فاصله کوتاه تالاب عینک با مرگ؛تالاب عینک ۰۵۲

شمال ما: نفس‌های بزرگ‌ترین تالاب طبیعی ایران در رشت به شماره افتاده و به مرگ نزدیک‌تر شده است.

به گزارش فارس، «عینک» تنها تالاب طبیعی با قابلیت گردشگری در شهر رشت است که از سال‌های نه چندان دور بحث واگذاری آن به سرمایه‌گذاران برای ایجاد مکان‌های تفریحی مانند آلاچیق‌های سنتی، اسکله قایقرانی، پارکینگ، توسعه فضای سبز و… مطرح بود که بعدها به دلایلی این موارد به بوته فراموشی سپرده شد و یا فرصتی برای جذب سرمایه‌گذار فراهم نشد.

تالاب طبیعی عینک در غرب شهرستان رشت و حاشیه این شهر قرار دارد و دومین تالاب بزرگ گیلان از نظر وسعت محسوب می‌شود و محل پرورش ماهی کپور و ماهی آزاد بوده که آلودگی امروز تالاب فرصت زندگی و شادابی ماهیان را از آنها گرفته است.

تالاب عینک رشت روزگاری مانند دو رودخانه زرجوب و گوهر رود رشت به دلیل برخورداری از شفافیت مکانی برای صید ماهیان مذکور بود که اگر به همان نحو باقی می‌ماند می‌توانست امروز منطقه‌ای جذاب برای ماهیگیری تفریحی گردشگران و مردم این شهر باشد.

تالاب عینک بر اثر بارش‌های بسیار زیاد باران و وجود آب‌های مازاد و پست بودن این منطقه که راهی برای خروج آب‌های مازاد وجود نداشت، ایجاد شد و به تدریج به صورت مردابی زیبا در حاشیه شهر رشت به وجود آمد که آب آن توسط کانال‌ به اراضی شالیزاری شمالی برده می‌شود.

به تدریج ساخت و سازهای بی‌رویه در حریم تالاب عینک شکل گرفت و ورود فاضلاب‌های خانگی و شهر صنعتی رشت به تالاب و پرتاب انواع زباله مانند لوازم خانگی و مصالح و …. تالاب عینک را به سرنوشت سیاه رودخانه‌های زرجوب و گوهررود رشت مبتلا کرد و بخش‌هایی از این تالاب زیبا را خشکاند و نابودی آن را رقم زد.

 

 

ویژگی خاص تالاب عینک رشت

ویژگی تالاب عینک به عنوان یک اکوسیستم زنده درون‌شهری بسیار خاص است به طوری بسیاری از پرندگان مهاجر این تالاب را برای زیستگاه خود برگزیده بودند و آنگونه که گفته می‌شود نمونه مصنوعی این تالاب به نام «WWT» در حومه شهر لندن ایجاد شده که یکی از معروف‌ترین مراکز توریستی اروپا برای آموزش محیط زیست به کودکان و مشاهده پرندگان است.

روزگاری گونه‌های ازگیل و انار وحشی، خیزران و … تالاب را در بر گرفته و زیبایی مضاعفی به آن داده بودند اما به دلیل رشد و توسعه ناموزون شهری در چند دهه گذشته بسیاری از این گونه‌ها از بین رفته است.

 وضعیت تالاب عینک به قدری نامناسب است که تاکنون از سوی سازمان حفاظت محیط زیست ایران نتوانست در کنوانسیون رامسر به ثبت برسد و امروز نیز این تالاب گرفتار سرخس آزولا و گیاهی مهاجم به نام سنبل‌آبی شده که اگر همت جمعی برای جمع‌آوری این گل به ظاهر زیبا نشود، دیگر اثری از آن باقی نمی‌ماند.

آزولای سریع‌الرشد از مدت‌ها پیش سطح تالاب را پوشانده و از ورود اکسیژن و نور خورشید به لایه‌های زیرین آن جلوگیری کرده و مرگ آبزیان را رقم زده بود و اکنون سنبل‌آبی نیز با رشد بی‌رویه باقی مانده نفس تالاب عینک را گرفته است.

برگزاری همایشی به نام «برای نجات تالاب عینک کمک کنیم» در رشت موجب شد تا جمعی از مسؤولان محیط‌زیستی کشوری و استانی برای چند ساعت دور یکدیگر جمع شوند تا از نزدیک شاهد مرگ تدریجی تالاب باشند و آستین همت را برای نجات این مرداب زیبا بالا ببرند که امیدواریم با رفتن از کنار تالاب، همه چیز بار دیگر به فراموشی سپرده نشود و با عزم جدی همت کنند.

فاصله کوتاه تالاب عینک با مرگ

کارشناس مسایل محیط‌ زیست گیلان درباره وضعیت تالاب عینک گفت: تالاب عینک دوران کودکی و جوانی خود را پشت سر گذاشته و اکنون فاصله چندانی با نابودی ندارد.

محمد دهدار درگاهی، با بیان اینکه دو گروه در بحث احیای تالاب بسیار تاثیرگذار هستند، افزود:  گروه نخست ساکنان حاشیه تالاب و گروه دوم مسؤولان هستند ضمن اینکه باید موضوعات زیست‌محیطی که امنیت جامعه را در بر می‌گیرد باید مورد توجه باشند.

وی ادامه داد: تا حدود ۱۰۰ سال پیش طبیعت به قدری بزرگ بود که هر قدر از آن برداشت می‌کردند باز هم کم نمی‌شد اما اکنون توان طبیعت کم شده و تخریب آن توسط انسان‌ها افزایش یافته است.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه طبیعت توان تخریب را ندارد، تصریح کرد: تالاب عینک در محدوده انتهایی حیات خود قرار دارد و اگر نخواهیم به‌زودی فکری برای نجات تالاب عینک کنیم ممکن است تا چند سال آینده برای رهایی از مشکلات محیط زیستی مجبور به تحمل هزینه‌های بیشتری شویم.

وی گفت: سازمان محیط زیست، جهاد کشاورزی و … خود را در زمینه وضعیت تالاب عینک رشت کنار کشیده‌اند و می‌گویند به ما ارتباطی ندارد در حالی که اگر بحث وام و تسهیلات مطرح بود بدون تردید با شدت ورود می‌کردند و پیگیر می‌شدند.

 

 

کاهش چشمگیر آب‌بندان‌ها در گیلان

دهدار‌درگاهی با بیان اینکه در سال ۱۳۴۳ حدود ۱۱ هزار آب‌بندان در گیلان وجود داشت، گفت: در بررسی‌های سال ۹۴ متوجه شدیم که اکنون حدود ۸ هزار آب‌بندان در استان وجود دارد و امیدواریم روزی فرا نرسد که تالاب عینک به لیست تالاب‌های پر شده اضافه شود.

وی تالاب عینک را بزرگ‌ترین تالاب طبیعی ایران دانست و تصریح کرد: تالاب عینک مانند یک دُر گرانبهاست که قدر آن را ندانسته‌ایم.

کارشناس حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه در سال ۱۳۴۹ ایران به سازمان ملل پیشنهاد داد که تالاب‌ها جزو اکوسیستم هستند، خاطرنشان کرد: در همان سال ۱۸ کشور دنیا به ایران آمدند و کنوانسیون رامسر شکل گرفت.

وی اضافه کرد: کنوانسیون رامسر همان کنوانسیون تالاب‌ها یا کنوانسیون پرندگان مهاجر است و این تنها کنوانسیونی است که به نام کشور ثبت شده اما سه سال پیش دبیرخانه کنوانسیون رامسر تصمیم‌ به تغییر نام آن گرفت.

دهداردرگاهی با اشاره به دلایل دبیرخانه برای این تغییر نام، تصریح کرد: دبیرخانه اعتقاد دارد در شرایطی کنوانسیون تالاب‌ها به نام ایران است که تالاب‌های کشور بدترین شرایط زیست‌محیطی را دارند.

وی با اشاره به اینکه در ایران ۴۱ نوع تالاب وجود دارد، یادآور شد: تالاب ساحلی، رودخانه‌ای و … از جمله انواع تالاب‌هاست و ایران در سال ۴۳ در موضوع تالاب‌ها پیشگام بود اما امروزه تالاب‌های کشور شرایط مناسبی ندارند.

 

 

عمق تالاب انزلی در برخی از نقاط به ۱۰ سانت رسیده است

این کارشناس محیط زیست بابیان اینکه ایران دارای ۲۴ تالاب بین‌المللی است، یادآور شد: در گیلان سه تالاب بین‌المللی انزلی، بوجاق و امیر کلایه وجود دارد و عمق تالاب انزلی در برخی از نقاط کمتر به ۱۰سانت رسیده که ناشی از وجود رسوبات و فاضلاب‌ها است.

وی با تصریح بر اینکه اگر تالاب انزلی ازبین برود بعدها متوجه می‌شویم که چه مشکلاتی ایجاد شده است، متذکر شد: اگر تالاب انزلی خشک شود عوارض بسیار بدی به بار می‌آورد زیرا این تالاب نقش مهمی در معیشت مردم منطقه دارد.

دهداردرگاهی با اشاره به اینکه با نابودی تالاب انزلی شکار، صید ماهی و گردشگری نیز نابود می‌شود، گفت: اکنون با یک فاجعه بزرگ زیست‌محیطی مواجه هستیم و در این زمینه فقر فرهنگی به ما آسیب بسیاری رسانده است.

وی تالاب عینک را جزو تالاب‌های آب شیرین دائمی دانست و یادآور شد: تالاب عینک رشت جزو پرتولیدترین تالاب‌هاست و سازمان ملل پنج مشکل اساسی برای تالاب‌ها مطرح کرده که تالاب عینک اکنون سه مشکل از آن را دارد.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *