لزوم توجه ویژه برای ایمن‌سازی مدارس؛بخاری نفتی ۰۱۱

با تخصیص بودجه از سوی مجلس شورای اسلامی، سازمان نوسازی و تجهیز مدارس مکلف شد که برای ایمن‌سازی کلاس‌های درس تمامی بخاری‌های نفتی و چکه‌ای را جمع‌آوری کند…

 

شمال ما: آتش‌سوزی در مدرسه انقلاب روستای شین‌آباد  آذربایجان غربی در آذر سال ۹۱ هنوز از اذهان مردم پاک نشده است. درد و رنج دختران بیگناه این مدرسه همچنان ادامه دارد و با وجود وعده‌های متعدد برای درمان کودکان در آتش سوخته، هنوز روند بهبود آنها به پایان نرسیده است. حادثه آتش‌سوزی در مدارس فقط در شین‌آباد رخ نداده بلکه سال‌ها پیش گیلانیان نیز از حادثه مشابهی خاطره‌ای تلخ در ذهن دارند. آتش‌سوزی مدرسه‌ای در شفت در سال ۷۶ و فداکاری‌های معلم فقید، زنده‌یاد «حسن امیدزاده» برای نجات دانش‌آموزانش هنوز در ذهن بسیاری از مردم استان باقی مانده است. اتفاقی که یادآور نبود سیستم‌های گرمایشی استاندارد در مدارس سراسر کشور و البته گیلان است.
اگرچه با وجود چنین خطری از سال‌های دور، پس از رخ دادن فاجعه آتش‌سوزی در مدرسه شفت، تصمیمی برای استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی گرفته نشد. با وجود به صدا درآمدن چنین زنگ خطری برای مسئولان، تلاشی جدی در این راستا صورت نگرفته است، اما بالاخره در سال ۹۱ و پس از فاجعه شین‌آباد و ابعاد گسترده آن، بالاخره استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی در دستور کار قرار گرفت.
توجه ویژه برای ایمن‌سازی مدارس
با تخصیص بودجه از سوی مجلس شورای اسلامی، سازمان نوسازی و تجهیز مدارس مکلف شد که برای ایمن‌سازی کلاس‌های درس تمامی بخاری‌های نفتی و چکه‌ای را جمع‌آوری کند. به دنبال این قانون، در سال‌های ۹۱ و ۹۲، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی ۶۰ هزار کلاس درس در کشور استاندارد شد. در سال جاری نیز بنا بر گفته‌های «مرتضی رئیسی» رئیس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور ۴۲۰ میلیارد تومان برای استاندارد سازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و تامین تجهیزات جایگزین در مدارس مصوب شده است. بر این اساس امسال ۴۰ هزار کلاس درس در مناطق سردسیر کشور و مناطق روستایی که نظارت کمتری بر آنها وجود دارد، به سیستم‌های گرمایشی ایمن مجهز خواهند شد.
با گذشت ۳ سال از چنین تصمیمی، بنا بر گفته‌های رئیس سازمان فوق، استانداردسازی مدارس به سیستم‌های گرمایشی در حال حاضر از اولویت‌های این سازمان است. از آنجا که از بخاری‌ها در این فصل در مدارس بسیاری از شهرها و استان‌ها استفاده می‌شود، استان‌ها بنا بر اقدامات انجام شده رده‌بندی‌های متفاوتی دارند.
بنا بر آخرین آماری که از سوی سازمان نوسازی کشور اعلام شده، گیلان یکی از استان‌هایی است که با داشتن بیش از ۵ هزار کلاس درس نیازمند استانداردسازی است و در رده هفتم کشوری قرار دارد. پیش از گیلان، خراسان رضوی، اصفهان، فارس، کرمان، مازندران و آذربایجان شرقی قرار دارند.این آمار بر اساس وسعت استان، تعداد مدارس و کلاس‌ها سنجیده می‌شود.
مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس گیلان در گفت‌وگو با همشهری از مشکلاتی می‌گوید که در آمارها و بررسی‌ها اشاره‌ای به آنها نمی‌شود. «علی اوسط اکبری مقدم» تاکید می‌کند: وجود روستاهای متعدد در گیلان و صعب‌العبور بودن برخی راه‌های کوهستانی، خدمات‌رسانی به مدارس را مشکل کرده است. در بیشتر روستا‌های کوهستانی از بخاری‌های نفتی برای گرم کردن محیط استفاده می‌شود تا سرمای سخت کوهستان به فضای گرمابخشی برای دانش آموزان تبدیل شود.
با وجود چنین مدارسی و همچنین رویکرد سازمان تجهیز و نوسازی مدارس کشور به نظر می‌رسد که مدارس گیلان علاوه بر این‌که در مناطق شهری به استانداردسازی نیازمندند، بلکه فضاهای آموزشی در روستا‌ها که گاهی در میان توده‌های برف سخت کوهستانی گرفتار می‌شوند نیز به توجه بیشتری برای استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی نیاز دارند.

 

حذف بخاری‌های نفتی و گازی مدارس تا سال ۹۶
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گیلان از وجود هزار و ۸۰۰ بخاری نفتی در ‌هزار و ۲۶۰ کلاس درس در استان خبر داد.
اکبری مقدم با اشاره به لزوم استانداردسازی سیستم گرمایشی تمام مدارس تا نیمه نخست سال ۹۶ در گیلان می‌گوید: بر اساس قوانین فعلی، بخاری برای ایجاد گرما در مدارس استان باید تا سال ۹۶ از مدارس تمام کشور حذف ‌شود؛ آموزش و پرورش گیلان نیز در این خصوص باید به وظایف خود عمل کند.
با وجود اقداماتی که از سوی سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور در استان‌ها صورت گرفته، رئیس این سازمان هنوز از وجود ۱۰۰هزار بخاری غیراستاندارد در مدارس سراسر کشور خبر می‌دهد. «مرتضی رئیسی» به تازگی اعلام کرده که در صورت تأمین ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار همه کلاس‌های درس سراسر کشور به سامانه‌های گرمایشی استاندارد مجهز می‌شوند.
رسیدن به وضعیتی که در آن کلاس‌های درس سراسر کشور و از جمله استان گیلان به سیستم‌های گرمایشی استاندارد مجهز شوند، رویایی دست‌نیافتنی نیست و بی‌شک تحقق این رویا به اولویت بخشی و تامین اعتبارات وابسته است؛ اعتباراتی که مسئولان باید در تحقق آن بکوشند.
اگر چه حفظ ایمنی و سلامت دانش آموزان این مرز و بوم در مدارس بعد از سال‌ها به تازگی در اندیشه مدیران کشور قرار گرفته است و رسیدن به این اندیشه با از سر گذراندن تجربه تلخ حادثه شین آباد و از دست رفتن جان «حسن امیدزاده» معلم فداکار گیلانی به دست آمده است؛ اما تحقق این رویا می‌تواند مانع از حوادث احتمالی دیگری باشد که سایه تهدید آن‌ها بر سر فرزندان بیگناه کشور سنگینی می‌کند.

 

منبع: همشهری؛ ترنج فرهادی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *