خواسته بسیاری از مردم و شهروندان گیلانی:میدان شهرداری رشت ۹۱

شمال ما: هفته نامه توسعه شمال چاپ استان گیلان در شماره چهل و هشتم خود، مطلبی با عنوان نداشتن سرویس بهداشتی عمومی در میدان شهرداری رشت به قلم مژگان رعنایی در ارتباط با لزوم توجه جدی به فراهم کردن تاسیسات شهری و تاثیر آن در سلامت اجتماعی و روانی شهروندان منتشر کرده است.

 

نسبت به جمعیت مرکز استان گیلان اگر یک درصد از شهروندان در سطح شهر به سرویس بهداشتی نیاز پیدا کنند، چندین هزار نفر در هر لحظه نیاز به این امکانات دارند که در شرایط فعلی امکان دسترسی به سرویس بهداشتی در مرکز شهر وجود ندارد.
طبق مطالعات هر چند نفر ایرانی یک نفر نارسایی کلیوی و مستعد بیماری کلیوی و طبق آمار دارای بیماری دیابتی است بنابراین تاثیر فراهم نمودن تاسیسات شهری به سلامت اجتماعی روانی شهروندان کمک می کند که سرویس بهداشتی یک نمونه ساده است که تمامی دنیا به اهمیت آن اشاره کرده اند.
در کشورهای مختلف اتوبوس های از رده خارج را در جاده ها نصب و چاهک های فاضلاب برای آنها تعبیه کرده اند و از آن بعنوان دستشویی استفاده می کنند.
باید اشاره نماییم مدیر زیباسازان تهران برای احداث سرویس بهداشتی به صورت ثابت و پرتابل اقداماتی انجام دادند که قرار است پنج هزار چشمه سرویس بهداشتی در شهر احداث نمایند. نبود امکامات شهری باعث آشفتگی در شهر و موجب پرخاشگری و استرس مردم می گردد، نگه داشتن ادرار در مثانه می تواند سبب بروز بیماری کلیوی شود.
هم اکنون فقر وجود چنین فضاهایی در میدان شهرداری رشت احساس می شود و در نهایت بعضی از کسبه ها نیز با مشکلات ناشی از نبود این فضا دست و پنجه نرم می کنند.
بنابراین از شهردار رشت دکتر ثابت قدم که همواره توانمند به لحاظ توسعه این شهر نهایت تلاش، صبر و آرامش را مبذول داشتند کمال تقدیر و تشکر را می نماییم و خواهان احداث سرویس بهداشتی در بافت مرکزی شهر رشت هستیم.
شایان ذکر است این مهم خواسته بسیاری از مردم و شهروندان گیلانی است چرا که احداث چنین امکاناتی نقش مستقیمی بر سلامت کلی افراد جامعه ما خواهد داشت.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *