گفتگو با مدیر مسئول هفته نامه هاتف؛مطبوعات 011

شمال ما: ۲۴ سال است بی وقفه هفته نامه « هاتف» در گیلان نفس می‌کشد. «سید حسین ضیابری سیدین»، صاحب امتیاز و مدیر مسئول هاتف دانش آموخته زیست شناسی است و علاقه به مطبوعات او را به این وادی کشانده است. خانواده او نیز همه اهل قلم هستند. «ایمان ضیابری» پسرش وقتی ۸ سال داشت، عنوان کوچک‌ترین خبرنگار رسمی جهان را از آن خود کرد و حالا در ۲۵ سالگی به زبان انگلیسی در برخی رسانه‌های معتبر دنیا قلم می‌زند. در آستانه روز خبرنگار بر آن شدیم تا برخی مسائل و جریانات موثر مطبوعات گیلان را با سید حسین ضیابری سیدین بازخوانی کنیم.

 

در فضای مشروطه خواهی نخستین روزنامه های موثر  متولد شدند. روزنامه‌های آن دوران در گیلان چه نام داشتند؟

روزنامه «خیر الکلام» نخستین جریده رسمی در گیلان بود که توسط «شیخ ابوالقاسم افصح المتکلمین املشی» منتشر می‌شد. این روزنامه که چندین نسخه آن در کتابخانه ملی رشت موجود است، در سال ۱۳۲۵ ه. ق منتشر می‌شد.
زنده یاد «جهانگیر سرتیپ پور» در یکی از کتاب‌هایش نوشته که نخستین نشریه در گیلان یک نشریه ارمنی‌زبان به نام « هاماییک» بوده است. از این نشریه نسخه ای موجود نیست و سرتیپ پور هم ادله‌ای در این رابطه ارائه نمی‌دهد. فردی به نام «جواد سهیل نقشی» کتابی دارد به نام چاپ و مطبوعات گیلان که وی هم اشاره دارد نخستین نشریه در گیلان یک نشریه ارمنی زبان به نام هاماییک بود. من در سند دیگری به نام هاماییک برنخورده‌ام ولی از آنجا که نخستین نشریه فارسی زبان در گیلان توسط افصح‌المتکلمین منتشر شد، می‌توانیم خیر‌الکلام را نخستین نشریه منتشر شده در گیلان بدانیم.

 

خصوصیات بارز روزنامه‌های دوران مشروطه چه بود؟

روزنامه نگاری فکاهی سیاسی آن هم به زبان طنز انتقادی. زبانی که بسیار بی‌پرده از حکومت انتقاد می‌کرد. مدیران نخستین نشریات در گیلان بسیار جسورانه و نقادانه می‌نوشتند. فضای مشروطه خواهی حاکم بر مطبوعات، شرایط مساعدی فرآهم کرده بود و مردم هم طرفدار این گونه نوشته‌ها بودند. «ساحل نجات»، «عروه‌الوثقی» و «نسیم شمال» از دیگر رسانه هایی بودند که با زبان فکاهی و طنز با مخاطب ارتباط برقرار می‌کردند. خیر الکلام در قالب داستان، مسائل روز جامعه را به زبان رمز و کنایه بیان می‌کرد. این نوشته‌ها با امضای «عمو علی» منتشر می‌شد و نویسنده اش همان افصح المتکلمین بود.

 

حاکمان وقت چه برخوردی با اینگونه رسانه‌ها داشتند؟

انتشار مطبوعات در آن دوران راحت هم نبود. به جز مشکل مالی، مدیران این نشریات توسط حاکمان وقت آزار می‌شدند. افصح المتکلمین چند بار توسط حاکم گیلان به فلک کشیده شد.
نسیم شمال هم با حمایت‌های محمد ولی خان تنکابنی و عواید ناشی از فروش منتشر می‌شد. نسیم با ادبیات فکاهی و طنز مسائل روز را منتشر می‌کرد. مثلا در یکی از شماره هایش از ۳ کشور روس و انگلیس و آلمان که به نام خیر خواهی و دوستی ایران را به ویرانی کشیده اند، انتقاد می‌کند؛ «خاک ایران شده ویران ز سه فیل/ روس فیل، آنگلوفیل، آلمانو فیل». سید اشرف الدین حسینی شعرهای اجتماعی زیادی داشت و زبان حال طبقه عامه را به خوبی به تصویر می‌کشید. شعرهای او در وصف حال فقرا بسیار دلنشین است. به همین دلیل هم طرفداران زیادی داشت و به محض آنکه نسیم شمال منتشر می‌شد، به سرعت به فروش می‌رفت.
البته نسیم هم با مشکلات مالی روبه‌رو بود. سرگذشت پایانی عمر او هم بسیار غم انگیز است و سید را به دارالمجانین بردند و در نهایت در فقر در یک منزل استیجاری وفات یافت.

 

بعد از لغو فرمان مشروطه بر سر مطبوعات چه آمد؟

از استبداد صغیر تا پهلوی اول با یک رکود در حوزه مطبوعات روبه‌رو هستیم. پس از این دوره مطبوعات در گیلان جانی دوباره گرفتند و این بار مطبوعات سیاسی‌تر از دوره مشروطه منتشر شدند. حضور این دسته از مطبوعات تا دهه اول انقلاب اسلامی هم دیده می‌شود. در این دوران مطبوعات بیش از حد سیاست زده شدند در حالی که جامعه تا آن اندازه سیاسی نبود.
نشریاتی مثل دامون، و زرخ پوتار (به گیلکی: مورچه قرمزی که گاز می‌گیرد) نشریه بازار، طالب حق و پادنگ (به گیلکی: چوبی که برای کوبیدن و پوست کردن جو برنج استفاده می‌شد) تا بعد از انقلاب نیز منتشر می‌شدند.

 

نشریه نهضت جنگل چطور بود؟

نهضت میرزا ۲ رسانه داشت یک نشریه به نام «نشریه جنگل» که مبتنی بر افکار اسلامیون و مروجین اسلام این نهضت بود که میرزا کوچک خان شاخصه این طیف فکری بود. نشریه دیگر «کامونیست» بود که افرادی آن را اداره می‌کردند که گرایش‌های چپ داشتند. نهضت جنگل عمدتا مسائل روز جامعه را مطرح می‌کرد و هدفش روشنگری بود. آرم و لگوی نشریه هم برگرفته از امضای میرزا کوچک خان بود.

 

مجوز نشریات را در گذشته چه نهادی صادر می‌کرد؟

قبل از انقلاب اسلامی، اداره ای به نام جهانگردی مجوز صادر می‌کرد. پس از شکل گیری وزارت ارشاد در سال ۱۳۵۹ مجوز نشریات از سوی این وزارتخانه صادر می‌شود. نخستین نشریه ای که پس از انقلاب در گیلان از اداره ارشاد مجوز گرفت؛ «نقش قلم» بود.
دومین نشریه «کادح» بود که در یک دوره ۴ ساله انتشار آن متوقف شد و پس از فوت مدیر مسئول آن «علی طاهری»، هنوز بلاتکلیف مانده و امتیاز آن واگذار نشده است. «گام» سومین نشریه گیلان بود که تاکنون ۳ مدیر مسئول عوض کرده و مدتی است منتشر نمی‌شود.
هفته نامه «هاتف» هم سومین نشریه ای بود که بعد از انقلاب اسلامی مجوز گرفت و از بیست و چهارم  دی ۱۳۷۰ تا کنون بدون حتی یک شماره وقفه منتشر می‌شود. پس از هاتف با یک روز تاخیر نشریه «تحول» به صاحب امتیازی خانم «هنگامه مصفّا خمامی» منتشر شد که بعد از چند شماره انتشار، متوقف شد.
سال‌های ۶۰ تا ۷۶ نیز مجوز چند نشریه از جمله گیله وا، نسیم و خبر و نظر صادر شد. از سال ۱۳۷۶ به بعد نیز فرآیند صدور مجوز سرعت بیشتری گرفت.

 

به لحاظ محتوایی نشریات در این سال‌ها و با توجه به وقایع تاریخی متعددی که در کشور رخ داده است، چه تحولی پیدا کردند؟

نشریات پس از ۲ دوره فعالیت سیاسی، به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی روی آوردند. به خصوص در دهه سوم انقلاب شاهد انتشار ویژه نامه‌های ادبی و هنری هستیم. ویژه نامه‌های گیله وا، نقش قلم و پیام شمال مطالب فرهنگی خوبی منتشر کردند، اما نشریات فعلی بیشتر کمی هستند تا کیفی. نشریات آرمانی برای خود متصور بودند و در راستای همان خط مشی حرکت می‌کردند. اکنون با یک رکود فکری در مطبوعات مواجه هستیم. متاسفانه اکثر مطبوعات دچار روزمرگی شده اند و کپی اخبار و درج آگهی و رپرتاژ عمده فعالیت مطبوعات محلی شده است. امروز مدیران مطبوعات درگیر کارهای اجرایی، فنی و مالی نشریه هستند و توان آنها به منظور تنویر افکار عمومی و روشنگری تحلیل رفته است.البته منکر اهمیت کسب درآمد نیستم ولی نباید از رسالت حرفه‌ای مطبوعات فاصله گرفت و از رسانه پایگاهی اجتماعی و به منظور تقویت بنیه مالی بهره برد.
افتخار گیلان این است که بعد از تهران و قم، دارای بیشترین تعداد مطبوعات در استان است. رمز محبوبیت رسانه‌های گذشته، ایده‌های خلاقانه گردانندگان آن بود. امروز نگاه ابزاری و بازاری به مطبوعات آسیب زده است.

 

منبع: همشهری گیلان؛ مهری شیرمحمدی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *