تاکید بر لزوم حفاظت از محیط زیست؛مهرشاد پورفخریان ۰۱۱

شمال ما: رئیس سابق کمیسیون ترافیک و حمل و نقل شورای اسلامی شهر رشت در نشست سمن های زیست محیطی به ارائه توضیحاتی درباره پروژه BRT پرداخت.

عصر دیروز مهرشاد پورفخریان عضو سابق شورای شهر رشت نگرانی های زیست محیطی را از دغدغه های جهانی خواند و گفت: سرانه فضای سبز و شاخص فعالان زیست محیطی یکی از شاخص های توسعه یافتگی است. ما نمی توانیم بگوئیم که نباید هیچ درختی قطع شود و همچنین نباید به هر دلیلی درخت قطع کنیم.

وی در ادامه به تصویب پروژه BRT اشاره نمود و گفت: در زمان رئیس جمهور قبل یکی از درخواست های خامی که مطرح شد ایجاد قطار شهری با رویکرد مترو بود که از شرق به غرب و از شمال به جنوب را در بر می گرفت و اعضای شورای شهر در آن زمان مایل بودند که از طرح ملی مترو که ۵۰ درصد آن نیز از طریق فایناس تامین می شد دفاع کنند.

پورفخریان قیمت احداث قطار شهری در رشت را با توجه به سطح آبهای زیر زمینی در این منطقه و استفاده از ماشین آلات ضد آب بسیار بالا توصیف کرد و اظهار داشت: در آن زمان احداث مترو ۷۰۰ میلیون تومان هزینه داشت و اکنون این مبلغ به حدود سه هزار میلیارد تومان می رسد که با توجه به شرایط منطقه باید دو تا دو و نیم برابر این مبلغ را پیش بینی کنیم.

وی ادامه داد: پس از تصویب هیات دولت مصوبه به شورای عالی ترافیک رفت و در ان جا سوالاتی مطرح شد : اینکه چه طرح هایی مانند زوج و فرد کردن خیابان ها، BRT و LRT و … در شهر رشت امتحان شده و به بن بست رسیده است و آیا ۱۲۰۰۰ درخوست سفر در ساعت و در محورهای درخواستی برای احداث مترو دارید؟

رئیس سابق کمیسیون ترافیک و حمل و نقل شورای شهر رشت افزود: ما نه طرح ترافیکی خاصی را در رشت اجرا کرده بودیم و نه تعداد سفر درون شهری ما به اندازه رنج اعلام شده بود بنابراین با توجه به شرایط ایجاد شده و اینکه پروسه مطالعات و احداث قطار شهری ۵ تا ۱۰ سال زمان می برد تصمیم گرفته شد که به سراغ اقدامات زود بازده مانند BRT برویم. بنابراین برای رفع معضلات ترافیکی و شرایط اعلام شده توسط شورای عالی ترافیک انتخابی جز BRT  نداشتیم.

پورفخریان با اشاره به اینکه کلیات این طرح در شورای سوم شهر رشت کلیات تصویب شد افزود: جزئیات BRT در شورای چهارم شهر رشت تصویب شد و از بین دو مسیر میدان شهرداری به سمت شمال و همچنین میدان شهرداری به میدان گیل که دو محور پر تردد شهر هستند مسیر دوم برای اجرا انتخاب شد. برای اجرای این پروژه هم یا باید ورود خودروهای شخصی را ممنوع می کردند و یا اینکه درختان قطع می شدند.

عضو شورای سوم شهر رشت حفاظت از محیط زیست را با اهمیت خواند و تاکید کرد: توسعه باید پایدار و با حفظ محیط زیست صورت گیرد و پروزه BRT نیز در صورت اجرای صحیح می تواند با کاهش تردد خودروها و کاهش آلاینده ها نقش موثری در حفظ محیط زیست داشته باشد.

 

منبع: کاسپی نیوز


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *