آسیب به بقعه میراثی با احداث و مرمت غیر اصولی؛نقاشی بقعه آقا سیدعلی ۰۱۱

شمال ما: در روستای موتار یا متعلق‌محله شهرستان لاهیجان بقعه ای وجود دارد که همانند بسیاری از بقعه‌های گذشته شرق گیلان دارای هنر نقاشی دیواری است.  بقعه آقاسیدعلی بقعه‌ای کوچک با سبک معماری کاملا سنتی گیلانی، سقفی شیروانی، پوشیده از سفال قرمز و سربندی با تیرهای چوبی است و از ۳‌جهت ایوانی با تیرک‌های چوبی و سرتیرهای تزئین شده دارد. چوب‌های نو و سفال نشان می‌دهد تازه تعویض شده اند اما کف ایوان کنده شده است. مسجدی به ضلع شمالی بقعه چسبیده است و بقعه ۳‌در غربی، جنوبی و شرقی دارد.
بر سر در ضلع غربی تصویر ۲‌پرنده نقاشی شده که در میانه آن نام بانیان و سال نقاشی دیده می‌شود. «صفر علی فرزند کدخدا علی اکبر» و «کربلایی جعفر فرزند صفر» در سال ۱۳۵۳ هزینه تزئینات بقعه را متقبل شده اند.
هنر نقاشی «آقاجان نقاش» در متعلق‌محله
بر ازاره دیوار نزدیک سقف، دورتا دور اشعاری از ترجیع‌بند معروف محتشم کاشانی و نقوش یا محمد، یا علی، یا‌ابا‌عبدالله و… در شمسه‌هایی نوشته شده و در آخرین شمسه، نزدیک به در نام نقاش هم ذکر شده است: «مشهدی آقاجان نقاش لاهیجانی».
در بقعه تزئینات خاصی ندارد اما از روی نوشته کنده‌کاری شده آن می‌توان فهمید سازنده آن «میرزا محمد‌علی کوشال» بوده است. مهم‌ترین شاخص این بقعه میراثی، نقاشی‌های دیواری دورتادور۳ ایوان موجود است که آسیب‌های فراوانی دیده است. در ضلع شرقی، صحنه انتقام مختار ثقفی از قاتلان شهیدان کربلا به چشم می‌خورد و نزدیک به در شرقی، نقش پل صراط با تصویر ۲‌پرنده و ۲‌فرشته قرینه وار کشیده شده است. صحنه جنگ حضرت قاسم (ع) پسر امام حسن (ع) با ازرق شامی و صحنه به میدان رفتن علی اکبر و وداع او با اهل حرم از دیگر صحنه‌های جذاب است. در دیوار غربی ایوان نیز صحنه نبرد حضرت عباس(ع) و به صحنه میدان رفتن امام حسین‌(ع) دیده می‌شود که علی اصغر را در بغل دارد. کارشناس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان درباره سنت نقاشی دیواری در بقعه‌های گیلان می‌گوید: این سنت از زمان صفویه رواج یافت و نوعی سنت هنری بود که وقایع مذهبی به ویژه وقایع عاشورا بر جداره دیوارها کشیده می‌شد. «علی امیری» در مورد نقاش این بقعه بیان می‌کند: پرکارترین نقاش زیارتگاه‌های مذهبی شرق گیلان «مشهدی آقاجان» پسر استاد «غلامحسین» نقاش دوره قاجار بود و معروف‌ترین اثر نقاشی غلامحسین، مجموعه تاریخی «چهارپادشاهان» لاهیجان است. ۲ پسر وی به نام‌های ابراهیم و آقاجان حرفه پدر را فراگرفتند و بعد از فوت پدر، به اتفاق ابراهیم، بسیاری از بقعه‌های شرق گیلان را نقاشی یا مرمت کردند. مهم‌ترین اثر آقاجان، نقاشی‌های دیواری بقعه «آقاسید ابراهیم دره کجید املش» است. نقاشی بقعه متعلق‌محله هم اثر اوست.
آسیب به بقعه میراثی با احداث و مرمت غیر اصولی
دهیار روستای متعلق‌محله می‌گوید: به جز دیوارهای ایوان، قبلا داخل بقعه هم نقاشی دیواری داشت اما به دلیل مرمت و کاهش رطوبت با گچ پوشانده شد.
پاک نیت می‌افزاید: بقعه ۴ایوان در ۴جهت داشت و با احداث مسجد در جوار بقعه، نقاشی‌های ضلع شمالی کاملا از بین رفت. دهیار متعلق‌محله از کمک‌های زیاد مردمی و خیران برای مرمت این بقعه خبر می‌دهد و می‌افزاید: از یک سال پیش مرمت این بقعه با نظارت میراث فرهنگی آغاز شد و سربندی و تعویض سفال‌ها و چوب‌های سقف و تیرک‌ها به پایان رسیده است. با این حال میراث هنوز برای مرمت نقاشی‌های دیواری اقدامی نکرده و آخرین باری که از این بنا بازدید شده است، زمستان گذشته و در زمان مرمت سقف و سربندی بوده است.
بقعه متعلق‌محله ثبت میراثی می‌شود
کارشناس ثبت و حریم بناهای میراثی از آماده سازی پرونده میراثی این بقعه برای ثبت در فهرست بناهای میراثی کشور خبر می‌دهد . «فاطمه اسماعیل پور» تصریح می‌کند: با این‌که این بقعه به دلیل مرمت‌های غیر اصولی و تخریب ایوان شمالی بسیار آسیب دیده اما به دلیل نوع معماری و همچنین نقاشی‌های فاخر بقعه، ضریح چوبی، واجد شرایط ثبت شناخته شده است و با توجه به مرمت بقعه، پرونده میراثی آن برای بررسی و ثبت به تهران فرستاده شده است.
بقعه سادات کیایی
کارشناسی که پرونده ثبتی بقعه مذکور را آماده کرده هم در این خصوص می‌گوید: مالکیت بقعه روستای موتار در اختیار اداره اوقاف و امور خیریه گیلان است وشخص آرمیده در بقعه، سید علی از بازماندگان سلاطین کیایی است. «کبری تیموری» می‌افزاید: کارکیاییان، آل کیا یا سادات ملاطی دودمانی ایرانی در شمال ایران (گیلان و دیلمستان) بودند که ازقرن ۸هجری به بعد تا سال ۱۰۰۰قمری حکومت می‌کردند. نسب این سادات به امام چهارم شیعیان بازمی گردد.
تیموری اشاره می‌کند: سید امیر کیای ملاطی پس از شورشی ناموفق علیه ناصروندان که بر بیه‌پیش حکومت می‌کردند درگذشت، اما پسرش سید علی کیا حکومت کیاییان را تاسیس کرد و نوادگان وی تا سال ۱۰۰۰قمری به پایتختی لاهیجان بر گیلان حکومت می‌کردند.
استفاده از رنگ‌های طبیعی و الیاف برنج
این کارشناس در مورد این هنر بومی گیلان تصریح می‌کند: نقاشان منطقه گاهی گچ مورد نیاز را از سنگ گچ تهیه می‌کردند. سنگ گچ را در کوره پخته و با وسیله‌ای به نام پادنگ آن را می‌کوبیدند و بعد از غربال کردن از آن استفاده می‌کردند. هنگام استفاده مقداری الیاف برنج به منظور گرماگیری و خاموش کردن صدا به آن اضافه می‌کردند و برای زیرسازی از سریش یا مخلوط آهک و تخم مرغ استفاده می‌شد. ابتدا طرحی با ذغال می‌کشیدند و از رنگ‌هایی که به صورت گیاهی یا معدنی تهیه می‌شد، اثر را رنگ‌آمیزی می‌کردند.
مرمت نقاشی‌های دیواری؛ نیازمند اعتبار
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی گیلان درباره مرمت این بقعه می‌گوید: بقعه متعلق‌محله از بناهای فاخر مذهبی در شرق گیلان است. بنای اصلی بقعه متعلق به اوایل قاجار است و نقاشی‌های دیواری در اواخر قاجار، توسط آقاجان نقاش کشیده شده و از نظر سبک جزو نقاشی‌های قهوه‌خانه‌ای با مضمون مذهبی است.
«محمدرضا باقریان» می‌افزاید: طراحی، مطالعه و مستندسازی فاز اول در سال ۸۸ انجام و تکمیل پرونده ثبتی اثر در پاییز ۱۳۹۳ آماده و قسمتی از استحکام‌بخشی بنا نیز در سال گذشته انجام شده است. وی به مرمت نقاشی‌های بقعه اشاره و یادآوری می‌کند: تاکنون ۶۰۰میلیون ریال برای مرمت بقعه هزینه شده که این مبلغ به صورت امانی و تعهدی هزینه شده است.
باقریان با اعلام کمک ۱۰۰میلیون ریالی هیات امنای بقعه تاکید می‌کند: اعتبار مصوب و تخصیص یافته ۱۰۰میلیون ریال بوده است و برای تکمیل کار با توجه به مطالبات و کارهای باقیمانده هزار میلیون ریال اعتبار لازم است. وی بیان می‌کند: به دلیل تامین نشدن اعتبار مصوب، تاکنون نتوانسته ایم نقاشی‌های دیواری را مرمت کنیم و در صورت تامین اعتبار پروژه ادامه می‌یابد.

 

 

منبع: همشهری؛ مهری شیرمحمدی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *