دهیار صوفیانده تولمات:توت فرنگی ۹۱

شمال ما: دهیار صوفیانده تولمات گفت:نبود حمایت و عدم پرداخت تسهیلات زنگ خطری برای فراموشی و نابودی محصول توت فرنگی است.

 

به گزارش ایسنا، سیروس نوروزی دهیار روستای صوفیانده تولمات در اولین جلسه هماهنگی ششمین جشنواره توت فرنگی که در فرمانداری صومعه‌سرا برگزار شد، به شعار سال جدید مبنی بر “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل “اشاره و اظهار کرد: باغداران صوفیانده با تلاش خود به فرمایشات مقام معظم رهبری جامعه عمل پوشانده‌اند و بدون چشم داشت و حمایتی توانسته اند در طول حدود چهار دهه روستای صوفیانده را به عنوان تولید کننده برتر استان گیلان برسانند و معرفی کنند.

وی با بیان اینکه ۷۷ هکتار از اراضی استان گیلان به کشت توت فرنگی اختصاص دارد، افزود: حدود ۲۰ هکتار از میزان مذکور در روستای صوفیانده واقع شده است.

نوروزی به اهداف برگزاری جشنواره توت فرنگی اشاره و خاطرنشان کرد: جذب گردشگر، اشتغال، فروش محصول داخل روستا، کمک به اقتصاد خانوار روستایی و گردشگری از جمله اهداف برگزاری جشنواره است.

وی با بیان اینکه نخستین جشنواره تعداد ۹۰۰ نفر و پنجمین جشنواره بالغ بر شش هزار نفر از اقصی نقاط کشور بازدید کننده داشته است،گفت: این جشنواره با همکاری همگان به یک جشنواره ملی مبدل شده است.

نوروزی به تشکیل جلسات در راستای هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن جشنواره توت فرنگی اشاره کرد و گفت: متأسفانه طبق مصوبه سال گذشته ادارات ذیربط آنگونه که باید همکاری و مساعدت نداشته‌اند.

وی از صدور ۱۰۰ گواهینامه بهره‌برداری برای باغداران از طریق جهاد کشاورزی شهرستان خبر داد و افزود: صومعه‌سرا شهرستان ابریشم بوده و روستای صوفیانده نیز یکی از روستاهای اصلی تولید کرم ابریشم به شمار می‌رفت این درحالیست که این صنعت نه تنها در روستای صوفیانده بلکه در تمامی روستاهای شهرستان فراموش شده و از بین رفته است.

نوروزی متذکر شد: نبود حمایت و عدم پرداخت تسهیلات زنگ خطری برای فراموشی و نابودی این محصول است. اکثر توت فرنگی کاران روستا میانسال هستند در صورتی که نتوانیم با  پرداخت تسهیلات، تشویق و ترغیب، کشت این محصول را به جوانان انتقال دهیم آینده‌ای چون ابریشم خواهیم داشت.

وی یکی دیگر از اهداف برگزاری این جشنواره را گسترش نسل پرورش دهنده توت فرنگی و جوان‌سازی دانست و عنوان کرد: بنا است بازاراچه بومی، محلی و فصلی برای فروش محصول توت فرنگی در روستای صوفیانده راه اندازی شود.

دهیار روستای صوفیانده در پایان تحت پوشش بیمه قرار گرفتن محصول توت فرنگی را مهم و ضروری خواند و اظهار کرد: در حال حاضر بواسطه سطح پایین زیر کشت، محصول توت فرنگی زیر پوشش بیمه قرار نگرفته است.

در ادامه علیرضا مهرگان دبیر برگزاری جشنواره توت فرنگی با بیان اینکه ششمین جشنواره توت فرنگی در روستای صوفیانده تولمات برگزار می‌شود، اظهار کرد: جشنواره توت فرنگی از جشنواره‌های شناخته شده و مطرح استان گیلان است.

وی به استقبال بی نظیر گردشگران و مردم از جشنواره توت فرنگی در روستای صوفیانده تولمات اشاره کرد و افزود: این استقبال نشان از جایگاه مهم این جشنواره در استان و حتی در کشور است.

دبیر برگزاری جشنواره توت فرنگی در پایان با اشاره به تشکیل جلسات متعدد در راستای برگزاری مطلوب جشنواره توت فرنگی اظهار کرد: تمام هدف و تلاشمان برگزاری متفاوت این جشنواره نسبت به سال‌های گذشته است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *