نیکومنش نودهی:مظفر نیکومنش 011

شمال ما: مظفر نیکومنش نودهی رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت است که دعوت ما را برای مصاحبه اجابت کردند و در دفتر پایگاه تحلیلی خبری گیل اورنگ حضور یافتند. رئیس کمیسون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت مانند همیشه آرام اما با شور و حرارت به سوالات ما درباره شهر رشت و شهردار این شهر پاسخ گفتند که در ادامه مشاهده می کنید:

با توجه به دلسردی مردم از شورای شهر با توجه به اتفاقات دوره سوم شورا با چه انگیزه و تفکری به انتخابات وارد شدید؟

بنده تا قبل از بازنشستگی هیچ تصمیم و انگیزه ای  برای حضور به عنوان کاندیدای انتخابات شورای چهارم نداشتم. پس از بازنشستگی و عزیمت به رشت که همزمان با انتخابات و ثبت نام شورای چهارم شهر شد به اصرار دوستان قدیمی که از نسل اول انقلاب اسلامی بودند و همچنین مجمع آذری زبانان که مایل به داشتن کرسی در پارلمان شهری بودند احساس تکلیف نموده  و در آخرین ساعات با همراهی دوستان ثبت نام کردم و خداوند خواست که پس از سی و دو سال خدمت به نظام جمهوری اسلامی به خدمتم ادامه دهم.

درباره اوضاع این روزهای شهر رشت چه نظری دارید؟

می توانم بگویم که واقعا نگرانم. آنگونه که مدیران استانی به خصوص مدیران مرتبط با شهر سازی باید برای شهر رشت دل بسوزانند این دلسوزی دیده نمی شود.

ارتباط و همدلی بیشتری از سوی مدیران با توجه به شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده است لازم بوده و مدیران باید این شعار را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده و با همزبانی و همدلی برای توسعه شهر گام بردارند.

آیا شاهد تحولی در سال ۹۴ در شهررشت خواهیم بود؟

شورای اسلامی یک نهاد سیاستگذاری است و در سطح کلان سیاستگذاری می کند. بنابراین در اجرا نقشی ندارد و اجرا به مدیران شهری و شهرداری مربوط است. امیدوارم با معارفه شهردار جدید در مسیری حرکت کنیم که امید را در دل های شهروندان زنده شود.

در ضمن حضور هیات دولت در این سال و در این برهه زمانی نیز می تواند منشا برکات زیادی باشد و امیدواریم که بتوانیم با کمک دولت مشکلات اساسی شهر به ویژه رودخانه ها و مشکلات دفن زباله در سراوان که حیثیتی شده اند را حل کنیم.

درباره عملکرد شورای چهارم شهر توضیح دهید.

شورای چهارم در بدو ورود با مشکلات زیادی مواجه بود و شهرداری رشت بدترین دوران مالی خود را سپری می نمود. فضای مسمومی ایجاد شده و با بی اعتمادی مردم مواجه بودیم. شورای چهارم توانست تا حدی این مشکلات را حل کند.

همکارانم در شورا به دنبال جایگاه و موقعیت نیستند. آن ها از مال دنیا بی نیازند و به منابع مالی آن نیز نظر ندارند، آمده اند تا با عملکرد مناسب یادگار خوب از خود بر جای بگذارند. خوشبختانه تا حدی این بی اعتمادی از بین رفته است و خوشبینی جایگزین آن شده است. می توانم بگویم که شورای چهارم برخلاف سالیان گذشته و حتی شوراهای قبل به دنبال کارهای زیربنایی و حل ریشه ای مشکلات بوده است. ما موضوع لندفیل سراوان و رودخانه ها را به هیات دولت کشاندیم. در شورای کلانشهر ها مصوبه کردیم. اگر کمی از این مراحل در دوره های گذشته انجام می شد تاکنون این مشکلات حل می شدند. برای حل مشکلات رودخانه ها و فاضلاب  شهری جلساتی با مدیرعامل آب و فاضلاب استان گذاشتیم تا در اسرع وقت شاهد اجرای پروژه های مرتبط باشیم.

جمع آوری آب های سطحی که مشکلات زیادی را برای شهروندان ایجاد کرده بود و حتی تصاویر آن در اخبار سراسری نیز پخش می شد از دیگر پروژه هایی بود که با موفقیت انجام شد و اجرای آن در نقاط دیگری از شهر ادامه دارد.

درباره فعالیتهای فرهنگی اجتماعی در حال انجام توضیحاتی می فرمائید؟

در حد توان و بودجه ای که در اختیار داریم در حال انجام وظیفه هستیم. برای سال ۹۴ هم بودجه نقدی و هم غیر نقدی پیش بینی شده است. قرار است در ۵ منطقه شهر ۵ فرهنگ سرا احداث کنیم . اقدام دیگر ایجاد سرای محلات است.  ساختمان هایی در اختیار شهردار ی قرار دارد که در حال استفاده از آنها برای اجرای این طرح هستیم که ۳ تا از آنها آماده افتتاح است که می توان کمپ عینک را با ۲۰ سوئیت در کنار رصد خانه بعنوان یکی از آن ها نام برد. از این مجموعه فرهنگی توریستی برای تئاتر، نمایشگاه و حتی مجموعه ورزشی می توان استفاده کرد.

موزه هنرهای معاصر گیلان نیز مصوب شده است که ساختمان مرکزی شهرداری به عنوان موزه هنرهای معاصر استفاده خواهد شد.

تالار مطالعات الکترونیکی مورد دیگری است که با مشارکت سازمان اسناد و کتابخانه ملی در حال راه اندازیست. این پروژه را حسین عباس نژاد رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان پیگیری کردند و با احداث و راه اندازی آن بسیاری از مشکلات محققین حل خواهد شد. این تالار نیازهای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری و سایر علاقمندان به تحقیق و پژوهش را از جهت دسترسی به منابع حل خواهد کرد و چون گیلان دومین استان کشور خواهد بود که این تالار در آن احداث می شود میزبان پژوهشگران از استان های دیگر نیز خواهد بود که در ماه آینده افتتاح خواهد شد.

آیا فعالیتی برای یکپارچه سازی فعالیت های فرهنگی و جلو گیری از هزینه های موازی انجام داده اید؟

نشست های همگرایی با مدیران فرهنگی شهر و استان داشته ایم و صحبت هایی انجام گرفت تا تا از موازی کاری جلوگیری شود. اعتقاد دارم که باید برای جلوگیری از هدر رفت بودجه های دولت و همچنین کاهش هزینه ها کارگروه یا ستادی متشکل از همه ادارات و سازمان های دخیل در امور فرهنگی تشکیل گردد تا با هماهنگی و همفکری کلیه امورات فرهنگی پر رنگتر انجام گیرند.

در شهرداری رشت هم برای واحد هایی که فعالیت فرهنگی دارند ستاد فرهنگی ایجاد خواهد شد تا فعالیتها یکپارچه شده و از فعالیت های هم عرض جلوگیری شود و متولی آن یک گروه باشد.

 فکر نمی کنید که بین برخی از سازمان های شهرداری بعنوان مثال “سازمان زیبا سازی” و “سازمان فرهنگی ورزشی” فعالیت های فرهنگی تداخل دارند؟ 

این تداخل وجود دارد و اعتراضات زیادی از سوی شهروندان به این مسئله شده و گزارشات زیادی نیز ارائه گردیده است. این موضوع را در آخرین روزهای سال گذشته پیگیری کردم حتی با مدیرعامل سازمان زیباسازی نیز صحبت هایی انجام دادم تا از تداخل کارها  و تداخل فرهنگی جلوگیری شود. اعتقاد دارم باید هماهنگی بیشتری در این زمینه انجام شود.

چرا سرپرست شهرداری گزارش عملکرد شهرداری را ارائه نمی دهد؟

در صحن علنی مصوب شده است که در همین هفته عملکردشان را ارائه دهند.

 آیا از عملکرد سرپرست شهرداری رضایت دارید؟

خیر! از عملکرد سرپرست شهرداری رضایت ندارم و عملکردش قابل قبول نیست.

شما یکی از افرادی بودید که به وی رای دادید نظرتان را در این مورد بگویید.

دوستانی که در شورا بودند ذکر و خیر ایشان را می کردند و ادعا می کردند که مدیر توانایی است. من هم آنزمان به شناخت کاملی از کارکنان شهرداری نرسیده بودم. بنابراین با توجه به تمایل دوستان داخل گروه و اینکه ایشان معاون اداره مالی بودند به سرپرستی ایشان رای دادم.

اگر برگردیم به ۶ ماه قبل باز هم به سرپرست کنونی شهرداری رشت رای می دهید؟

خیر! گزینه دیگری را انتخاب می کردم.

با توجه به عملکرد سرپرست شهرداری اگر به گذشته برگردید باز هم به استیضاح خلیلی رای می دهید؟

من شهردار سابق رشت را با عملکرد سرپرست فعلی مقایسه نمی کنم بلکه با عملکرد ثابت قدم مقایسه خواهم کرد. سرپرست یک شهرداری قدرت تصمیم گیری بالایی ندارد و فعالیت آن نیز موقتی است پس قابل مقایسه با شهرداران نیست.

شایعاتی مبنی بر وجود مشکلاتی برای تاییدیه شهردار منتخب به دلیل تاخیر در اخذ تاییدیه وجود دارد تا چه اندازه صحت دارد؟

از زمان انتخاب خلیلی شهردار سابق رشت تا اخذ تاییدیه ایشان ۲ ماه و ۱۲ روز سپری شد. در حالیکه نامه دکتر ثابت قدم یک هفته پیش از تعطیلات نوروز برای استعلام فرستاده شد. بنابراین زمان زیادی از آن سپری نشده است. باید عرض کنم که تا چند روز آینده حکم ایشان صادر می شود و به امید خدا سکان هدایت شهرداری را برعهده خواهند گرفت.

از حضور شما در پایگاه تحلیلی خبر گیل اورنگ و پاسخ های شما سپاسگزاریم در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید.

دوست دارم سال ۹۴ با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری سال همدلی، همزبانی، همراهی و مهربانی باشد و ما هم  بتوانیم در سال ۹۴ با عملکردی مناسب باعث شادی شهروندان و رضایت آنها شویم.

 

منبع: گیل اورنگ


کانال تلگرام شمال ما

یک پاسخ به “عملکرد سرپرست شهرداری رشت قابل قبول نیست”

  1. حسینی می‌گه:

    لطفا این آقا در خصوص عملکرد خودشون توضیحی دهند و شعارها و قولهای دوران انتخابات خودشان را مرور و یادآوری نمایند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *