لزوم کمک مسئولان برای جلوگیری از مهاجرت؛گیلان ۰۵۲

شمال ما: «پلنگ دره» نام یکی از روستاهای دیدنی و خوش آب و هوای شهرستان فومن است که در دهستان کوهستانی آلیان این شهرستان و در پای کوه گیشه قرار دارد. «گیشه» در زبان محلی به معنای عروس است و این منطقه به گواه بسیاری از گردشگران یکی از زیبا‌ترین مناطق فومنات شناخته می‌شود. حرفه اصلی مردمان این منطقه کشاورزی و دامداری است، اما به دلیل وجود محرومیت‌هایی در این روستا، نبود کسب و کار و مشکلات کلی برای کشاورزی در ۳ سال اخیر، بیش از ۱۰۰ نفر از جمعیت ۳۵۰ نفری این روستا مهاجرت کرده‌اند.
در حال حاضر به سختی می‌توان نسلی از جوانان را در این روستا مشاهده کرد. کهنسالان و میانسالان این روستا اوقات فراغت خود را در یکی دو قهوه خانه موجود می‌گذرانند. وقتی با آن‌ها همصحبت ‌شوید، بیشتر آنها از چشم انتظاری فرزندانشان می‌گویند که برای پیدا‌کردن حرفه‌ای مناسب، به اجبار، کوچ کرده‌اند. کوچی که نه از روستا به شهرهای مجاور فومن، صومعه سرا و رشت بلکه به استان‌های دیگر به خصوص تهران و شهرهای صنعتی ایران انجام شده است.

 

۷۰درصد تلفن‌های این روستا قطع است
پدران و مادران این روستا خود را در زادگاه اجدادیشان تنها می‌بینند و این روز‌ها ثانیه‌ها سخت‌تر از همیشه برای آنها می‌گذرد. با آمدن فصل سرد پائیزی خانواده‌های ساکن این روستا که از مزایای گاز بی‌بهره هستند، مجبورند به سهمیه یک بشکه نفت در ماه بسنده کنند. یک بشکه نفت حدود ۱۵۹ لیتر می‌شود و این مقدار سوخت آن اندازه نیست که بتواند گرمای خانه‌های هر چند کوچک و بعضی خانه‌های گلی آن‌ها را تامین کند.
این روز‌ها برخی  از اهالی این روستا برای تامین گرمای خانه خود چوب‌های هیزمی جمع آوری می‌کنند و با آتش هیزم، خانه را گرم نگه می‌دارند. کشاورزی منطقه به دلیل کمبود آب و هزینه‌های بالای تولید، در حال تعطیلی است و اهالی این روستا بیشتر به تغییر کاربری علاقه دارند تا کشاورزی.
«اسماعیل مهرانپور» عضو شورای روستای پلنگ دره به همشهری می‌گوید: چند نفر از اهالی روستا قصد دارند از زمین‌های خود بهره غیر کشاورزی بگیرند. به طور مثال، یک واحد مرغداری کوچک احداث کنند که هم باعث اشتغال شود و هم پولی در روستا بچرخد. با این وجود این اجازه صادر نمی‌شود و همین ممانعت‌های قانونی باعث شده که جوانان یکی پس از دیگری از روستا به شهرهای بزرگ مهاجرت کنند.
«نازعلی قلی‌پور» رئیس شورای روستای پلنگ دره هم درباره دیگر مشکلات  این روستای دیدنی می‌گوید: آب آشامیدنی این روستا در پائیز و زمستان گل آلود و در فصل‌های بهار و تابستان در بیشتر مواقع قطع است. ۷۰ درصد تلفن‌های ثابت این روستا هم قطع هستند.

 

کمک مسئولان برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان
رئیس شورای روستای پلنگ دره در ادامه صحبت‌های خود به همشهری بیان می‌کند: سال گذشته بودجه‌ای ۵ میلیون تومانی به حساب دهیاری این روستا واریز شد، اما تاکنون برای سال جاری پلنگ دره بودجه‌ای در نظر گرفته نشده است.
قلی‌پور اظهار می‌کند: ۷۰ درصد مردم این روستا تحت پوشش کمیته امداد هستند. مسئولان شهرستان باید تدبیری برای رونق و پویایی اقتصادی هر چه بیشتر این منطقه داشته باشند تا مردم از زیر بار مشقت‌های زندگی بیرون بیایند.
وی ادامه می‌دهد: هنوز روشن نیست که چرا علیرغم این‌که منطقه فومنات را جزو مناطق گردشگری و توریستی معرفی می‌کنند، مناطقی مثل پلنگ دره، توسه کله، کیش دره، سیاه ورود و در مجموع دهستان آلیان در جمع مناطق گردشگری قرار نگرفته تا از قبلِ آن رفاه و آبادانی شامل حال مردم خوب این منطقه شود.
قلی‌پور در ادامه اظهار می‌کند: زباله‌های انباشته شده روستا خود یکی از مشکلات دیگر پلنگ دره محسوب می‌شود که نمی‌دانیم چگونه باید از شر آن‌ها خلاصی پیدا کنیم. مردم زباله‌ها را از سر ناچاری می‌سوزانند و بعضی وقت‌ها برخی اهالی نادانسته زباله‌ها را در رودخانه‌ها‌‌ رها می‌سازند که ما به وسیله اهرم آموزشی اندک و تذکرات دوستانه خود، با آن‌ها برخورد می‌کنیم اما هیچ امکانی برای حمل زباله‌ها نداریم و این موضوع می‌تواند تنها جای امیدواری این روستا یعنی طبیعت بکر آن را مورد صدمه و آسیب جدی قرار دهد.
مسئولان شهرستان فومن می‌توانند و شایسته است هر چه زود‌تر منطقه آلیان و روستاهایی مثل پلنگ‌دره را به مناطق پر رونق گردشگری خود مثل ماسوله و قلعه رودخان تبدیل کنند تا از کنار این توسعه بخشی، مردمان خوب و مهمان نواز این مناطق دیدنی را از مهاجرت‌های اجباری جوانان باقیمانده در روستا و خطرات خالی شدن منطقه از سکنه را نجات دهند.
چرا که انتقال جوانانی که به بهانه پیدا کردن شغل دست به مهاجرت زده‌اند به دلیل آمیختگی با زندگی شهرنشینی و تغییر الگوهای زندگی، کار دشواری محسوب می‌شود.

 

منبع: همشهری؛ هامون شاد


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *