قوانینی که معطل مانده اند؛ابراهیم برفچالانی
ساحل 54

شمال ما: سالها است که ابناء بشر بدون توجه به میراث همنوعان خود در حق بهره برداری از طبیعت این موهبت الهی به حقوق ایشان تجاوز نموده و قبح و زشتی این تجاوز به حدی رنگ باخته که متجاوزین این میراث را ، حق مطلقه خود می دانند و کسی را یارای مقابله با ایشان نیست .

فاجعه تا آنجا پیش می رود که علیرغم تصویب قوانین لازم الاجرا توسط مجلس نیز قوای عمومی و دولتی توان مقابله با متجاوزان و مجرمان را ندارند و سالهاست که این قوانین معطل مانده است .

یکی از مصادیق موضوع مطروحه ساحل دریاست که در تمام کنوانسیون های بین المللی به عنوان میراث مشترک بشری شناخته شده و در قوانین موضوعه کشورمان از جمله قانون اراضی مستحدث و ساحلی به صراحت به این حق اشاره شده است و به عنوان مثال حریم دریای خزر را ۶۰ متر از اخرین نقطه پیشرفتگی اب تعیین نموده است .

به عبارتی دیگر و به زبان ساده تر هرگونه ساخت و ساز و صدور پروانه و مجوز از هرگونه نهاد عمومی و دولتی در حریم دریا ممنوع و باطل و مصداق تجاوز آشکار به میراث مشترک بشر می باشد لیکن علیرغم وجود قوانین موضوعه هر روز بیش از پیش شاهد تجاوز افراد سودجو و ساخت و ساز غیرمجاز در حریم ساحل هستیم و علیرغم تاکیدات دولت مبنی بر رفع تجاوز از حریم ساحل مع الاسف هیچ کس را یارای مقابله با متجاوزان نیست.

نمونه بارز آن سواحل زیبای بندرانزلی که سالها است مردم و شهروندان از دسترسی آزاد به آن محرومند و حتی به جهت ساخت و ساز غیرمجاز قادر به تماشا و دیدن ساحل از کنار خیابان اطباء و پاسداران نمی باشند .

به راستی عزمی برای کوتاه کردن دست متجاوزان وجود ندارد، متولی این امر کیست شورای شهر، شهرداری قوه قضاییه یا سازمان های دیگر؟

 

منبع: ماهنامه پیام انزلی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *