مریم حقیقی خمامی:جنگل 011

شمال ما: یکی از اثرات زیست‌محیطی جنگل جذب آلودگی و گردوغبار موجود در هوا است  و هر هکتار جنگل می‌تواند ۶۸ تن گردوغبار که توسط باد حامل ذرات حمل می‌شود را جذب و رسوب کند.

مریم حقیقی خمامی، عضو هیات علمی پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه جنگل از جمله منابع ارزشمندیاست که صرف نظر از جنبه اقتصادی آن از لحاظ اکولوژیکی و زیست‌محیطی نیز نقش حساسی در کشور دارد، اظهار کرد: جنگل‌ها به عنوان اکوسیستمی پویا جایگاه مهمی در تامین رفاه، آسایش و سعادتمندی جوامع بشری دارند.

وی کیفیت و کمیت پوشش گیاهی را شاخص توسعه‌یافتگی و تعادل آب و هوا دانست و افزود: این منابع از آن جهت بیشتر اهمیت دارند که برخلاف سایر منابع که غیر قابل تجدیدند، چنانچه به روش اصولی و علمی و با رعایت همه جوانب بهره‌برداری شوند، همیشه در اختیار انسان و برطرف‌کننده نیازهای او خواهند بود.

عضو هیات علمی پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی با بیان اینکه وجود ارزش‌های متعدد و متنوع اقتصادی و زیست محیطی در پیکره این منابع ارزشمند الهی، تکیه‌گاه مطمئن و استواری برای تداوم و ارتقای زیست جانوران به ویژه انسان و متضمن شکوفایی حیات جوامع بشری و توسعه پایدار است، تصریح کرد: متاسفانه همه ساله سطوح بسیار زیادی از جنگل‌های دنیا بر اثر عوامل متعدد از جمله بهره‌برداری غیر اصولی و مفرط منهدم می‌شود. در میان علل و عوامل امحاء و نابودی جنگل‌ها، ناآگاهی از خواص و ارزش‌های زیست‌محیطی این منابع نیز به سهم خود تاثیرات زیانباری داشته و دارد.

وی به کارکردهای بی‌نظیر اراضی جنگلی اشاره کرد و گفت: از جمله این کارکردها می‌توان به ریشه دواندن گیاهان، درختان و فعالیت میکروارگانیسم‌های موجود اشاره در درخت اشاره کرد که قادر به ذخیره‌سازی ۵۰۰ تا ۲ هزار مترمکعب آب در هکتار می‌باشد.

حقیقی با بیان اینکه پوشش گیاهی نقش انکارناپذیری در جلوگیری از فرسایش خاک و جاری شدن سیلاب و کاهش اثرات مخرب آن دارد، خاطرنشان کرد: پوشش گیاهی درختان به دلیل حفاظت از خاک، قدرت نگهداری و جذب نزولات و کاهش سرعت سقوط برف و باران بر زمین را سبب می‌شود.

عضو هیات علمی پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی توان نفوذپذیری خاک جنگل را ۴۰ برابر بیشتر از خاک غیر جنگل دانست و عنوان کرد: پوشش گیاهی به ویژه درختان در کاهش آلودگی هوای ناشی از سوخت واحدهای صنعتی، خودروها و مناطق مسکونی تاثیر به سزایی دارند.

وی ادامه داد: مصرف بیش از حد سوخت‌های فسیلی باعث افزایش تولید دی‌اکسیدکربن و افزایش ۳۱ درصدی غلظت این گاز در اتمسفر از سال ۱۷۵۰ تاکنون، شده و پیش‌بینی می‌شود در ۱۰۰ سال آینده افزایش چشمگیری داشته باشد که منجر به افزایش دمای کره زمین و به دنبال آن اختلال در محیط زیست انسانی خواهد شد. جنگل‌ها از مصرف‌کنندگان عمده دی‌اکسیدکربن هستند؛ بطوریکه درختان موجود در روی زمین در فصل‌های رویشی روزانه ۳٫۱ تن مونواکسیدکربن و ۴ تندی‌اکسیدکربن را از اتمسفر جذب می کنند لذا کاهش سطح جنگل منجر به افزایش تولید دی‌اکسیدکربن در جو خواهد شد.

حقیقی با اشاره به گزارشات بانک جهانی، یادآور شد: جنگل‌زدایی به تنهایی عامل تولید ۲۰ درصد مجموع گازهای گلخانه‌ای دنیاست که این گازها موجب افزایش گرمایش جهانی می‌شوند. ضمن اینکه  جنگل منبع اصلی تامین اکسیژن کره زمین می‌باشد، بطوری که هر هکتار جنگل به طور متوسط توانایی تولید اکسیژن ۱۰ نفر را دارد.

عضو هیات علمی پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی یکی دیگر از اثرات زیست محیطی جنگل را جذب آلودگی و گردوغبار موجود در هوا دانست و تصریح کرد: هر هکتار جنگل می‌تواند  ۶۸ تن گردوغبار که توسط باد حامل ذرات حمل می‌شود را جذب و رسوب کند.

وی با بیان اینکه جنگل‌ها می‌تواند علاوه بر گردوغبار مقدار زیادی از باکتری و میکروب‌های معلق را حذف کنند، ادامه داد: مقدار باکتری های موجود در جنگل به مراتب کمتر از مناطق غیر جنگلی است و حتی بعضی از درختان مثل گردو، کاج، افرا، زبان گنجشک، داغداغان و… موادی از خود پخش می‌کنند که باعث از بین رفتن بسیاری از باکتری‌ها و قارچ‌ها و حشرات می‌شود. درختان همچنین از طریق تنفس، سرب موجود در هوا را که از منابع اصلی آلودگی هواست جذب و حذف می‌کنند.

حقیقی جنگل را پناهگاه و مامن حیات وحش دانست و اضافه کرد: جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به خاک و کاهش رطوبت آن، جلوگیری از بروز سیل و طغیان رودخانه‌ها، جلوگیری از فرسایش خاک، زیباسازی محیط و ایجاد جاذبه بصری، کاهش اثرات ویرانگر طوفان‌ها و بادهای شدید، افزایش عمر مفید مخازن آبی و سدها از طریق کاهش رسوب و نقش مهم در تفریح و گردشگری و تمدد اعصاب انسان از دیگر اثرات سودمند زیست‌محیطی جنگل‌هاست.

عضو هیات علمی پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی با اشاره به منابع طبیعی موجود در استان، تصریح کرد: در استان گیلان منابع طبیعی شامل اراضی ملی، جنگل‌ها، مراتع، اراضی ساحلی، اراضی مستحدث و اراضی موات می‌باشد که مساحت آنها به ترتیب ۸۰۸ هزار و ۱۱۲ هکتار، ۵۶۴ هزار و ۷۱۲ هکتارع ۲۶۷ هزار و ۳۱۱ هکتار، ۴ هزار و ۵۸۹ هکتار، یک هزار و ۶۴۵ هکتار و ۹۷ هزار و ۸۶۴ هکتار می‌باشد.

وی وسعت جنگل‌های شمال کشور که به جنگل‌های ناحیه رویشی هیرکانی شهرت دارد را یک میلیون و ۵۴۰ هزار و ۵۵۰ هکتار دانست و گفت: این جنگل‌ها در نیمرخ شمالی البرز از آستارا در غرب تا گلی‌داغی در شرق به طول تقریبی  ۸۰۰ کیلومتر و عرض۲۰  تا ۷۰  کیلومتر را پوشش می‌دهد.

حقیقی با بیان اینکه ۷۸ درصد جنگل‌های شمال جزو جنگل‌های تولیدی و ۱۲درصد حفاظتی است، خاطرنشان کرد: استان گیلان با وسعت یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۱۰۰ هکتار در مجموع شامل ۵۲ حوزه آبخیز کوچک و بزرگ است که از این سطح، ۵۶۵ هزار هکتار پوشیده از جنگل است. این جنگل‌ها به لحظ موجودی سرپا غنی‌تر از جنگل‌های دو استان دیگر شمالی هستند.

عضو هیات علمی پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی با اشاره به رطوبت بالای اقلیم گیلان و وجود راشستان‌های انبوه، خاطرنشان کرد: امروزه طرح‌های جنگلداری به عنوان برنامه مدیریتی جنگل‌ها در سطح ۱۴۴ هزار هکتار توسط مجریان طرح در حال انجام است.

وی مساحت مراتع استان را حدود ۲۶۷ هزار و ۳۱۱ هکتار دانست که دارای غنای گونه‌ای فراوانی است و تاکید کرد: مراتع نقش مهمی را در دامداری استان ایفا می‌کنند. مراتع ییلاقی استان عمدتا از ارتفاع هزار و ۵۰۰ متر از سطح دریا شروع و به بالاترین ارتفاع در حدود ۳ هزار و ۱۰۰ متر ختم می‌شوند. مراتع قشلاقی نیز عموما در حوزه شهرستان‌های رودبار، منجیل و لوشان در طبقات ارتفاعی ۹۰۰ تا هزار و ۳۰۰ متر واقع شده‌اند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *