مظلومیت کشاورزان شمالی؛شالی15

زمين‌هاي کوچک کشاورزي بهره‌وري لازم را ندارد و این زمين‌ها بايد با حضور و مشارکت مردم در قالب تعاوني به مجموعه‌هاي بزرگ کشاورزي تبديل شود…

 

 

شمال ما: واردات برنج خارجی موجب می‌شود که به جای حمایت از برنجکاران گیلان و مازندران از برنجکاران هند و پاکستان حمایت شود.

به گزارش ایسنا- منطقه گیلان، به دلیل محدودیت منابع آب در کشور وزارت کشاورزی کشت و تولید برنج را به استان‌های گیلان و مازندارن اختصاص داده شده است.

سال گذشته علیرغم کم آبی‌های که در گیلان وجود داشت تولید برنج با همت کشاورزان گیلان و نظارت مستمر مدیران استان تولید برنج سفید در گیلان افزایش یافت اما در زمان فروش برنج بازار برنج داخلی از رونق افتاد و دولت برای جلوگیری از تضرر کشاورزان خرید تضمینی این محصول را در استان اجرا کرد.

حمایت از کشاورز هندی به جای حمایت از کشاورز گیلانی

تولید برنج در شالیزارها کاری طاقت‌فرسا است و کشاورزان با تمام دغدغه‌هایی که داشتند٬ توانستند محصول با کیفیتی را تولید کنند اما بسیاری از هموطنانمان به جای خرید برنج داخلی و حمایت از کشاورزان ایرانی از کشاورزان هندی و پاکستانی حمایت کردند و محصول آنها را خریدند.

متاسفانه با وجود انواع برنج خارجی در بازارهای داخلی نه تنها کشاورزان همواره دلهره دارند که با کم آبی مواجه نشوند بلکه امسال هم نگران هستند که همزمان با فروش محصولشان برنج‌های هندی وارد بازار شود و نتوانند سود مناسب از دسترنج خود را کسب کنند.

تغییرذائقه کودکان ایرانی به برنج های خارجی

البته تغییر ذائقه مردم و کودکان ایرانی نسبت به برنج داخلی از دیگر مخاطراتی است که کشور را تهدید می‌کند.

دکتر روحاني رییس جمهور ایران در سفر خود به گیلان با بيان اينکه زمين‌هاي کوچک کشاورزي بهره‌وري لازم را ندارد از برنامه‌ريزي دولت براي ايجاد مجتمع‌هاي کشاورزي چند هکتاري خبر داد و افزود: زمين‌هاي کوچک بايد با حضور و مشارکت مردم در قالب تعاوني به مجموعه‌هاي بزرگ کشاورزي تبديل شود.

وی افزود:در زمينه کشاورزي استان نيز مواردي از جمله تسطيح اراضي کشاورزي، مدرن کردن آبياري، به‌زراعي در بخش چاي و صنايع تبديلي، بايستي مورد توجه قرار بگيرد.

.

شالیزار13

.

تحول در تولید برنج کشور

روحانی ادامه داد: برنامه دیگر دولت یکپارچه‌سازی و تسطیح اراضی کشاورزی است. این کار شروع شده و در هر سال یعنی از سال ۹۴ تا پنج سال آینده طبق برنامه، به میزان ۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی را یکپارچه‌سازی و تسطیح خواهیم کرد.  ویافزود: اعتبارات این طرح برای ۱۰ هزار هکتار در هر سال پیش‌بینی شده تا تحولی در زمینه کشاورزی استان باشد.

حجتي وزیر جهادكشاورزي نیز در سفر به استان در سالجاری حل مشكلات كشاورزي گيلان را يكي از اولويت‌هاي وزارت جهادكشاورزي دانست.

وی اضافه کرد: براي حل مشكلات كشاورزي بايد ارزش افزوده محصولاتي نظير برنج، چاي و ابريشم افزايش يابد.

مهندس حجتي با بيان اينكه لازمه مكانيزه كردن كشت برنج در گيلان، اجراي طرح تجهيز و يكپارچه‌سازي اراضي است خاطرنشان كرد: بر اساس برنامه‌ريزي و پيش‌بيني‌ها 50 هزار هكتار اراضي شاليزاري گيلان در برنامه 5 ساله تجهيز و نوسازي مي‌شوند.

وزیر کشاورزی جلوگيري از واردات برنج را از سياست‌هاي دولت عنوان کرد

جلوگيري از واردات برنج خارجي در زمان درو و عرضه برنج توليد شاليكاران شمال كشور به بازارها را يكي ديگر از سياستهاي دولت براي رونق بازرگاني اين محصول استراتژيك دانست.

.

شالیزار 042

.

به گفته معاون وزیر واردات برنج ممنوع نیست

عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: 3 میلیون تن برنج درکشور به مصرف می‌رسد که حدود 2 میلیون تن آن در داخل و مابقی از محل واردات تامین می‌شود.

وی اظهار کرد: هم اکنون نیز واردات برنج ممنوع نیست و کماکان این محصول برحسب نیاز کشور وارد می‌شود.

بخشنده یکی از سیاست‌های کاهش واردات برنج را اعمال تعرفه سنگین عنوان کرد و گفت: برای کاهش واردات و کنترل بازار برنج تعرفه واردات 40 درصد در نظر گرفته شده در حالی که سال گذشته تعرفه واردات برنج 18 درصد بوده است.

کشور نسبت به واردات برنج تا اطلاع ثانوی بی‌نیاز است

عباس کشاورز معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی، از بی‌نیازی کشور نسبت به واردات برنج تا اطلاع ثانوی خبر داد و گفت: با توجه به اشباع بودن بازار از این محصول، نیاز به واردات نداریم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به تولید حدود یک میلیون و 850 هزار تنی برنج در سال گذشته و واردات آن بازار این محصول اشباع است و فعلا نیازی به واردات آن نداریم.

کشاورز تصریح کرد:با بیان این‌که با توجه به قرار داشتن در ابتدای فصل نشاء کاری و کشت برنج نمی‌توان برآورد دقیقی نسبت به تولید این محصول نسبت به سال جاری ارائه داد، تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از تولید و تنظیم بازار داخلی هر زمان که کشور نیاز داشته باشد مجوز واردات برنج را صادر می‌کند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *