به دنبال احیای هویت شهرثابت قدم 011

شمال ما، فرهاد علیپور: محمد علی ثابت قدم بلاخره به ساختمان شهرداری رفت و بر مسند ریاست تکیه زد تا پایانی باشد بر شش ماه بلاتکلیفی مدیریتی شهری رشت و آغازی باشد برای امید به توسعه شهری که بنابه نظر اکثر کارشناسان نسبت به کلانشهری های دیگر ایران توسعه نیافته تر است.

اما حال که این شهردار جوان 41 ساله برای بار دوم به اتاق بزرگ شهرداری رشت رفته است چه برنامه هایی برای توسعه شهر در نظر دارد. چه آنکه اکنون چشم ها به عملکرد او دوخته شده است و تمام تصمیماتش زیر ذره بین دقیق مردم می رود. ثابت قدم اما شاید بیش از هر کاندیدای دیگری که طی دو سه ماه گذشته مطرح شده بودند برنامه و طرح ارائه کرد. حال می توان نگاهی به برنامه های وعده داده شده وی انداخت و دورنمایی برای شهر رشت متصور شد بلکه بعد از یک سال از او پاسخ گرفت که چه میزان از برنامه هایش را توانسته به منصه ظهور برساند و عملی کند.

 

تکمیل پروژه های نیمه تمام فراموش شده

ثابت قدم در روزهای آخر سال 93 مصاحبه ای با سرپرستی گیلان روزنامه شرق انجام داده بود و وعده داد که پروژه هایی را که با رفتنش از شهرداری رشت نیمه تمام مانده بود را مجددا شروع کند. پروژه هایی مانند راه اندازی قطار شهری، ترمیم بافت های فرسوده، تکمیل پیاده روی فرهنگی، سرای محله و… او برای ادامه این پروژه های نیمه تمام سه برنامه زمانی تعریف می کند: «یک: برنامه زمانی کوتاه مدت که در افقی یک ساله تعریف شده است.  دو: برنامه زمانی میان مدت که سه تا پنج سال زمان می‌برد. سه: برنامه زمانی بلند مدت که تا پایان سال ۱۴۰۴ ادامه پیدا می‌کند.»

 

پیاده روی فرهنگی

یکی از مهم ترین و جنجالی ترین برنامه های ثابت قدم وقتی که برای اولین بار در سال 91 شهردار رشت شد شروع پروژه پیاده روی فرهنگی بود. پروژه ای که قرار بود به سبک میدان های بزرگ و توریستی شهرهای مهم دنیا سنگ فرش شود و دورتادورش پر از رستوران ها و مراکز خرید و مراکز فرهنگی و مکانی برای اجرای برنامه های هنری – فرهنگی شود. پروژه ای که درصدد تحقق این شعار است که «رشت تا صبح زنده بماند». پروژه ای که از سبزه میدان شروع می شد و یک طرفش تا ورودی میدان بزرگ رشت در خیابان امام خمینی است و طرف دیگرش تا بازار روز و از یک سو هم به ورودی دیگر میدان بزرگ نرسیده به تقاطع تختی می رسد و تردد در آن هم تنها به وسیله قطارهای کوچک توریستی صورت می گرفت. خیابان های سنگ فرش شده ای که شاید بزرگ ترین نمونه در ایران و حتی منطقه باشد. اما در یک سال زمامداری ثابت قدم بر شهرداری رشت تنها یک قسمت از این پروژه عظیم ساخته شد که خیابان علم الهدی را در برمی گرفت. وقتی که این خیابان سنگ فرش شد آنقدر مورد توجه مردم قرار گرفت که حتی مخالفان سرسخت این پروژه هم تحت تاثیر قرار گرفتند اما تعویض ثابت قدم و عمر کوتاه شهرداران بعد از او و اختلافات موجود در مدیریت شهری و شورای شهر چهارم اجرای این پروژه عظیم را به بایگانی شهرداری سپرد تا اینکه دوباره ثابت قدم شهردار رشت و ادامه این پروژه ها بر سرزبان ها افتاد. حال ثابت قدم در اولین گام برای اجرای این طرح معاونت عمرانی خود را تغییر داده و به دنبال تسریع در روند پروژه ای است که پیش از آن نیز وعده تکمیل آن را داده بود. بنابراین آغاز به کار این پروژه را باید جزیی از برنامه های کوتاه مدت شهردار جوان رشت دانست که به دنبال «هویت بخشی به مرکز شهر است» مرکزی که از نظر او «استراتژیک» است که می بایست «در یک سال اول صورت بگیرد.»

او هدف از این پروژه را «بهره مندی طبقات متوسط شهری» از فواید آن معرفی می کند اما این وعده را هم می دهد که پروژه های نمادین و بزرگ و اساسی را در مقیاس محلی ایجاد کند.

.

اعلم الهدی

.

سرای محله

یکی از این پروژه های مهم «سرای محله» است. این پروژه اولین برنامه ای بود که درست یک روز بعد از حکم رسمی ثابت قدم به عنوان شهردار توسط وی مطرح شد. او می گوید: « در سرای محله شما فعالیت فرهنگی، اجتماعی و جامعه‌شناختی دارید و حتی می‌توانید مرکزی برای فعالیت NGO‌ها باشید. من معتقدم به جای ایجاد تمرکز، می‌توانیم در قالب یک فرمت تمرکز زدا اجرای پارامترهای مضاعف فرهنگی را هویت ببخشیم. ما در دوره قبل تلاش کردیم سیستم فرهنگی را با همین نگاه در مرکز ایجاد کنیم و حالا باید این را به نواحی و مناطق گسترش دهیم. »

او با این پروژه ها به دنبال اعتبار بخشیدن به محلاتی است که در دست فراموشی قرار گرفته اند و ساکنینش آنجا را به مقصد محلاتی با امکان بهتر ترک می کنند. در ضمن عملا قسمتی از اختیارات شهرداری به محلات سپرده می شود که این امر ریشه در یک نگاه فرهنگی دارد.

 

به دنبال رشتوندی

این پروژه ها نشان از عزم ثابت قدم به تغییرات فرهنگی در رشت دارد. او در مصاحبه های خود نیز بارها به «اعتمادسازی میان شهروندان و مدیران شهرداری» تاکید کرده بود و حال می خواهد با احیای «هویت» در شهری که به نظر می رسد چه به لحاظ ساختمان و چه خیابان هایش از مشکل شدید بحران هویت رنج می برد در نهایت به نقطه ای برسد که شهروندان رشتی تبدیل به «رشت وند» شوند با هویتی فرهنگی و علاقه به مشارکت در ساخت شهرشان رشت. در این ایده بزرگ «تعاملی سازنده میان اعضای شورا و شهرداری» باید برقرار شود تا در ارتباطی سه گانه و مثلثی میان «شهروندان»، «اعضای شورا» و «شهرداری» تمام مشکلات عمده رشت مانند «ترافیک»، «معضل دستفروشان»، «وضعیت آسفالت»، «روخانه های گوهررود و زرجوب»، «تالاب عینک»، «بافت فرسوده»، «حاشیه نشینی»، «متعادل کردن ثروت شهر» و غیره حل شود. نمونه ای از ایده شهردار جدید برای حل این معضلات «عدم قراردادن کاربری های ارزش افزای گران در مناطق گران قیمت از طریق برنامه های جامع و تفصیلی» و «سود آوری ترمیم بافت های فرسوده از طریق اجرای علم شهرسازی» است که سه ماه پیش در گفت و گویی با وبسایت «شمال ما» انجام داده بود.

 

جلب مشارکت مردم برای توسعه رشت

ثابت قدم در مصاحبه ای تلویحا الگوی مدیریتی خودش را به زمان حضورش در شهرداری تهران ربط می دهد که « با همکاری دانشگاه صنعتی شریف، استراتژی توسعه شهر را بدون مداخله و با نگاه عالمانه در شش حوزه برنامه‌ریزی عملیاتی، درآمد‌های پایدار، خصوصی‌سازی،شهرداری الکترونیک، سیستم مدیریت پروژه و… مطالعاتی انجام شد و خروجی‌هایی هم داشت که البته عمر مدیریتی من به نهایی شدن خروجی‌ها نرسید. » حال او می خواهد با اعتمادسازی و جلب مشارکت مردم و سرمایه گذاران پروژه های نه چندان بزرگ اما تاثیرگذار را در رشت نهایی کند. او در این راه بزرگ معتقد است که «در تغییر ساختار شهرداری نیاز به انقلاب نیست بلکه باید با روحیه جهادی افراد و نیروی انسانی موجود را ملزم به انجام درست و سریع کارها کرد و نهایتا تغییرات مختصری در جایگاه‌ها داد. اما اگر بخواهم خلاصه بگویم، مدیریت در شهرداری رشت ایثار می‌خواهد.» آیا باید این بار در دوران مدیریت کسی که زمانی مدیركل بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور هم بوده شاهد «ایثار» برای توسعه رشت از سوی تمامی شهروندان و اعضای شورا و مدیران شهرداری باشیم؟


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *