شرایط سخت وام ازدواج؛ازدواج ۰۲۶

شمال ما: ایجاد اشتغال و فراهم کردن زمینه‌های ازدواج برای جوانان همواره از مهم‌ترین دغدغه‌های مسئولان ارشد حکومت و دولت‌ها بوده است. بدین سبب با روی کار آمدن هر دولتی معمولا نخستین برنامه‌ها درایجاد زمینه‌ها و زیر‌ساخت‌ها مربوط به اشتغال و ازدواج جوانان است.
صندوق‌های اشتغال، ازدواج و مسکن مهر امام رضا (ع) از جمله این موسسات بودند که در دولت گذشته با هدف رفع دغدغه‌های اشتغال، ازدواج و مسکن جوانان در کشور ایجاد شد. با این حال دغدغه‌های مربوط به وام ازدواج بیش از دیگر وام‌هاست. برخی ازشهروندان گیلان در شعبه مرکزی این صندوق در رشت، درباره خدمات و تسهیلات ارائه شده از سوی این صندوق که با روی کار آمدن دولت فعلی به نام صندوق «کارآفرینی امید» نامگذاری شده، نظرات و انتقاداتی داشته‌اند.

 

شرایط سخت وام ازدواج
زوج جوانی که برای دریافت وام ازدواج و ثبت نام در این مکان حضور داشتند، به همشهری می‌گویند: پیش از این اعلام شده بود که وام ازدواج در این صندوق تا سقف ۱۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود. الان متوجه شدیم مبلغ وام‌‌‌ همان ۶ میلیون تومان است و وام‌های بیش از این برای افرادی با شرایط خاص است.
«مریم زمانی» ادامه می‌دهد: شرایط دریافت وام از این صندوق دشوار است و نیاز به چند ضامن دارد. حدود ۲ ماه هم طول می‌کشد تا وام پرداخت شود.
مراجعه‌کننده دیگری که خود را سرپرست خانواده و خیاط معرفی می‌کند می‌گوید: در مراجعه به یکی از نهاد‌های حمایتی برای دریافت کمک مالی گفتند که به اینجا مراجعه و تا سقف ۳۰ میلیون تومان وام دریافت کنم. پس از مراجعه گفتندبرای دریافت این رقم باید دارای کارگاه و چند کارگر باشم؛ از سوی نهاد دیگری هم بیمه نباشم. من به تنهایی و در منزل به کار مشغولم و وامی که برای کمک به مشاغل خانگی معرفی می‌کنند، مشکل مرا رفع نمی‌کند.
همچنین مرد جوانی که خود را «مازیار. ب» معرفی می‌کند با گلایه از این‌که در این صندوق سختگیری‌های زیادی برای پرداخت وام می‌شود، بیان می‌کند: چندی پیش با ارائه مدرک مهارت فنی خود برای دریافت وام کار‌آفرینی مراجعه کردم. بعد از طی مراحل زیادی موفق به دریافت مبلغی شدم و مابقی تسهیلات منوط به بازرسی از محل کار شد. این پروسه پرداخت وام در چند مرحله، کمی زمان‌بر بود و مشکلاتی به همراه داشت.

 

افزایش وام ازدواج برای حمایت از جوانان
در این رابطه مدیرعامل صندوق کار آفرینی امید گیلان در گفت‌و‌گویی با همشهری هدف اصلی این صندوق را کمک به جوانان برای ایجاد اشتغال پایدار، ازدواج،درمان بیماری و ودیعه مسکن عنوان کرد و افزود: این صندوق مستقیما زیر نظر نهاد ریاست جمهوری قرار دارد و کلیه اعتبارات از این نهاد، تامین می‌شود.
«محمد مهدی پتکی» ضمن اشاره به ادغام ۲ صندوق اشتغال و ازدواج تاکید کرد با این کار وظایف جدیدی در حوزه اشتغال و پرداخت تسهیلات به متقاضیان کسب و کار خرد تعریف شد. علاوه بر این موارد، با افزوده شدن خدمات حمایتی ازدواج و مسکن به وظایف صندوق اشتغال، نه تنها بخش زیادی از برنامه‌های حمایت مالی مربوط به قانون تسهیل ازدواج جوانان پوشش داده می‌شود، بلکه خدمات دیگری برای تسهیل پرداخت وام ازدواج و افزایش میزان آن ایجاد شده است.
وی افزود: در حال حاضر صندوق کارآفرینی و امید در ۲ بخش نیازهای عمومی شامل ودیعه مسکن، درمان، جهیزیه و نیازهای اختصاصی شامل تسهیلات به جویندگان کار، نخبگان، کارآفرینان، مشاغل پشتیبان و طرح‌های خانگی متمرکز فعالیت می‌کند.
وی با تاکید بر این‌که صندوق، متولی تخصصی حمایت از کسب و کارهای خرد و کوچک است که بیشتر از گروه‌های درآمدی پایین جامعه هستند و به تسهیلات شبکه بانکی دسترسی ندارند، تصریح کرد: هدف، توانمندسازی جوانان است تا این‌که بتوانند بر داشته‌های خود تکیه کنند، نه این‌که فقط تزریق و توزیع پول در جامعه انجام شود.

 

پرداخت بیش از هزار مورد وام ازدواج
پتکی با بیان این‌که در سال جاری ۱۰۸۲ مورد وام اشتغالزایی در بخش خود اشتغالی و مشاغل خانگی پرداخت شده است، گفت: درباره وام ازدواج نیز سهمیه‌ای که از سوی بانک مرکزی برای این صندوق در نظر گرفته شده، حدود ۳۲۰۰ مورد است که تاکنون ۲۹۵۰ زوج برای دریافت آن ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد به بیش از هزار نفر نیز وام ازدواج پرداخت شده است. همچنین برای بخش‌های سلامت و مسکن در صورت دارا بودن شرایط خاص نیز تا سقف ۱۰ میلیون تومان تسهیلات با کارمزد ۴درصد قرض الحسنه پرداخت می‌شود.
پتکی افزود: به زنان سرپرست خانوار و جوانان فارغ التحصیل که دارای مهارت باشند در صورت راه اندازی کسب وکار خود اشتغالی، تا سقف ۳۰ میلیون تومان و به کارفرمایان نیز تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت تسهیلات صورت گرفته است.
وی در ادامه با بیان این‌که سیاست صندوق در ارتباط با کسب و کار خرد است، از امضای تفاهم نامه با دستگاه‌های اجرایی گیلان خبر داد و گفت: از سوی این صندوق تا کنون ۱۵۰ مورد تسهیلات مرتبط با دستگاه‌های دیگر در زمینه اشتغالزایی پرداخت شده است. به گزارش شمال ما، همچنین ۳۸ تفاهم نامه با شرکت‌های خصوصی و دولتی به امضا رسیده که در آن به طرح‌های پیشنهادی از سوی این نهاد‌ها بعد از بررسی و تایید در کارگروه، تسهیلات پرداخت شده است. از جمله این برنامه‌ها حمایت‌های مالی از خوشه‌های کار آفرینی است که طی آن برای چند مجموعه هماهنگ در ایجاد اشتغال وام تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است. البته این وام طی ۲ مرحله پرداخت می‌شود که بعد از بازدید میدانی و بازرسی از روند اجرای پروژه، مکان و تجهیزات این اشتغالزایی ازسوی این صندوق تامین می‌شود.

 

اعتبار برای ایجاد اشتغال در گیلان
وی به مصوبات سفر ریاست جمهوری در گیلان نیز اشاره کرد و افزود: یکی از مصوبات سفر درخواست ۸ هزار و ۲۲۵ مورد وام اشتغال بود که بالا‌ترین آمار در گیلان در میان بانک‌ها مربوط به این صندوق بوده که از این تعداد به ۲ هزار و ۸۱۶ مورد وام ضروری پرداخت شده است.
در کل از سوی صندوق کار آفرینی و امید برای مصوبات سفر ریاست جمهوری ۱۰۰میلیارد ریال اختصاص داده شد که فقط ۸۰ میلیارد ریال آن برای ایجاد اشتغال و مابقی مربوط به وام ازدواج و دیگر وام‌های ضروری بوده است.
پتکی مهم‌ترین مشکل تولید در ایران را موانع برسر راه ایجاد بازار فروش مناسب دانست و افزود: بیشترین ارزش افزوده در تمام مراحل تولید از تهیه موارد اولیه، طراحی، تولید تا فروش را همواره در بخش فروش کالا و محصولات شاهد هستیم و اگر بتوانیم موسساتی را که صرفاٌ‌ کار مشاوره، بازاریابی و فروش انجام می‌دهند شناسایی و ساماندهی کنیم، می‌توانیم کمک شایانی به تولیدات کسب و کارهای خرد و کوچک و خانگی کنیم.

 

منبع: همشهری؛ وحیده اسماعیلی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *