اصغر کاردوست:کاردوست18

شمال ما: اصغر کاردوست ملی پوش ارزنده بسکتبال ایران در گفتگو با خبرگزاری ایسنا- منطقه گیلان، با اشاره به بعضی از انتقادات در مورد عملکردش گفت: سعی می کنم با عملکردم جواب متقدان را بدهم و فکر می کنم آمار به حد کافی گواه همه چیز باشد.

از لیگ ملی شروع می کنیم که تیم شما پالایش نفت آبادان به مقام پنجم رسید. کلا لیگ ملی را چطور دیدید با توجه به اینکه برای نخستین بار بود بدین شکل برگزار شده بود؟

به هر حال تصمیمی بود که با رای اکثریت مربیان و مدیران باشگاههای لیگ برتری گرفته و قرار شد لیگ ملی بدون حضور بازیکنان خارجی برگزار شود. در مجموع طرح خوبی بود و بسیاری از جوانان توانستند فرصت بیشتری برای بازی کردن پیدا کنند. تیم ما هم عملکرد نسبتا خوبی داشت و با بدشانسی نتوانستیم جزو چهار تیم اول قرار بگیریم و پنجم شدیم هر چند که اگر کمی اقبال بیشتری داشتیم و همچنین در یکی دو بازی در ثانیه های پایانی که بازی را واگذار کردیم می توانستیم به پلی آف صعود کنیم.

چرا بعضی از کارشناسان بسکتبال از عملکرد شما انتقاد می کنند در حالی که طبق سایت کنفدراسیون بسکتبال آسیا و طبق آمار شما جزو 5 بازیکن برتر لیگ ملی بودید؟

متاسفانه بعد از فصل قبل که در لیگ کویت بازی کردم و در آنجا هم عملکرد خوبی داشتم، بدون اینکه دوستان بازیهای من را در آنجا ببینند عملکرد من را نقد می کنند. من در حالی به لیگ کویت رفتم که واقعا در لیگ ایران اذیت شده بودم و مجبور به رفتن شدم. در حالی که در آنجا هم سختی های زیادی را متحمل شدم. وقتی می گویند کاردوست به لیگ کویت رفته و افت کرده برای من جای تعجب دارد. اگر افت کردم پس چگونه توانستم بهترین مدافع و بلاک شات کننده و ریباندر لیگ ملی باشم؟ در بیشتر بازیها دبل دبل کردم و طبق آمار بهترین بازیکن پست 5 لیگ ملی بودم و در تیم اول منتخب لیگ ملی قرار گرفتم. کاش همیشه نقدی می کردیم که منصفانه باشد نه از روی غرض. به هر ترتیب من به این مسائل زیاد توجهی نمی کنم و سعی می کنم با عملکردم جواب منتقدان را بدهم و فکر کنم آمار گواه همه چیز باشد.

چرا نفت آبادان را انتخاب کردید؟

من با تیم دیگری قرارداد بسته بودم که اسم هم نمی برم و در حالی که فقط سه روز به پایان نقل و انتقالات وقت باقی مانده بود بازیکن دیگری را جایگزین من کردند و من بدون تیم ماندم. کلی هم از من عذرخواهی کردند ولی واقعا حرکتشان غیرحرفه ای بود. من به خاطر آن تیم پیشنهادات خوبی را رد کرده بودم. تیم های دیگر لیستشان پر بود و در نهایت به نفت آبادان پیوستم. به هر حال از انتخابم پشیمان نیستم و تیم نسبتا خوبی داریم.

در لیگ حرفه ای به خصوص در نیم فصل اول نتایج چندان خوبی نگرفتید، چه نظری دارید؟

اگر نتایج ما را در لیگ حرفه ای ببینید متوجه خواهید شد که واقعا بدشانس بودیم. به پتروشیمی پرستاره فقط به 5 اختلاف باختیم. به مهرام قهرمان لیگ ملی و در سالن آزادی در وقت های اضافه باختیم در حالی که داوری در آن بازی واقعا به ضرر ما بود. به ضنایع پتروشیمی در ثانیه آخر باختیم و به هفت الماس قزوین هم به یک شوت 3 امتیازی باختیم. در کل واقعا بدشانسی آوردیم ولی خوشبختانه در هفته پایانی نیم فصل دانشگاه آزاد را با 13 اختلاف شکست دادیم که هنوز هم تنها باختش به تیم ما بوده است. خوشبختانه نیم فصل دوم را قدرتمندانه شروع کردیم و امیدواریم بتوانیم این نتایج را تداوم بدهیم.

بازیکنان خارجی تیمتان را چگونه ارزیابی می کنید؟

به هر حال با شرایط اقتصادی نه چندان خوبی که تیمهای ما دارند نمی توان انتظار داشت بازیکنان درجه یک اروپایی و آمریکایی جذب کرد. دو بازیکن خارجی ما از بلوک شرق آمده اند و فهم بسکتبالی بالایی دارند و در حد توانشان برای ما خوب کار کرده اند. چند سال قبل بازیکنان بزرگی مثل اندره پیتش و لورن وودز و جورف گارس و ویتاری مارش در لیگ ایران بازی می کردند ولی الان خارجی هایی که وارد لیگ ایران می شوند کیفیت چندان بالایی ندارند.

مهرماه باید در جام ملتهای آسیا در چین که انتخابی المپیک ریو 2016 هم می باشد شرکت کنیم در حالی که هنوز رئیس فدراسیون و سرمربی نداریم.وضعیت را با توجه به این شرایط چطور می بینید؟

در حالی که تیم های مدعی مثل لبنان و چین و کره جنوبی و فیلیپین تمرینات خود را شروع کرده اند ما تا خرداد درگیر لیگ هستیم. متاسفانه ماه هاست که رئیس فدراسیون هم نداریم. سرمربی هم که بماند البته آقای دولو به عنوان سرپرست واقعا با تمام توانشان کار کرده اند ولی امیدوارم هر چه زودتر تکلیف ریاست فدراسیون مشخص شود و فرد انتخاب شده هم سرمربی تیم را تعیین کند تا برنامه های تیم ملی هر چه زودتر شروع شود.

به عنوان یک بازیکن گیلانی انتخابات هیئت بسکتبال گیلان هم قرار است به زودی برگزار شود چه نظری دارید؟

باید بگویم که واقعا نگران شرایط کنونی بسکتبال استان هستم. از آقای رهنما مدیرکل ورزشی اداره ورزش و جوانان خواهش می کنم توجه بیشتری به بسکتبال کند. این رشته دانشگاهی در استان علاقه مندان زیادی دارد. الان سه سالی است که بسکتبال گیلان در لیگ یک و حتی دو تیم ندارد. در حالی که چند بازیکن مستعد ما الان در لیگ یک و در استان های دیگر بازی می کنند. نبود اسپانسر باعث شده نتوانیم تیم داری کنیم. امیدوارم هر کسی که ریاست هیئت بسکتبال را بر عهده می گیرد با یک برنامه ریزی مناسب باعث ارتقای بسکتبال استان شود.

کاردوست هم اکنون در لیگ حرفه ای بسکتبال ایران برای تیم پالایش نفت آبادان به میدان می رود.


کانال تلگرام شمال ما

یک پاسخ به “نگران شرایط کنونی بسکتبال گیلان هستم/ رهنما توجه بیشتری به بسکتبال کند”

  1. حسین می‌گه:

    رهنما!
    پس کاراته چی؟!
    حرفهایی مردم می زنند!!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *