لزوم حفظ میراث قدیمی‌ترین کارخانه چای ایران؛هوخ تیف ۰۱۱

شمال ما: «هوخ‌تیف» نام قدیمی‌ترین کارخانه چای و نماد طلای سبز گیلان است. حتی می‌توان این کارخانه چایسازی را نماد صنعت چای ایران نیز دانست. کارخانه چایسازی هوخ‌تیف قدیمی‌ترین کارخانه چای حال حاضر ایران است. نخستین کارخانه چای لاهیجان، کارخانه فجر بود که به بخش خصوصی واگذار شد و متاسفانه ۵ سال پیش تخریب شد اما هوخ‌تیف همچنان پابرجاست. بنای این کارخانه، در دوره پهلوی اول توسط یک شرکت آلمانی ساخته شد و وجه تسمیه نام قدیمی‌ترین کارخانه چای کشور نیز بر اساس نام شرکت مذکور بود و دهه‌ها چای آن به این نام معروف بود. بعد از انقلاب اسلامی نام کارخانه به نام شهید اسلامی تغییر یافت.
این کارخانه در دامنه کوهی در امتداد نخستین برگ‌های نورسته سبز چای، در دامنه کوه‌های لاهیجان ساخته شده است. جایی که کاشف السلطنه نخستین زمین‌های آزمایشی برای کشت برگ سبز چای را به کمک محمد ولی خان تنکابنی خریداری کرد.
تلاش برای ثبت میراثی
اول بار «محمد تقی‌پور احمد جکتاجی» در ماهنامه گیله وا، درباره اهمیت این ساختمان به لحاظ میراثی نوشت و از متولیان میراث فرهنگی خواست تا به ثبت میراثی و تغییر کاربری این کارخانه اقدام کنند.
او به خبرنگار همشهری در باره این درخواست می‌گوید: چند سال پیش، یک سرمایه گذار خارجی آفریقایی، احتمالا اهل زامبیا از استاندار وقت خواسته بود تا کارخانه را در اختیارش قرار دهد تا بتواند دوباره کارخانه را راه‌اندازی کند.
جکتاجی بر این باور است: اگر قرار است این بنا تغییر کاربری داده شود، بهتر است موزه شود و تکمیل‌کننده موزه چای کاشف السلطنه باشد. وی در این باره می‌گوید: به جز بنای این کارخانه که با معماری ویژه‌اش قابل توجه است ، دستگاه‌های این کارخانه نیز دارای قدمت تاریخی است.
پیشنهاد این محقق بر این اساس این بوده که بنای کارخانه به صورت موزه ماشین آلات چای و کتابخانه و مرکز اسناد و مدارک چای مورد بهره برداری قرار گیرد. او معتقد است در برخی کشورهای چای خیز نظیر هند، برای یکصدمین سال یک دستگاه مثلادستگاه مالش چای در یک کارخانه قدیمی جشن ۱۰۰ سالگی می‌گیرند. نمونه آن در شرکت دارجیلینگ اتفاق افتاده، ولی در گیلان ساختمان‌های قدیمی را پیش از آنکه به ۱۰۰ سالگی برسند از میان می‌برند یا چنان در نوسازی آنها افراط می‌شود که ارزش هنری و تاریخی آنها از بین می‌رود. متاسفانه کار‌شناسان میراث فرهنگی هنوز برای ثبت میراثی «هوخ‌تیف» اقدامی نکرده‌اند، اما خوشبختانه این کارخانه با تغییر کاربری آن از ابتدای امسال به عنوان «مرکز تحقیقات چای کشور» مورد استفاده قرار می‌گیرد.
معماری منحصر به‌فرد هوخ‌تیف و تاریخ ساخت
ویژگی‌های بنای ۴ طبقه هوخ‌تیف با معماری منحصر‌به‌فردش قابل توجه است. معماری این بنا به گونه‌ای است که اگر بازدیدکنندگان از بیرون به آن بنگرند، فقط ۳ طبقه را می‌بینند. بنا در دامنه کوه طوری طراحی شده که طبقه دوم بتواند وزن سنگین دستگاه‌های چای خشک کنی را تحمل کند. در حالی که عمارت هوخ‌تیف چند طبقه دارای پنجره و شیشه‌های زیادی است که به منظور هواکشی در زمان خشک کردن چای تعبیه شده بود.  «رضا آزادی»، مدیر مرکز تحقیقات چای کشور درباره قدمت این ساختمان می‌گوید: این ساختمان در سال ۱۳۱۴ شمسی توسط شرکت آلمانی هوخ‌تیف ساخته شد. ماشین‌های چای خشک کنی این کارخانه نیز منحصر به‌فرد است؛ این ماشین‌های سنگین، مربوط به دوره پیش از جنگ جهانی دوم است.
خوشبختانه سازمان چای با احیای بنایی که ۱۵ سال بدون استفاده بود و بازسازی بسیاری از دستگاه‌ها، این کارخانه را به مرکز تحقیقات چای تبدیل کرد.
مدیر فعلی کارخانه شهید اسلامی یا‌‌ همان هوخ‌تیف تصریح می‌کند: بازسازی از سال گذشته آغاز شده و از ابتدای سال جاری بنای هوخ‌تیف به بهره برداری رسیده است. حالا تعداد زیادی از دستگاه‌های استحصال چای در هوخ‌تیف بهسازی شده است و آنهایی که قابل تعمیر نبوده قرار است در بخش نمایشگاهی کارخانه در معرض دید عموم قرار گیرد.

 

تجاری سازی محصولات جدید چای
آزادی از تحقیق برای تولید محصولات جدید خبر می‌دهد و می‌افزاید: در مرکز تحقیقات چای، پژوهش‌های نوینی در تولید محصولات جدید صورت گرفته و اینک برخی محصولات جدید از چای نیز در این حوزه تجاری سازی شده است.
«علی حیدری» مسئول مالی کارخانه شهید اسلامی نیز درباره معماری منحصر به فرد این کارخانه می‌گوید: نمای ساختمان آجری و بخشی از دیوار‌ها از داخل سنگ چین شده است. سقف طبقات حالت مدور بوده و معماری و گچ بری‌های خاصی داشته که متاسفانه در دوران رکود و تعطیلی کارخانه از بین رفته است.
وی به ویژگی دیگری از کارخانه هوخ‌تیف اشاره می‌کند و می‌گوید: اکثر کارخانه‌های چای، ماشین‌های خود را در طبقه همکف جانمایی می‌کنند ولی هوخ‌تیف ماشین‌ها را در طبقه دوم و دقیقا کف زمین جاسازی کرده بود، زیرا بخشی از کارخانه به کوه حایل شده است. حالا چرخ‌های هوخ‌تیف پس از ۱۵ سال، دوباره به راه افتاده است. این کارخانه همراستا با پل خشتی لاهیجان و در امتداد مسیر « موزه پدر چای ایران،کاشف‌السلطنه »، تله کابین و شیطان کوه است.
حالا که قدیمی‌ترین کارخانه چای ایران، مرکز تحقیقات چای کشور شده است؛ بهتر است برای ثبت میراثی آن هم اقدام شود تا سرنوشت تاسف بار کارخانه فجر دامان آن را نگیرد. کارخانه‌ای که می‌توانست نخستین نشانه‌های صنعت چای کشور در لاهیجان باشد و با گذر زمان به یک مرکز گردشگری تبدیل شود و به جاذبه عروس شهرهای گیلان بیفزاید.

 

منبع: همشهری؛ مهری شیرمحمدی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *