این جاده سازی مقدمه ویلاسازی است؟زمین خواری ۵۶

شمال ما: هجوم ویلاسازها به استان های شمالی کشور با از بین بردن مناطق بکر جنگلی و مراتع باعث از بین رفتن بخش زیادی از این مناطق می شود. بعد از انتشار اخبار مربوط به گردنه حیران این بار گزارش هایی از هجوم ویلاسازان به سایر مناطق ییلاقی گیلان به گوش می رسد. خبرها حاکی از آن است که گردنه های اسالم به خلخال که جز زیباترین مناطق گردشگری این استان هستند در سالهای اخیر به شدت متاثر از این پدیده بوده اند. با شدت گرفتن ساخت و سازهای غیرمتناسب با بافت سنتی این مناطق شاهد احداث جاده هایی در دل مراتع کشور هستیم.

این در حالیست که بعد از هفدهم اسفند ماه سال گذشته و بیانات مقام معظم رهبری در مورد پدیده کوه خواری و جنگل خواری انتظار می رود مدیران این حوزه با حساسیت بیشتری به این مقوله بپردازند. اما آنچه هم اکنون شاهد آن هستیم نشان می دهد زمین های مرتعی به واسطه خرید و فروش به مالکیت غیربومیان در می آید. با هجوم این ویلاسازان به این مناطق جاده های خاکی روستایی تعریض و آسفالت می شود که این پدیده باعث می شود تقاضا برای بهبود وضعیت راه های دسترسی به این مناطق بیشتر شود و از طرفی با بهبود وضعیت راه ها امکان تصرف و تغییر کاربری سایر مناطق مجاور این راه ها بوجود می آید.
نکته قابل توجه در مورد چنین پرونده هایی این است که عملیات احداث راه های دسترسی و همینطور تعریض و آسفالت این راه ها در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی و با دخالت برخی نمایندگان مجلس بیشتر و تسریع می شود.
گزارش ها حاکی از آن است که عملیات تعریض و آسفالت ییلاق کرمدول از توابع اسالم چند روزی است آغاز شده است که این عملیات می تواند منجر به تصرف و تخریب مراتع اطراف این جاده شود. تصاویر موجود نشان می دهد هم اکنون بخش زیادی از این مراتع در معرض ساخت و ساز ناسازگار با منطقه قرار گرفته است.
.
این جاده سازی مقدمه ویلاسازی است؟+ تصاویر
.
این جاده سازی مقدمه ویلاسازی است؟+ تصاویر
.
این جاده سازی مقدمه ویلاسازی است؟+ تصاویر
.
این جاده سازی مقدمه ویلاسازی است؟+ تصاویر
.
اما سوال اساسی اینجاست که مسئولیت احداث و بازسازی این راه ها در مناطق جنگلی و مرتعی به عهده کدام نهاد و یا سازمان است؟ آیا این عملیات دارای مجوزهای لازم از سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری هست و اینکه طبق قوانین بازسازی و آسفالت چنین راه هایی در این مناطق امکان پذیر است؟
منبع: زیست بوم؛ نسیم محمدی

کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *