مراکز درمانی کم و بیماران زیاد؛بیمارستان رسول اکرم رشت ۰۱۲

شمال ما: درد کمر امانش را بریده است. براساس تشخیص پزشک و رویت نتیجه آزمایش ام آر آی می بایست مورد عمل جراحی قرار بگیرد. هزینه عمل هم ۷ میلیون تومان است. هادی ، کارگر یکی از کارخانه های استان گیلان است. اهل تالش. چاره ای ندارد جزعمل کمر که چند ساعتی هم به طول می کشد. بعد از عمل هم یک ماه تمام باید فیزیوتراپی شود. تمام این فرآیند هم باید در رشت انجام شود. طی مسافتی بیش از ۶۰ کیلومتر آن هم هر روز. اما مسافت و رنج رفت و آمد مشکل ثانویه است. مشکل اصلی هزینه عمل است. پزشک دستور عمل سریع داده و هادی نیز تنها دو راه پیش رو دارد. یا عمل جراحی در بیمارستان تامین اجتماعی که نباید پولی برایش پرداخت کند یا عمل جراحی در بیمارستان خصوصی واقع در رشت که ابتدا باید تمام پول را یکجا به حساب بیمارستان واریز کند و سپس اقدام به دریافت آن وجه نماید که آن هم خودش چندین ماه طول می کشد.

هادی برای خبرنگار گیلان فردا تعریف می کند: وقتی از مطب دکتر بیرون آمدم و به خانه رسیدم شماره بیمارستان رسول اکرم را گرفتم تا برای ویزیت و معاینه وقت بگیرم. باورتان نمی شود ساعت ۴ صبح به من نوبت داد آن هم برای ۶ ماه بعد. پیش خودم گفتم اگر حضوری نزدشان بروم و شرایط زندگی ام را توضیح دهم دلشان به حالم بسوزد و شرایطم را اورژانسی تشخیص دهند. پس فردایی شال و کلاه کردم و رفتم بیمارستان. چند ساعت طول کشید تا نوبتم شد. وقتی هم نوبتم شد نوبت عمل را برای همان ۶ ماه بعد دادند. خانم منشی قسم می خورد که تمام روزها پر است. تعداد بیمارها زیاد است و امکانات بیمارستان اگرچه زیاد است اما کفاف این همه بیمار را نمی دهد. دست از پا درازتر برگشتم و رفتم بیمارستان خصوصی… برای هفته بعد به من نوبت دادند اما گفتند هزینه عملش می شود ۷ میلیون تومان که می بایست یکجا پرداخت می کردم. من هم فعلا از خیر عمل گذشتم تا این پول وامانده را جور کنم. نه کارخانه به من وام می دهد نه بانک و نه دوست و آشنایی دارم که دستشان به دهنشان برسد و برای ۶ ماه این پول را به من بدهند.

هادی تنها نمونه ای از صدها بیماری است که روزانه به بیمارستان ها و درمانگاه های تامین اجتماعی پا می گذارند. ربابه زن ۴۵ ساله خانه داری است که بیمه شوهر کارمندش است. او تعریف می کند که برای پر کردن دندان می بایست ساعت ۵ صبح به درمانگاه تامین اجتماعی رشت روبروی تازه آباد می رفتم و تا ظهر هم طول می کشید تا نوبت به من برسد. نمی دانید صحرای محشر بود انگار. اگر پول داشتم مطمئنا گذرم به اینجا نمی افتاد.

***

بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی رسول اکرم رشت تنها بیمارستان تامین اجتماعی کل استان گیلان است. پس بی دلیل نیست هرچقدر هم بزرگ و با امکانات باشد بازهم برای خیل عظیم بیماران یک استان کوچک باشد. به واقع بیمارستان رسول اکرم بیمارستان مجهز و کاملی است که دارای بخش های متنوع جراحی و درمانگاه های تخصصی و آزمایشگاه و پاتولوژی و رادیولوژی و سی تی اسکن و خیلی امکانات دیگر است. اما گره کار در تعداد زیاد بیماران است. درمانگاه های تامین اجتماعی نیز مجهز و در سطح قابل قبولی هستند اما باز نمی توانند جوابگوی این همه بیمار باشند. این مشکل اما فقط مختص به گیلان نیست که در کل ایران این مشکل به چشم می خورد. به همین دلیل دولت وقت در برنامه چهارم توسعه به فکر اجرای نظام ارجاع خدمات پزشکی شد. یعنی اینکه بیماران تحت پوشش بیمه باید طبق مراحل وضع شده که شروع آن با پزشک خانواده است، مورد درمان قرار بگیرند. بنابه تعریفی که در ویکی پیدیا آمده در این سیستم درمانی به هر پزشک عمومی لیستی از افراد تحت پوشش توسط شرکت بیمه داده می‌شود. و بیماران موظف می‌شوند به پزشک معرفی شده رجوع کنند. پرداخت مخارج درمان بیمار رجوع کرده بر عهده پزشک خانواده است. که البته قبلا با توجه به سن اسامی ابلاغ شده به پزشک و همینطور ریسک بیماریشان مبلغی به صورت میانگین تخمینی توسط شرکت بیمه‌گر در اختیار پزشک خانواده قرار گرفته است.

این طرح اما به موفقیت نرسید و مزایا و معایب فراوانی داشت که یکی از آن ها تلاش پزشک خانواده برای کمتر خرج کردن بود. عیب دیگر تعداد بالای بیمار نسبت به تعداد کم پزشک بود و در بسیاری از استان ها گزارش هایی ارائه شد که بیمارها بدون اطلاع از لیست یک پزشک خط می خوردند و وارد لیست پزشک دیگری می شدند.

این طرح اما هنوز از رده خارج نشده و حامیانش به دنبال اصلاح آن هستند. طرحی که درصورت اجرای درست می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند. مثلا شخص بیمه شده که مبتلا به سرما خوردگی ساده یا بیماری های معمولی است دیگر به بیمارستان و درمانگاه تامین اجتماعی مراجعه نمی کند و نزد پزشک خانواده می رود. در اینصورت مراکز درمانی تامین اجتماعی هم خلوت تر می شوند.

محمد حسین شهری نژاد ، مدیر درمان تامین اجتماعی استان گیلان درباره عاقبت این طرح به خبرنگار گیلان فردا می گوید: گیلان یکی از ۵ استانی است که در طرح پایلوت نظام ارجاع کاندیدا شد که به زودی اجرا می شود. سازمان تامین اجتماعی با این همه طلبکاری که دیر وصول می شود و این همه بدهکاری هم که دارد هرچقدر هم پزشک استخدام کند و هرچقدر هم که بیمارستان و درمانگاه بسازد بازهم برای بیماران تحت پوشش بیمه کم است. پس نظام ارجاع بهترین گزینه برای رفع نواقص و تسهیل در امور بیماران است. اشکالاتی دارد که به مرور زمان حل می شود. ما امیدواریم این طرح در گیلان به بهترین شکل ممکن اجرا شود و باری از دوش بیماران برداشته شود.

 

منبع: گیلان فردا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *