گفتگو با شاعر و نویسنده گیلانی؛رحیم چراغی ۰۱۶

شمال ما: شعر و ادبیات گیلان از دهه ۷۰ به بعد با تحولات گسترده‌ای روبه‌رو شد. اشعار کوتاه گیلکی که معرف گستره و تنوع زبانی اقلیم شمال است، در این دهه رواج بیشتری پیدا کرد. به بخشی از اشعار گیلکی «هسا‌شعر» گفته می‌شود که کتاب‌هایی هم در این زمینه از نویسندگان و شاعران گیلانی گردآوری شده است.
این سبک شعری مورد توجه مردم و نسل جوان قرارگرفته است. به همین دلیل درباره شعر گیلکی، چالش‌ها و آسیب‌های آن با «رحیم چراغی» شاعر و نویسنده گفت‌و‌گو کردیم که کتابی درباره این سبک شعری نگاشته است. نخستین کتاب او در حوزه داستان کودکان به اسم «اگر برنجمان رنگ نگیرد» درسال ۱۳۶۴ چاپ شد. در سال ۱۳۸۵ نیز ۴ دفتر شعر در یک مجموعه به نام «سایه دیمه و سه دفتر دیگر» از این شاعر چاپ رسید که هر ۴ دفتر از نوع «هسا شعر» هستند.
«جهان دهکده عاشقی»،  «تاسیانی»،  «سازه‌های ذهنی»،  «شاعران هسا شعر» و کتاب «یالمند پورده جیر» (به معنی زیر پل رنگین کمان) از دیگر کتاب‌های چراغی هستند.

 

در حال حاضرمشغول چه فعالیتی هستید؟

بخش عمده‌ای از زمان را به پژوهش در زمینه شاهنامه اختصاص می‌دهم. این کار، ۲ دلیل دارد: یکی به علاقه شخصی من به شاهنامه باز می‌گردد و دیگری عظمت شاهنامه است. پژوهش‌های من نیز درباره ۲ موضوع مهم در شاهنامه است: سیمرغ و حواشی آن و اسطوره باد یا اکوان دیو.

 

«هسا شعر» مدت‌هاست در گیلان مورد توجه قرارگرفته است. این شعر بر چه اساسی سروده می‌شود؟

«هسا شعر» در سال ۱۳۷۰ بدعت گذاری شده و اساس آن ایجاز و تصویر است. تفاوت هسا شعر با اشعار قبلی، درونی و ذهنی بودن آن است.
هسا شعر قائم به ذات خویش است و این سبک با استقبال خوبی رو به رو شده است. حتی به تازگی شنیدم که دکتر «افشین‌عموزاده» عضو هیات علمی دانشکده هنر دانشگاه گیلان قصد دارد تا مستندی را با عنوان «هسا شعر» به سفارش دانشگاه گیلان بسازد. کتاب «شاعران هسا شعر»  او نیز گزیده شعر ۱۱۲ شاعر شمالی است؛البته گزیده‌ای از  این کتاب به ۳ زبان انگلیسی، فارسی و گیلکی ترجمه شده است.

 

در حال حاضر چه کتاب‌هایی در دست چاپ دارید؟

کتاب «آدم چتو عاشق بو» که ترجمه فارسی آن می‌شود «چگونه انسان عاشق شد» و کتابی دیگر نیز به نام‌ «گئر چکلیک و رویا» به معنای حقیقت و رویا در نوبت چاپ است. کتاب دوم مجموعه‌ای از ۵۰ هسا شعر از اساتید و جوانان گیلان است و به ۳ زبان ترکی، فارسی و گیلکی ترجمه شده است. «جشن نامه استاد جکتاجی» آخرین کتابی است که در نوبت چاپ دارم و  مقالات بیش از ۱۰۰ نفر از بزرگان استانی و کشوری در آن جمع‌آوری شده است. این کتاب‌ها در سال ۹۵ منتشر خواهد شد.

 

چقدر تلاش می‌شود که اشعار گیلکی به زبان‌های خارجی هم ترجمه و به دنیا معرفی شود؟

وضعیت شعر گیلکی در سال‌های اخیر خوب است و جریان‌های مناسبی در شعر گیلکی به وجود آمده است. باید بگویم بعد از هسا‌شعر نگاه شاعران تغییر پیدا کرده و جهان‌بینی آنها عوض شده است. این تغییر نگاه باعث ایجاد تحول در زبان شاعر می‌شود، اما متاسفانه با وجود تمام توانمندی‌ها و ارزش‌هایی که شعر گیلکی دارد، آنچنان که باید در ایران ترجمه نشده است.

 

عده‌ای هسا شعر را با هایکو ژاپنی مقایسه می‌کنند. این مقایسه صحیح است؟

معتقدم که جامعه باید با نقد سر و کار داشته باشد، زیرا جدای از شعار، نقد سازنده است؛ به ویژه نقدی که به خود متن اشاره داشته باشد نه به حواشی آن.
درباره قیاس هسا شعر و هایکو با انواع شعر کوتاه نیز باید بگویم که در این نوع اشعار تفاوت ماهیتی وجود دارد. مثلا در هسا شعر چیزی که اتفاق می‌افتد فعلیت دارد، ولی در هایکو فقط یک تصویر ارائه می‌شود و اتفاقی رخ نمی‌دهد؛ البته باید یادآوری کنم که بعضی ترجمه‌های فارسی هایکو، بسیار تحت تاثیر مترجم قرار دارد به‌طوری که  گاه ذات شعر تغییر می‌کند.

 

فکر می‌کنید گرایش شاعران جوان بومی به سرایش شعر گیلکی چقدر است؟

سبک‌های مختلف زمانی می‌توانند رشد کنند که در آنها تحول ایجاد شود؛ در شعر هم همین‌طور است. تغییر نگرش‌ها باعث پیشرفت شعر و هر هنر دیگری می‌شود. متاسفانه زبان گیلکی خیلی آسیب دیده است و با توجه به شرایطی که وجود دارد حمایتی از اصل زبان صورت نمی‌گیرد. زبان گیلکی وضعیتی بحرانی دارد؛ به طور مثال وقتی جوانی دایره واژگانش محدود باشد، در سرودن شعر با مشکل مواجه می‌شود.

 

در سال‌های اخیر چقدر در حوزه آموزش روش صحیح نگارش گیلکی تلاش شده است؟

متاسفانه گیلکی نویسی یا املای گیلکی هنوز راه مشخصی را دنبال نمی‌کند‍؛ البته در نشریه «گیله‌وا» بخشی از آن توسط آقای جکتاجی و همفکرانش دنبال می‌شود.
تقریبا می‌توان گفت که این قضیه در بخشی از جامعه هنری پذیرفته شده است و گیلکی‌نویسی تابع نظم و نظام است، اما نباید فراموش کنیم که نگارش صحیح نیازمند آموزش‌هایی اصولی است؛ مثلا باید نگارش صحیح حتی در دانشگاه‌ها هم تدریس شود یا در کنار آموزش و پرورش، از صدا و سیما هم کمک گرفت.
متاسفانه گویندگان زبان گیلکی هیچ امکانی برای آموزش زبان یا رسم الخط آن ندارند؛ اصلا رسم‌الخط واحدی در زبان گیلکی وجود ندارد.

 

همشهری؛ زهرا حقیقی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *