علی رغم تاکید مقامات عالی بر مبارزه با تغییر کاربری؛بهروز مهدیزاده
تغیر کاربری 056

به نظر می رسد با وجود همه حرف ها از لزوم سختگیری در برابر این پدیده، آنقدر این موضوع ریشه دوانده که ظاهرا کسی توان مقابله با آن را ندارد. وقتی کسی به راحتی این ادعا را می کند که زمین­های منابع طبیعی را راحت گرفته و می خواهد به یک مکان گردشگری تبدیل کند و…

 

 

شمال ما: تغییر کاربری نفس شالیزارهای رودسر را گرفته است. با وجود اینکه بعضی از مسئولین با شدت هرچه تمام تر با همکاری قوه قضاییه در مقابل هرگونه تغییر کاربری ایستاده اند، اما باز تعداد زیادی از زمین های کشاورزی در شهرستان های گیلان به ویژه رودسر برای تغیر کاربری فروخته می شود. این روزها بازار خرید و فروش زمین های کشاورزی در برخی از مناطق روستایی رودسر داغ است. از روستای لله رود رودسر که به عنوان منطقه توریستی شناخته شده تا باغات سیاهکلرود و اراضی ساحلی همه خریدارانی پر و پاقرص از تهران و شهرهای دیگر ایران دارند.

سیروس.ع یکی از کشاورزانی است که در روستای لله رود واقع در قلب رودسر زندگی می کند. حدود بیست سال برنج کاری کرده و دارای یک هکتار باغ کیوی است، چند روزی است که زمینش را قطعه بندی کرده و حدود چهارهزارمترش را به یک تهرانی فروخت. وقتی از سیروس دلیل اینکار را می پرسم، با نگاهی افتاده به زمین می گوید:«دیگر از کار کشاورزی خسته شده ام، درآمدی برای من ندارد. دو پسر دارم که احتیاج به کار و مسکن دارند. مجبور هستم زمین­هایم را بفروشم. درآمدش خیلی بهتر از کشاورزی است.» کسی که بیش از بیست سال برنج کاری کرده، اینک عطای کشاورزی را به لقایش بخشیده و زمین­هایش را یک به یک دارد می­فروشد به امید آن که روزی هم وضع خود و هم وضعیت فرزندانش بهتر شود. از سویی دیگر گیلان علی رغم داشتن زمین­های بسیار حاصلخیز، هر روز دارد اراضی خود را از دست می دهد. اراضی که کوچکتر و کوچکتر می شوند و درنهایت به ویلا و قلیان سرا تبدیل خواهند شد. سال­هاست که همه مسئولین و حتی فعالین محیط زیست و همه دلباختگان به طبیعت و کشاورزی گیلان هشدار داده اند که اگر این روند ادامه یابد گیلان هم به مازندران تبدیل می شود. تغییر کاربری معظل بزرگ گیلان است. علی رغم تأکید مسئولان بر مبارزه با این پدیده، ولی به قول م.ع که صاحب یک بنگاه بزرگ املاک در یکی از روستاهای توریستی گیلان در نزدیکی رشت است، هیچ زمینی وجود ندارد که نتوان مجوز تغییر کاربری برای آن گرفت. به گفته این دلال زمین که از قضا خودش صاحب چندین هکتار زمین در همان روستا است، هر چیزی یک راه حل دارد. درست است که مسئولان گفته اند مجوز نمی دهیم ولی تا همین امروز من برای چند زمین کشاورزی مجوز تغییر کاربری برای طرح گردشگری گرفتم. در روستای لله رود از توابع رودسر که رد می شوی، دو طرف جاده شالیزارهای تسطیح شده چشم نوازی می کرد. امکان نداشت از این جاده عبور کنی، لحظاتی برای لذت بردن از زیبایی های طبیعی این روستا ماشینت را کنار جاده پارک نکنی. زیبایی که روز به روز جای خود را به زشتی و بی قوارگی ساختمان­های نامتناسب و نامتجانس با بافت آن روستا می­دهد. دیگر خبری از تماشای سبزی مزارع در جاده های گیلان نیست. دو طرف جاده پر شده از ویلا و رستوران های بی نهایت زشت. خانه ها و ویلاهایی که هیچ تناسب معماری با هویت روستایی ندارند. بدتر از همه به جای ساختن ویلاهای یک طبقه همه آپارتمان هایی سربرآوردند که در زیر همه آنها چندین باب مغازه تعبیه شده است. فکرش را بکنید وقتی از داخل یک روستا گذر می کنی به جای دیدن باغ و زمین کشاورزی تا چشم کار می کند مثل زندگی شهرنشینی آپارتمان های دوطبقه تا سه طبقه با مغازه های بی در و پیکر می بینی.

.

تغیر کاربری 055

.

 

مسئولان خوشحال اند که مقام معظم رهبری نسبت به جلوگیری این روند هشدار داده و گفته باید با این پدیده مبارزه کرد. اما چیزی که بسیار واضح است فقدان مقاومت و انگیزه مبارزه با پدیده تغییر کاربری و زمین خواری در بین بعضی دیگر از مسئولین استان مخصوصا در بین مدیران میانی و محلی است. وقتی یک زمین دار به راحتی این باور را دارد که هر زمینی را می تواند تغییر کاربری دهد و حتی زمین­های منابع طبیعی را می تواند به راحتی از این سازمان تنها در عرض چند ماه بگیرد، آن وقت است که به دغدغه مسئولین و عدم اراده برای جلوگیری از این پدیده باید شک کرد. اگرچه رئیس امور اراضی استان گیلان چندی پیش در گفتگویی با همشهری خبر از کاهش قابل ملاحظه تغییر کاربری اراضی سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ را داده بود، اما با گشت و گذار در گوشه و کنار گیلان می توان همچنان از هجوم ویلاسازان و تهرانی هایی که به هر کاری دست می زنند تا از ابرشهر آلوده فرار کنند خبر داد.

به احمد آباد رودسر می روم تا از نزدیک شاهد تغییر کاربری اراضی کشاورزی باشم. محمود.ک از اهالی این روستا هم صیاد است و هم کشاورز. وی حدود دوهزار متر باغ صنوبر دارد و مجموعاً سه هکتار زمین شالیکاری. کارش کفاف هزینه های خانواده را نمی دهد. اگرچه پسرش این اعتقاد را ندارد و با فروش زمین به هر نحوی مخالفت می کند، اما محمود اصرار بر فروش زمینش دارد. به گزارش شمال ما، وی معتقد است که تهرانی­ها پول خوبی بابت زمینش می دهند پس چرا نفروشد. محمود اخیرا بخشی از زمین شالیکاری اش را به گفته خودش با دردسر فراوان فروخت تا بتواند با پولش ماشین بخرد. حجم وسیعی از تغییر کاربری در رودسر وجود دارد و به نظر نمی رسد کسی توان مقابله با آن را داشته باشد. چون همه اعم از زمینداران و خریداران سرمایه دار معتقدند که هر زمینی را می توان فروخت و هر زمینی را می توان به ویلا یا واحد صنعتی مثل مغازه یا کارخانه کوچک تبدیل کرد.

.

تغیر کاربری 057

.

 

به نظر می رسد با وجود همه حرف ها از لزوم سختگیری در برابر این پدیده، آنقدر این موضوع ریشه دوانده که ظاهرا کسی توان مقابله با آن را ندارد. وقتی کسی به راحتی این ادعا را می کند که زمین­های منابع طبیعی را راحت گرفته و می خواهد به یک مکان گردشگری تبدیل کند، و تعداد ویلاها در روستاهای توریستی مثل لله رود در رودسر یا سقالکسار در حوالی رشت رو به فزونی است، دیگر نباید سخن از رشد کشاورزی و توسعه پایدار زد. به نظر می رسد گیلان زمین باید منتظر مرگ تدریجی طبیعت و هویت برنجکاری خود باشد.

 

 

منبع: گیلان فردا؛ بهروز مهدیزاده


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *