ضرورت اعتماد سازی بین شهروندان و مرکز اسناد؛بافت قدیمی ۰۱۵

شمال ما: در کمتر از ۱۰ سال، سرعت تخریب خانه‌های ویلایی قدیمی در استان فزونی یافته است. در محله‌های قدیمی رشت مانند ساغریسازان، باقرآباد، زرجوب، چله ‌انه و… آپارتمان‌های چند‌طبقه سایه بلند خود را بر سقف‌های سفالین بومی تحمیل کرده اند. بسیاری از بناهای سنتی حتی در شهرستان‌های استان، به نام نوسازی و بهسازی بافت فرسوده و با عوارض تشویقی شهرداری، به سرعت تخریب شده است.
در این تخریب‌ها فقط معماری سنتی شهرها نیست که به خاطره‌ها می‌پیوندد، بلکه هزاران سند تاریخی موجود در این خانه هاست که سالیان سال زیر شیروانی و تالار خانه‌ها در صندوقچه یا گونی خاک می‌خورده و اکنون در حال نابودی است. بسیاری از اسناد تاریخی این شهر از صاحب منصبان به خانواده‌ها به ارث رسیده، و وارثان به دلیل نداشتن آگاهی از اهمیت این سند‌ها یا عکس‌های تاریخی، این اسناد را هم لابه لای سفال‌های شکسته و تالارهای چوبی مدفون می‌کنند.
نوسازی بافت فرسوده و معدوم کردن اسناد تاریخی
چند سال پیش هم بخش شاه‌نشین عمارت دریابیگی تخریب شد تا یک مجتمع مسکونی به‌جای آن ساخته شود. میراث فرهنگی هم طبق روال معمول دیر به داد بنایی رسید که ثبت میراثی شده بود. طبیعت تنوع طلب و نوگرای گیلانی‌ها به خصوص در مرکز استان باعث شده  بسیاری از وارثان این خانه‌ها به نامه ها، عکس‌ها، مکاتبات و… به ارث رسیده از خاندان خود توجهی نکنند. در این نوسازی، انبوهی از اسناد که- گنجینه‌ای مکتوب این استان است- از بین می‌روند.
یکی از شهروندان گیلان که نخواست نامش عنوان شود در این رابطه می‌گوید: خاندان مادری‌ام  از ملاکان بزرگ آستانه اشرفیه بودند. خانه ای به ایشان به ارث رسیده که در زیر‌شیروانی صندوق بزرگی حاوی اسناد و مدارک دوران اربابی بود. مادرم که هیچگاه حوصله وسایل قدیمی و به اصطلاح خرت و پرت را نداشت، همه را یکجا بیرون ریخت.
«ایلخان آل بویه» شهروند دیگری در لنگرود است که پدر و اجدادش سمت‌های دولتی متعددی در دوران‌های قاجار و پهلوی داشته‌اند. پدرش میرِ رانکوه بود که در اصطلاح امروزی مامور مالیات خوانده می‌شود. وی به همشهری می‌گوید: به یاد دارم در کودکی که پدرم دفترچه‌ها، نامه‌ها و مرسوله‌ها را با وسواس تمام داخل چند صندوقچه می‌گذاشت و اهل و عیال خانه جرات نزدیک شدن به این صندوق‌ها را هم نداشتند. حس کنجکاوی کودکی او باعث شد بالاخره بعد از مرگ پدر به محتویات صندوق‌ها دست پیدا کند. آل بویه می‌گوید: به خاطر علاقه ای که به اسناد تاریخی داشتم، از محتویات اسناد، عکس و اسکن تهیه کردم. اکنون با مرکز اسناد گیلان هم همکاری دارم.
حالا اصل این اسناد نزد او باقی است و نسخه ای از عکس و اسکن این اسناد خطی در مجموعه سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان قرار گرفته است.
کم‌کاری در انتشار اسناد تاریخی گیلان
یکی از کارشناسان سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان یادآور می‌شود: با این‌که گیلان به عنوان استانی فرهنگی شناخته شده، ولی هنوز مردم و مسئولان در نگهداشت اسناد تاریخی و حفظ و انتشار آن به یک باور علمی نرسیده اند. «علی امیری» می‌افزاید: در زمینه انتشار اسناد تاریخی، خاطرات رجال، نامه ها، سفرنامه‌ها بزرگان، وصیت نامه‌ها و مکاتبات و… در تمام این سال‌ها کم‌کاری شده است.
وی تصریح می‌کند: خانواده‌هایی را می‌شناسم که در زیر شیروانی منازل خود صندوق‌هایی حاوی همین اسناد تاریخی را دارند، نه می‌دانند محتویات صندوق چیست و نه اسناد را در اختیار نهادهای مربوطه می‌گذارند.امیری بیان می‌کند: مرکز اسناد آماده است از تمامی اسناد تاریخی که شهروندان در اختیار دارند، اسکن و کپی تهیه کند و اصل سند را به صاحبان سند بازگرداند.
وی درباره اینکه چرا سازمان اسناد گیلان در این راستا کم کاری می‌کند، می‌افزاید: سازمان اسناد در گیلان، نهادی نوپاست. تلاش سازمان تاکنون بر‌فرهنگ‌سازی، اطلاع رسانی به شهروندان برای حفظ اسناد و همچنین تامین منابع مالی برای تکمیل بخش اداری، تهیه مخزن و تالار الکترونیک سازمان بوده است.
این کارشناس اسناد تاکید می‌کند: متاسفانه پژوهشگران استان نیز جزیره ای عمل می‌کنند و به دلیل متمرکز نبودن اسناد به صورت حرفه‌ای در یک مرکز، آثاری منتشر می‌شود که با یک الگوی پژوهشی علمی و صحیح نگارش نشده است. هنوز نمی‌دانیم مدل پژوهش محققانه چیست و الگوی علمی مشخصی نداریم.
ضرورت اعتماد سازی بین شهروندان و مرکز اسناد استان
مدیر کل سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان هم در این خصوص به همشهری می‌گوید: طبق قانون ، گردآوری میراث مکتوب کشور، حفاظت و نگهداری، سازماندهی و اشاعه آن بر عهده سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور است که به استان‌ها تفویض اختیار شده است.
«حسین عباس نژاد» یادآور می‌شود: نسخ خطی و  مکاتبات رجال جزو هویت تاریخی گیلان است و نگهداری از اینگونه اسناد شرایط ویژه ای را می‌خواهد. به خصوص در هوای مرطوب گیلان، سرعت تخریب کاغذ بیشتر است. وی از همه شهروندان خواست تا اگر اسناد و مکاتباتی از خاندان‌های خود در اختیار دارند، برای بررسی، ارزش گذاری، نگهداری و میکروب‌زدایی به مرکز اسناد گیلان اطمینان کنند.عباس نژاد تاکید می‌کند: اسناد تاریخی، شناسنامه کهن مردم گیلان است و اگر همه دست به دست هم دهیم، می‌توانیم تاریخ را آنگونه که حقیقت داشته و شایسته است، ثبت کنیم. مدیرکل سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان،متذکر می‌شود: سازمان آمادگی دارد با شهروندانی که اسنادی در اختیار دارند، همکاری کندو بعد از تهیه اسکن و عکس از این اسناد، اصل نسخه را به صاحبان سند برگرداند.

 

همشهری؛ مهری شیرمحمدی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *