جایگاه نقاشی دیواری در رشت؛زیباسازی رشت 012

شمال ما: یکی از جنبه های زیبا سازی شهرها، استفاده از فضاهای داخلی شهری با بهره گیری از نقاشی، هنرهای تجسمی و بصری است. یکی از این عوامل در زیباکردن شهر نقاشی های دیواری است. در برخی از معروفترین شهرهای دنیا، به راحتی می توان هزاران متر از دیوارهای شهر را مزین به شاهکارهای هنری دید، از کاشی کاری های برجسته تا نقاشی های گرافیتی، همه از جلوه¬های زیبایی شهر هستند.

نقاشی های دیواری باعث زیبا شدن و جذاب شدن محیط پیرامون ما می شود. شهر رشت از زیبایی ذاتی بهره مند است،همین ویژگی به مدیران فرهنگی ما می تواند ایده های بسیاری در امر زیباترکردن شهر بدهد. این شهر مملو از دیوارهایی است که نه تنها با بافت شهری متناسب نیست بلکه چهره این شهر زیبا را هم خراب کرده است. به همین دلیل نقاشی بر روی دیوارها یا انواع هنرهای تجسمی در خیابان های این شهر می تواند بر ایجاد یک محیط زیبا و دلنشین کمک کند. اما متأسفانه دیوارهای شهر رشت از این نعمت به خوبی برخوردار نشده است. در تهران و بسیاری از شهرهای بزرگ ایران از جمله اصفهان کارهای بسیار برجسته ای از هنرمندان بزرگ این مملکت بر روی در و دیوار مکان های عمومی دیده می شود، اما دریغ از یک کار برجسته وبا کیفیت در شهر باران­های نقره ای.

نقاشی های دیواری سورئال مهدی قدیانلو در تهران شهرت جهانی دارد. این طور نیست که چندتا رنگ بر درو دیوار پاشیده شود ویا مجسمه ای از مشاهیر شهر بر خیابان و پارک نصب شود، وبعد به به و چهچه بگوییم که شهر را زیبا کردیم. باید کارها محتوی داشته باشد، باید از کارشناسان خبره هنری گیلان زمین که کم هم نیستند جهت مشاوره بهره گرفت. هر دوی این کار با دیدن نمونه های کنونی قطعاً انجام نشده است. حسین سروش نیا یکی از فعالین این حوزه که سال­ها در تهران کار می کرده به گیلان فردا می گوید: وضعیت تهران با رشت قابل مقایسه نیست. ما برای اینکه در رشت کار بگیریم ماه­ها باید وقت می گذاشتیم تا با هزار زحمت کار را از کسانی که همیشه شهرداری با آن­ها قرار داد می بست بگیریم. مشکل دوم بودجه ای است که شهرداری رشت به این موضوع اختصاص می دهد. بالاترین بودجه ای که در زمان فعالیت من در رشت به کار نقاشی دیواری اختصاص یافت حدود ۷میلیون تومان بود، درحالی که رقم های خیلی بالاتر از این، حتی در حد یک میلیارد تومان برای زیباسازی در و دیوارهای شهر تهران اختصاص داده می شد. از دید این کارشناس، که هم اکنون کارگاه بوم سازی دارد، نقاشی های دیواری هم از لحاظ زیباشناسی و هم از لحاظ محتوی مبتذل است. وقتی به در ودیوارهای شهر نگاه می کنی آثاری در سطح نقاشی های مهدکودک می بینی. از لحاظ محتوی و کار حرفه ای متأسفانه شهر رشت قابل قیاس با تهران نیست. به گفته وی بحث زیبا سازی که در شهر رشت به وجود آمد، تقریبا دو سال طول کشید تا شهرداری برای آن بودجه در نظر بگیرد. کل بحث در شهرداری این بود که برای پروژه­های بیش از هفت میلیون قرارداد امضاء نکنند. برای همین اغلب کارها از کیفیت مناسبی برخوردار نبود.

.

زیباسازی رشت 043

.

 

البته این فعال در حوزه نقاشی دیواری حدود یک سالی است که در رشت کار نمی کند و دلیلش را هم نبود یک ساز وکار درست برای دادن طرح ها به دوستداران این کار می داند. سروش نیا به مسئولین زیباسازی در رشت انتقاد می کند که افراد متخصص و هنرمند در سطح مدیریت و زیبا سازی شهر وجود ندارد، یعنی کسانی که درباره طرح ها نظر می دهند و تصمیم می گیرند که فلان طرح اجرا شود فاقد دانش هنری بودند. در تهران اما وضعیت کاملا فرق می کرد. تیم هنری در شهرداری تهران کار می کرد که همگی از اساتید دانشگاه و هنرمندان برجسته این شهر بودند. در واقع سازمان زیباسازی شهرداری تهران از یک تیم هنرهای تجسمی بسیار حرفه ای بهره مند است. این تیم در مورد کارها نظر کارشناسی می دهد و طرح ها را از لحاظ زیباشناسی و کیفیت و نوع رنگ بندی آنالیز می کنند. به همین دلیل در گوشه و کنار تهران می توان نقاشی های دیواری بسیار زیبا متناسب با آن منطقه مشاهده کرد.

حال با روی کار آمدن شهردار جدید و همینطور به گفته حامد عبدالهی مدیر فعلی زیباسازی شهری شهرداری حضور یک تیم کارشناسی خبره، می توان امیدی به دیدن نقاشی­های دیواری با محتوی و زیبا در سطح شهر دید. آیا می توان شهر رشت را علاوه بر زیبایی ذاتی و طبیعی اش، آن را به یکی از شهرها معروف در حوزه هنرهای خیابانی و تجسمی در ایران تبدیل کرد.

منبع: گیلان فردا، میثم صابرفرد


کانال تلگرام شمال ما

2 پاسخ به “نقاشی های دیواری شهر رشت از لحاظ زیباشناسی و محتوی، مبتذل است”

  1. بی نام می‌گه:

    بحث مفهوم و استه تیک در طرح اوین چیزی است که به چشم میخورد به نظر من یک دیوار رنگ شده بهتر از یک دیواری است که کهنه گی و زشتیی آن نمایان باشد هر چقدر هم که قسمتی از شهر را تبدیل به مهد کودک کند.

  2. بی نام می‌گه:

    متاسفانه جنبه مالی خیلی از هنرمندان شهر را مغرور کرده ما شهروندان و هنرمندان خود را در امر زیبای شهر مسئول نمیدانیم و فقط دورا دور سخن به انتقاد میگشاییم کاش کمی خود را در قبال زیبایی مسئول میدانستیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *