شاخص هدفمندی به بیراهه می رود؛هدفمندی یارانه ها ۰۱۱

شمال ما: عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با انتقاد از شیوه کنونی حذف برخی دهک ها از دریافت یارانه نقدی،گفت: معیار مدنظر دولت برای حذف دهک های پردرآمد دچار انحراف شده و اقشار آسیب پذیر از دایره شمول هدفمندی خارج شده اند.

عیسی امامی درگفت وگو با خانه ملت، با انتقاد از شیوه کنونی حذف برخی دهک ها از دریافت یارانه نقدی،گفت: با وجود کسری شدید بودجه اما گویا دولت برای حذف هدفمند دهک های پردرآمد از دریافت یارانه نقدی مصمم نیست.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه شاخص و معیار دقیقی برای شناخت دهک های پردرآمد از ضعیف جامعه از سوی دولت برگزیده نشده است، افزود: مؤلفه های بسیاری از جمله پرداخت مالیات وجود دارد که دولت می تواند با استناد به آن ها نسبت به شناخت دهک های پردرآمد و حذف آن ها اقدام کند.

دولت با اطلاعات سطحی اقدام به حذف دهک های پردرآمد کرده است

وی با اشاره به حذف ۸۷۰ هزار نفر از مردم از دریافت یارانه نقدی در روزهای اخیر،تصریح کرد:دولت متاسفانه با عدم تعمق در اطلاعات افراد و با شناختی سطحی اقدام به حذف برخی دهک ها کرده که این موضوع فشار بر اقشار کم درآمد را بیشتر کرده است.

این نماینده مردم درمجلس نهم، با تاکید براینکه درحال حاضر حذف دهک های پردرآمد از دریافت یارانه هیچ بار اجتماعی برای کشور به همراه نخواهد داشت، گفت:درحال حاضر حذف دهک های پردرآمد به بهبود وضعیت اقتصاد کشور و جبران کسری بودجه کمک می کند.

امامی با بیان اینکه انتظار مردم از دولت هدایت اقتصاد کشور به سمت و سوی بهبود شرایط است، افزود: تحرک بخشی به اقتصاد نیازمند منابع بوده که این موضوع باید با تزریق منابع هدفمندی به اقتصاد کشور ممکن شود.

وی با تاکید بر ضرورت هدفندسازی حذف دهک های پردرآمد از یارانه نقدی،گفت: شناخت نیازمند از غیر آن ، به سادگی ممکن است و باید دولت هرچه سریع تر این مهم را در دستور کار خود قرار دهد.

.

عیسی امامی

 .

پرداخت مالیات از سوی افراد ملاک خوبی برای شناخت اقشار آسیب پذیر

امامی با اشاره به پرداخت مالیات های سنگین از سوی برخی از افراد در جامعه، تصریح کرد:فردی که در طول ماه ۲ میلیون تومان مالیات می پردازد نیازمند دریافت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان نیست؛از این رو دولت باید با مدنظر قرار دادن این نوع شاخص ها بهبود اوضاع در بحث هدفمندی را رقم بزند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه تعیین جامعه هدف در دریافت یارانه نقدی آسان است، افزود: مشمولان بیمه تامین اجتماعی، مودیان مالیاتی و افراد تحت پوشش موسسات و دستگاه های خیریه افرادی هستند که به راحتی می توان به میزان دخل و خرجشان اشراف داشت.

وی ادامه داد: دولت باید بر اعمال قانون هدفمندی یارانه ها و اجرای صحیح آن نظارت کامل داشته باشد.

امامی گفت: ادامه روند کنونی در پرداخت یارانه نقدی به جهت دار شدن منابع هدفمندی منجر خواهد شد.

این نماینده مردم درمجلس نهم، ادامه داد: متاسفانه درحال حاضر در اجرای هدفمندی یارانه ها حذف اقشار آسیب پذیر در دستورکار قرارگرفته که این نشان از اشتباه بودن مبنای حذف دهک ها در اجرای این قانون دارد.

عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با تکرار مکررات خواندن بحث حذف یارانه نقدی، گفت: دولت باید با عزمی جدی برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور حذف دهک های پردرآمد را در دستورکار خود قرار دهد.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *