اکبر عابدی، معلمی که به دل آتش زد؛اکبر عابدی 011

شمال ما: تاریخ سرزمین سرسبز استان گیلان سرشار از سرگذشت انسان‌هایی است که با فداکاری و شجاعت و ایثار نام خود را بر قلب مردم ایران به نیکی حک کرده‌اند. مردانی که به راستی واژه فداکاری را با جان خود معنا کردند. بهمن ماه سال 76 شجاعت و ایثار 2 معلم روستای بیجار سر در شهرستان شفت، دهان به دهان چرخید. 2 معلمی که یکه و تنها برای نجات جان 34 دانش آموز گرفتار در میان شعله‌های آتش از جان خود گذشتند. حالا باید سال‌ها یادگاری‌های این حادثه را که بر دستان و صورتشان است حفظ کنند. هفته معلم فرصتی است تا بر دستان «اکبر عابدی» معلمی که مانند پدری مهربان برای نجات جان دانش‌آموزان به دل آتش پرید بوسه زد.
روز پدر فرصتی بود تا بر مزار «حسن امیدزاده» معلم فداکاری که پس از سال‌ها تحمل درد و رنج ناشی از سوختگی حادثه آتش‌سوزی مدرسه خونین شهر تسلیم فرشته مرگ شد بوسه بزنیم. سال‌ها از آن روز می‌گذرد اما اکبر عابدی که 53 بهار را پشت سر گذاشته است در بیست و نهمین سال تدریس هنوز روزهایی را به یاد دارد که برای نجات جان دانش‌آموزان به دل آتش زد. می‌گوید به زودی بازنشسته خواهد شد اما هیچ‌گاه از آموختن علم و دانش به نسل‌های آینده دست نخواهد کشید. هفته معلم بهانه‌ای بود تا پای حرف‌های او بنشینیم و با او حادثه تلخ 18 بهمن سال 76 را ورق بزنیم. هنوز هم وقتی از آن روز می‌گوید، با نام بردن از «حسن امیدزاده» معلمی که به خاطر نجات دانش‌آموزان کلاس دوم از میان شعله‌های آتش عبور کرد و دچار سوختگی شدید شد و پس از 17 سال تحمل درد و رنج تسلیم مرگ شد، اشک از چشمانش سرازیر می‌شود. «اکبر عابدی» سال گذشته در نخستین جشنواره معلمان آسمانی به عنوان یکی از 10 معلم فداکار کشور انتخاب و از او به پاس شجاعتی که از خود نشان داد، تقدیر شد.
از میان مشاغل مختلف، چطور حرفه معلمی و چرا تدریس در روستا را انتخاب کردید؟
بچه روستا هستم و در سرزمین سرسبز گیلان رشد کرده‌ام. برنجکاری و دامداری شغل مردم روستا بود اما از همان کودکی علاقه زیادی به معلمی داشتم. همیشه دوست داشتم به کودکان کم سن‌تر از خودم درس بدهم و همین ذوق و علاقه مرا به معلمی کشاند. وقتی تحصیلات دبیرستان  تمام شد، با وجود آنکه چند شغل دیگر برای من مهیا شده بود اما معلمی را انتخاب کردم. از سوی آموزش و پروش حکم معلم پرورشی در روستاهای اطراف شفت به من ابلاغ شد. از اینکه می‌توانستم به بچه‌های محروم روستا خدمت کنم، خوشحال بودم؛ من هم روستازاده‌ام و به خوبی طعم محرومیت را چشیده‌ام. هر روز مسیر روستاهای اطراف را با پای پیاده می‌رفتم و به کودکان روستایی که در خانواده‌های محروم زندگی می‌کردند درس می‌دادم. هر روز به 4 مدرسه می‌رفتم و در طول هفته با 500 دانش آموز سروکار داشتم.
علاوه بر تدریس، مسابقات فرهنگی و هنری، نقاشی، قرآن و نهج‌البلاغه و احکام هم برگزار می‌کردم. همه تلاشم این بود که بچه ها را با قرآن و همچنین احکام آشنا کنم. همیشه اعتقاد دارم که پرورش مقدم بر آموزش است و نوع کار من به شکلی بود که با دانش‌آموزانی که افکار مختلفی داشتند سروکار داشتم و تلاش می‌کردم تا به آنها بفهمانم که امیدِ آینده کشورشان هستند. آموزش و پروش در گذشته نقش تولیدی داشت اما به اعتقاد من این نقش امروز بسیار کمرنگ شده است. بالاترین وظیفه آموزش و پروش تولید فکر است و معلم همانند پیامبر وظیفه دارد تا فکر کردن را به دانش‌آموزان بیاموزد تا خودشان راه هدایت را پیدا کنند.از حادثه بهمن ماه سال 76 بگویید و اینکه چطور شد برای نجات دانش‌آموزان همراه با زنده‌یاد حسن امید‌زاده دل به آتش زدید.زمستان سال 76 در روستای بیجارسر شهرستان شفت تدریس می‌کردم . دهه فجر بود و همه دانش‌آموزان در تکاپوی جشن پیروزی انقلاب بودند. برف سنگینی آمده بود و من برای رسیدن به مدرسه در میان برف و کولاک ساعت‌ها پیاده راه می‌رفتم. آن روزها مثل امروز خبری از سیستم‌های گرمایشی جدید و بی‌خطر مثل شوفاژ  نبود و  برای گرم کردن کلاس‌های درس از بخاری نفتی استفاده می‌کردیم. من مربی پرورشی بودم و روز حادثه در حیاط مدرسه روستا مشغول صحبت با بچه‌ها بودم. کلاس دوم ابتدایی، 34 دانش‌آموز دختر و پسر داشت و خانم معلم مشغول درس دادن به آنها بود که ناگهان بر اثر نشت نفت، بخاری آتش گرفت و بلافاصله واژگون شد. به خاطر ریختن نفت در کف کلاس شعله‌های آتش به سرعت همه کلاس را فراگرفت و نیمکت‌های ردیف جلو آتش گرفتند. آتش همه کلاس را گرفته بود؛ معلم کلاس و همه بچه ها فریاد می‌زدند. کسی نمی‌توانست در چوبی کلاس را باز کند. با شنیدن صدای جیغ و فریاد بچه‌ها متوجه حادثه شدم. به خاطر حفاظ‌هایی که به پنجره‌ها بود، بچه‌ها نمی‌توانستند از پنجره خارج شوند. صورت دانش‌آموزان را از پشت شیشه می دیدم که گریه می‌کردند. لحظه‌ای احساس کردم پسر خودم در میان شعله‌های آتش گرفتار شده است. به سرعت از راهرو خودم را به کلاس رساندم؛ همزمان حسن امیدزاده که معلم کلاس پنجم بود هم رسید. به سرعت در کلاس را باز کردیم و همه بچه‌ها را از میان آتش خارج کردیم. شدت آتش به حدی بود که هیچ جایی را نمی‌دیدم و بر اثر استنشاق دود دچار تنگی نفس شده بودیم. خوشبختانه همه بچه‌ها را به همراه خانم معلم به سلامت از کلاس خارج کردیم اما ناگهان بخاری کلاس منفجر شد و به خاطر بسته شدن در کلاس نتوانستیم خودمان را خارج کنیم و در میان شعله های آتش گرفتار شدیم. آتش همه وجود ما را فرا گرفت و هردو بیهوش روی زمین افتادیم. در حالی که چشمانم می‌سوخت نگاهم به آخرین دانش آموزی بود که به سلامت از کلاس بیرون رفت . صدای فریاد حسن را می شنیدم که آتش همه وجودش را گرفته بود و می‌سوخت.

.

http://ghahremanfard.ir/uploads/posts/2015-01/1420956530_1.jpg

.
سوختگی شما چند درصد بود؟ برای مرحوم امیدزاده چه اتفاقی افتاد؟
چند ساعت پس از حادثه وقتی به هوش آمدم متوجه شدم در بیمارستان پورسینای رشت هستم؛ به خاطر سوختن پلک‌هایم نمی‌توانستم چشمانم را باز کنم. احساس سوزش شدیدی داشتم. فقط از روی صدا می‌توانستم اطرافیانم را تشخیص بدهم. من و حسن امیدزاده 3 ماه در بیمارستان بستری بودیم و هر روز پانسمان ما را عوض می کردند. در آن لحظات فقط به بچه‌های مدرسه فکر می‌کردم و وقتی شنیدم همه آنها از آن حادثه جان سالم به در برده‌اند احساس آرامش داشتم. حسن امیدزاده دچار سوختگی شدیدی شده بود و پزشکان به من گفتند که 35 درصد از ناحیه سر و صورت و دست‌ها دچار سوختگی شده‌ام. سوختگی حسن امیدزاده خیلی بیشتر بود به طوری‌که انگشتان دست‌هایش به هم چسبیده بود.
دستان حسن به خاطر سوختگی زیاد از کار افتاده بودند و نمی‌توانست کاری انجام بدهد. پوست صورتش در میان شعله‌های آتش چروکیده شده بود. او 17 سال با درد و رنج ناشی از سوختگی آن حادثه زندگی کرد و همسرش تنها پرستاری بود که تا آخرین لحظه عمر از او نگهداری کرد. حسن امیدزاده تیرماه سال 91 در 58 سالگی برای همیشه کوچ کرد ولی یاد او در دل همه ما زنده است. به پاس این همه عشق‌ورزی نام او را بر مدرسه روستا قرار دادند؛ هر بار که سر مزارش می‌روم یاد روزی می‌افتم که شجاعانه برای نجات دانش‌آموزان به دل آتش زد.

.

http://ostani.hamshahrilinks.org/getattachment/f6c67df4-1062-440b-810f-bde186c357cc/44-(2).jpg

.
از دیدگاه یک معلم فداکار، معلم چه کسی است؟
معلم یعنی کوه صبر و مقاومت و استقامت همراه با عطوفت و مهربانی. معلم باید مثل کوهی باشد تا آسیبی به دانش‌آموزان وارد نشود. سال‌ها از آن روز تلخ می‌گذرد و بسیاری از دانش‌آموزان صاحب شغل شده‌اند و گاهی اوقات وقتی به طور اتفاقی در خیابان یا میهمانی‌ها من را می‌بینند، می‌گویند نصحیت‌ها و حرف های شما باعث شد تا ما به اینجا برسیم و همیشه مدیون شما هستیم.
شنیدن این جملات بهترین هدیه‌ای است که از دانش آموزانم می‌گیرم و خوشحالم که چنین انسان‌هایی را به اجتماع تحویل داده‌ام. وقتی می‌شنوم که دانش‌آموزان کلاس دوم ابتدایی که من و حسن امیدزاده آنها را از میان شعله‌های آتش نجات دادیم، تحصیلات عالیه را پشت سر گذاشته و در مشاغل مهمی خدمت می‌کنند آرامش پیدا می‌کنم.  می‌دانم که روح حسن امیدزاده در بهشت است. او بافداکاری که انجام داد پرونده اعمال خودش را با کوله باری از عشق  و  محبت بست و یاد او سال‌های سال در دل همه مردم و به خصوص دانش‌آموزان زنده خواهد ماند.
هر سال در آغاز سال تحصیلی وقتی وارد کلاس می‌شوم دانش‌آموزان علت سوختگی دست‌ها و صورتم را می‌پرسند و من هم با افتخار ماجرای زمستان سال 76 را برای آنها تعریف می‌کنم. آرزویم این است که دیگر شاهد چنین حادثه تلخی برای هیچ مدرسه‌ای در ایران نباشیم.

 

 

منبع: همشهری؛ محمدرضا حیدری


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *