گفتگو با بانوی گیلانی راننده اتوبوس،



زهره عرفانیان 011

شمال ما: بانوان ایرانی با استعدادی که دارند به حق توانسته‌اند اثبات کنند که از پس هر کاری بر می‌آیند.

زنان در ایران اسلامی امروزه جوهر وجودیشان را در فعالیت‌های اجتماعی،اقتصادی و حتی سیاسی نشان داده‌اند، تا جایی که گاهی با ایجاد اشتغال، مردان را به کار گرفته‌اند و بی ادعا خودشان را در موفقیت‌های مملکت سهیم می‌دانند.

در ادامه گفت‌وگویی داریم با خانم زهره عرفانیان، بانویی که به حق توانسته اثبات کند که بانوان ایرانی به دلیل استعدادی که دارند از پس هر کاری بر می‌آیند.

زهره عرفانیان فارغ التحصیل مقطع لیسانس رشته الهیات است و مدتی هم به عنوان دبیر تدریس کرد،دو فرزند دختر دارد که یکی دارای مدرک دکتری بیومکانیک و یکی کارشناسی ارشد عمران می‌باشد و همسرش هم شغل آزاد دارد.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه اقدام به گرفتن گواهینامه پایه یک کرده است،اظهار کرد: حدود 10 سالی است که گواهینامه پایه یک گرفتم و گرفتن پایه یک هم از یک شوخی با همسرم نشات می‌گیرد که ایشان می‌گفتند خانم‌ها که نمی‌توانند به راحتی گواهینامه پایه یک بگیرند، من گفتم من می‌توانم و خلاصه هم موفق شدم؛ خودم اتوبوس ندارم و به دلیل علاقه  ای که دارم با دیگر رانندگان کار می کنم که البته تعجب مردم را در پی دارد که بسیار جالب است.

این راننده اتوبوس گفت: به طور جدی 2 سالی است که با اتوبوس رانندگی را آغاز کرده ام و چون دخترم و همسرش ساکن اصفهان هستند بیشتر به علت دیدن دخترم خط شمال – اصفهان و همچنین لنگرود به تهران کار می کنم.

عرفانیان در خصوص بروز مشکلات فنی گفت: از آنجایی که اتوبوس‌ها تک راننده نیستند خدارو شکر تاکنون کسانی که بعنوان راننده دیگر حضور داشتند همه فنی کار بودند و به کمک این دوستان مشکلات برطرف می‌شد.

وی درخصوص برخورد مردم بیان کرد: یک بار که به عنوان راننده نشستم یک خانم سن بالایی جیغ و داد کرد که این ما را به کشتن می دهد،از آن پس همیشه سعی می کنم که بعنوان راننده دوم بنشینم؛ اغلب مسافران از این استقبال می کنند و از من سوال می کنند که چگونه می توانند گواهینامه پایه یک بگیرند.

عرفانیان درخصوص مدیریت داخل و خارج خانه افزود: از بابت پخت و پز خیالم به سبب وجود دخترم راحت است بعضی وقت ها هم غذا را آماده می کنم و می‌روم؛ مشوق اصلی من در کارم همسر و فرزندانم هستند و با حمایت‌های آنان توانستم تا این حد در این کار موفق باشم.

این بانوی راننده اتوبوس ادامه داد: وقتی 10 سال پیش برای گرفتن گواهینامه مراجعه کردم اوایل پذیرش این موضوع که خانمی برای اخذ گواهی پایه 1 مراجعه کند برای مسئولین عجیب و باور نکردنی بود اما الحمدالله الان این فرهنگ به خوبی جا افتاده است و حتی در مسیر سفرهایم یک سرهنگ محترمی هستند که همیشه تحسینم می‌کنند.

وی اضافه کرد: حداکثر سرعت مجاز برای اتوبوس 110 کیلومتر بر ساعت است، یادم است اوایل که با راننده‌ای همکاری می‌کردم وقتی اولین بار پشت فرمان نشستم و با سرعت مجاز در حال رانندگی بودم که این سرعت از نظر ایشان زیاد بنظر می‌رسید و می‌گفت خانم را چه به رانندگی، برو به قرمه‌سبزی پختنت برس؛ به‌هرحال بعضی می‌پذیرند و بعضی نمی‌پذیرند و دیدگاه‌ها متفاوت است البته از آن دسته از همکارانی که ما را می‌پذیرند تشکر می‌کنم و از افرادی هم که برخورد بدی دارند اصلا ناراحت نمی‌شوم.

عرفانیان با اشاره به خاطره‌ای یادآور شد: یک روز صبح از اصفهان حرکت کردم و به تونل منجیل رسیده بودم که یک پرشیا وقتی دید راننده خانم پشت فرمان نشسته شروع به اذیت کردن کرد از تونل که بیرون آمدیم سریع بدون اصلاح مسیر به محض اینکه اتوبوس را رد کرد زود پیچید جلوی اتوبوس و منم سریع از ترمز اضطراری استفاده کردم، اما باز برخورد صورت گرفت و من مقصر شدم و جریمه هم به پای خودم بود.

وی با بیان اینکه رانندگی اگرچه شغل شیرینی است اما سختی خودش را دارد، گفت: مسافت‌هایی را طی می‌کنم وقتی به ترمینال مقصد می‌رسیم اما هنوز استراحتگاهی برای راننده خانم در ترمینال وجود ندارد؛ دیگر مشکلی که وجود دارد بیمه است که ماهیانه 110 هزار تومان پرداخت می‌کنیم در حالیکه جزء مشاغل سخت محسوب نمی‌شود در صورتیکه اگر رانندگی مداوم باشد تکان‌های مداوم باعث ایجاد فاصله بین ستون‌ فقرات می‌شود و در سایر کشورها رانندگی نیز جزء مشاغل سخت محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، تفکیک جنسیت تا جایی که دین و ارزش‌های اسلامی آن را مورد تاکید قرار داده‌اند، معترضی ندارد، اما آنجا که این تفکیک به سطح تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌گیرنده‌ها رسیده و حتی در اظهارنظرها مردان را به زنان ترجیح می‌دهند و حضور زنان را که طی سال‌های انقلاب و دفاع مقدس و سازندگی، دوشادوش مردان برای اعتلای نظام اسلامی، تلاش کرده‌اند و حتی در برخی مواقع از مردان هم پیشی گرفته‌اند، اعتراض‌ها را بر می‌انگیزد، لذا نگاه باورمند به زنان و توانایی‌های آنان در جامعه‌ای که تاثیرگذاری این قشر از جامعه در عمل اثبات شده است، باید نهادینه شود.

 

منبع: ایسنا- منطقه گیلان


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *