی کشتی آلیش در آمد تا به همراه این تیم در رقابتهای جهانی شرکت کند .
نقی هدایتی در گفت و گو با ایرنا افزود : بر این اساس ، بهنام هدهدی در وزن ۱۰۰+ کیلوگرم از استان گیلان با شایستگی به عضویت تیم ملی کشتی آلیش ایران درآمد و در این وزن در رقابتهای جهانی به مصاف حریفان خود خواهد رفت .
وی اظهار کرد : این ورزشکار با سابقه گیلانی به همراه تیم ملی کشتی آلیش ایران ، ۱۷شهریور ماه جاری عازم شهر چولپون آتای کشور قرقیزستان محل برگزاری مسابقات جهانی کشتی آلیش خواهد شد تا در این رقابتها حضور یابد .
رئیس هیات کشتی استان گیلان بیان کرد : امیدواریم که بهنام هدهدی ورزشکار گیلانی بتواند در رقابتهای جهانی کشتی آلیش بدرخشد و با انجام مسابقات زیبا و با شکست دان حریفان خود ، روی سکوی جهانی این رشته قرار گیرد .
کشتی آلیش که به آن کشتی با شال هم می گویند، از سالهای بسیار دور به صورت یک کشتی سنتی در کشورهایی از جمله قرقیزستان ، ازبکستان، ایران ، لیتوانی ، قزاقستان و در آسیای میانه دارای ریشه می باشد .
این کشتی در سرزمین پهناور ایران در مناطقی از جمله استانهای خراسان ، گلستان ، مازندران و … از دیرباز دارای فعالیت می باشد و فعالیتهای بین المللی این ورزش از سال ۱۹۹۰ آغاز شده و قوانین مسابقات آن توسط آقایان بای آمان آرکین از قرقیزستان ، عبدالکریم سودی از ایران ، ناصر عزیزوف از ازبکستان و ویلتا کنتاتاس از لیتوانی تنظیم شد.
در سال ۱۹۹۵ اولین دوره مسابقات بین المللی آلیش با قوانین متحدالشکل در کشور قرقیزستان در دوبخش آقایان و بانوان برگزار شد و هم اکنون نیز ۳۹ کشور جهان دارای فدراسیون و انجمن رسمی و ۵۸ کشور جهان به صورت غیر رسمی در این رشته فعالیت دارند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *